Scenariusz zajęć
Temat: Magiczna siódemka, czyli poznajemy liczbę 7.
Data: 16 III 2011
Czas: 45 minut
Metody wg Wichury:
Podająca (wyjaśnienie)
Operatywna (ćwiczeń)
Środki dydaktyczne:
Etykiety z elementami zbiorów
Etykiet ze znakami <, > i =
Etykiety z cyfrą 7
Klocki Cuisenaire'a
Kreda
Tablica
Karty ksero z wzorem cyfry 7
Książki
Cel ogólny: uczeń zna pojęcie liczebności zbioru, aspekty liczby naturalnej i liczbę 7
Cele szczegółowe:
Uczeń:
określa liczebność zbiorów za pomocą znaków =, <,>
wyróżnia cechę wspólną zbiorów równolicznych
poprawnie samodzielnie zapisuje cyfrę 7
właściwie używa aspektu liczby naturalnej w zależności od danej sytuacji
Przebieg:
Przywitanie z klasą
Przypomnienie wiadomości o zbiorach - ćwiczenia w określaniu liczebności zbiorów z pomocą znaków =, < i >
Utworzenie zbiorów 7 elementowych (poprzez dodanie do zbioru 6 elementowego dodatkowego elementu)
Określanie liczebności w zbiorach równolicznych (o 7 elementach)
Ćwiczenia z wykorzystaniem aspektów liczb:
Liczenie elementów zbioru (aspekt kardynalny)
Zabawa „na której stronie jest obrazek” (aspekt porządkowy)
Klocki Cuisenaire'a (aspekt miarowy)
Święto kolorowego misia (liczba jako wartość)
Zabawa ruchowa „Jedynki…” (aspekt kodowy)
Zabawa na schodach (aspekt porządkowy i kardynalny)
Nauka pisania cyfry 7:
- pokazanie dzieciom kształtu cyfry 7 na tablicy
- rysowanie palcem po zapisanej cyfrze z zaznaczeniem właściwej kolejności pisania
- dzieci rysują cyfrę w powietrzu
- dzieci rysują cyfrę na ławce
- dzieci rozwiązują ćwiczenie doskonalące pisanie liczby 7
- odwzorowywanie kształtu cyfry 7
Podsumowanie zajęć - karty pracy
Podziękowanie za udział w zajęciach
Zakończenie zajęć