Scenariusz zajęć
Temat: W sadzie.
Prowadzący: Alicja Bartczak-nauczyciel stażysta
Grupa wiekowa: 3-4latki
Data i miejsce: 12.10.2006, Publiczne Przedszkole nr 5
Cele ogólne :
Wdrażanie uczniów do budowania dłuższych spójnych wypowiedzi na określony temat;
Bogacenie słownictwa uczniów;
Wdrażanie do higieny spożywania owoców;
Uświadomienie potrzeby spożywania owoców.
Metody oparte na słowie:
rozmowa na temat owoców
rozmowa na temat konieczności jedzenia i mycia owoców.
Metody oparte na oglądzie:
owoce;
Metody oparte na działaniu:
ćwiczenia ruchowe;
ćwiczenia muzyczno - ruchowe;
ćwiczenia manualne.
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: piórka, instrumenty perkusyjne niemelodyczne, synkrety owoców, wcześniej namalowane drzewa, klej, szablony owoców, kaseta magnetofonowa z piosenką „Witaminki”.
Przebieg zajęć:
1. Zebranie dzieci na dywanie zabawa ruchowa „Balonik”.
Ćwiczenia oddechowe- dmuchanie piórka z rożną siłą natężenia powietrza.
Wyobrażenie sobie, że dmuchamy balonik i wypuszczamy powietrze z niego.
2. Przypomnienie i wspólne zaśpiewanie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”.
Realizacja rytmu na instrumentach perkusyjnych niemelodycznych.
3. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to jest sad”.
Próba wyjaśnienia przez dzieci nazwy. Jakie drzewa rosną w sadzie?
Jakie owoce zbierzemy? Nazewnictwo drzew odpowiednio do rosnących na nich owoców: grusza, śliwa, jabłoń.
Zachęcanie do wyrażania myśli poprzez tworzenie pełnych zdań.
4. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Grusza”. Inscenizacja ruchowa piosenki.
5. Praca plastyczna „Drzewo owocowe”. Próba tworzenia tła. Ekspozycja prac i stworzenie tym samym sadu w szatni przedszkola.
6. Wspólne wysłuchanie i próba zaśpiewania piosenki „Witaminki”.
7. Rozmowa o wartości spożywania owoców i zaznaczenie mycia owoców przed jedzeniem.
8. Spożywanie owoców( jabłka).