Scenariusz zajęć:
Grupa wiekowa: 3-latki
Temat kompleksowy: Szukamy darów jesieni w sadzie i ogrodzie-robimy zimowe zapasy.
Temat: Nadeszła jesień. Co znajdziemy w sadzie i ogrodzie?
Cele ogólne:
skupianie uwagi na czytanym wierszu i opowiadaniu,
zachowanie bezpieczeństwa podczas wycieczki pieszej,
doskonalenie koordynacji słuchowo-ruchowej.
wdrażanie do wypowiedzi,
Cele szczegółowe:
dziecko:
umie rytmicznie się przywitać,
rozwija wyobraźnię i pomysłowość,
potrafi ułożyć samodzielne krótkie zdanie,
wie, jak powinno się zachowywać podczas pieszej wycieczki,
potrafi wypowiadać się na dany temat i odpowiadać na zadane pytania,
zna pojęcia: koszyk, drabina, sad, drzewo owocowe,
wie, jak klasyfikować dary jesieni (w koszykach i miskach)
Metody:
metoda ćwiczeń, metoda przykładu, rozmowa, wycieczka
Formy: zajęcia z całą grupą, indywidualne
Środki dydaktyczne (wspomagające):
sylweta wielkiego krasnala Hałabały, koszyki, sylwety owoców, drzew i drabiny, jabłka, gruszki, szyszki, marchewki
Przebieg;
I:
1. Powitanie z piosenką A ram, tam, tam, z równoczesnym podnoszeniem rąk do góry,
oraz uderzaniem o uda.
A - podniesienie rąk do góry, x 1
-Ram, tam, tam - uderzanie dłońmi o uda x 2
-Tyli, tyli, tyli, tyli - - klaśnięcie w dłonie x 4
-Ram, tam, tam - uderzenie o uda x 3
2. Stworzenie wypowiedzi dzieci na temat: Jak minął weekend?
Co ciekawego przedszkolaki robiły w sobotę i niedziele?
3. Czytanie wierszyka przez studentkę -wprowadzającego w tematykę zajęć:
DARY JESIENI
Jesień stawia swoje kosze, piękne dary dla was niosę.
Z pola, sadu i ogrodu nie zabraknie z lasu miodu.
Na jabłoni są jabłuszka, z gruszy żółto błyszczy gruszka.
Śliwa - śliwki zrzuca w koszyk na kompoty będzie dosyć!
Trzeba zwozić z pól ziemniaki brukiew, marchew i buraki.
Mama zrobi marynaty dla córeczki, synka, taty.
Zimą w kuchni usiądziemy przy słoikach się zbierzemy
I zapachnie lato u nas, gdy za oknem gna wichura.
4. Zmiana gazetki tematycznej: sad- dzieci poznają pojęcia: drzewo owocowe, drabina, sad, koszyk.
Na gazetce studentka zawiesza 3 sylwety drzew: jabłoni, śliwy i gruszy. Dzieci ustalają gdzie przypiąć drabinę, kosz, mamę oraz tatę zbierającego z koszykiem owoce. Studentka pokazuje przykład.
5. Rozmowa na temat owoców znajdujących się w naszych ogrodach. Dzieci mówią po jednym zdaniu np. : Ja mam w ogrodzie jabłoń.
6. Opowiadanie dzieciom historii pt.: Jabłuszko w sadzie.
Streszczenie opowiadania:
Nadeszła jesień. Na drzewach rosły owoce. Drzewa narzekały, że jest im ciężko, bo owoce były coraz większe. Grusze, jabłka chciały spadać, ale to je bolało. Chłopiec Wojtek zobaczył smutne drzewka zawołał mamę i tatę. Zabrali kosze duże, średnie i małe. Tata wyszedł na drabinę i zrywał z wierzchołka drzewa jabłka, mama zrywała śliwki i wrzucała do koszyka. Wojtuś zbierał owoce z traw. Po powrocie do domu mama zrobiła z nich kompot.
Kto mi powie, jakie owoce wisiały na drzewach?
Co mama zrobiła z nazbieranych owoców?
A czy wy lubicie kompocik?
7. Zabawa ruchowa (orientacyjno-porządkowa): Jeżyki i jabłka
Dzieci naśladują chód jeżyka na czworakach. Studentka rozkłada na dywanie jabłka-każdy jeżyk ma zebrać po jednym jabłku.
II:
8. Sylweta krasnala Hałabały zaprasza do szukania skarbów jesieni w sadzie i ogrodzie.
Na wycieczkę dzieci idą do zaprzyjaźnionego rolnika, który obok sadu ma ogród. Pokazuje dzieciom drzewa, owoce i rośliny w ogrodzie. Dzieci zbierają do kosza owoce znajdujące się w trawie, a także szyszki i warzywa. Ogrodnik pokazuję jak zrywa się jabłka z drabin. Pokazuje także zbiór warzyw-marchewki i buraki.
Po powrocie do sali dzieci umieszczają dary jesieni w koszykach i na miskach klasyfikując je w zbiory.
III:
9. Spadła gruszka-zabawa ruchowa w formie opowieści.
Zabawowy pokaz jak spadając gruszki. Dzieci stojąc na paluszkach powoli przechodzą do kucania.
10. Słuchanie wybranych bajek ze zbioru: Wielka skarbnica bajek.
Studentka pokazuje książkę dzieci wybierają ulubioną bajkę.