monografia liczby 7(1), Monografia liczby


Anna Żynda, Anna Styn, Łucja Fijałkowska, Agata Kopańska.

Scenariusz zajęć

Temat zajęć: Monografia liczby 7.

Zapis w dzienniku: Tworzenie zbiorów siedmioelementowych z sześcioelementowych. Szukanie zbiorów, których liczba elementów wynosi 7. inscenizacja do wiersza „Tydzień”. Liczenie, porównywanie, mierzenie liczby 7.

Cel ogólny: Kształtowanie pojęcia liczby 7 w jej podstawowych aspektach.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

  1. Powstanie liczby 7:

Nauczyciel poleca uczniom:

- Utwórzcie trzy sześcioosobowe pociągi tak, aby jedna osoba była jednym wagonem. W jednym wagonie zmieści się tylko jeden pluszak. Pociągi jeżdżą po sali. Na moje klaśnięcie zatrzymują się i do pociągu wsiada jeden miś, następnie po kolei wsiadają kolejne pluszami każdy do jednego wagonu.

Dzieci mówią głośno który miś wsiada do pociągu. Przy siódmym klaśnięciu okazuje się, że brakuje jednego wagonu.

- Co trzeba zrobić?

Dzieci dochodzą do wniosku, że trzeba doczepić kolejny wagon. Następuje wspólne liczenie wagonów.

- Co się znajduje w wagonie np. 2, 5, 7, 3 itp.

- W którym wagonie jedzie kaczorek, w którym króliczek?

Część właściwa:

  1. Aspekt kardynalny liczby 7:

Szukanie zbiorów, których liczba elementów wynosi siedem:

  1. Aspekt porządkowy liczby7:

Inscenizacja do wiersza „Tydzień”:

Nauczyciel rozdaje siedmiorgu dzieciom karteczki z nazwami dni tygodnia. Poleca, aby dzieci z karteczkami wyszły na środek i wcieliły się w rolę dnia tygodnia ze swojej kartki w momencie czytania wiersza przez nauczyciela. Tekst wiersza:

„Tydzień”

Tydzień dzieci miał siedmioro:

„Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”

Ale przecież nie tak łatwo

Radzić sobie z liczną dziatwą:

Poniedziałek już od Wtorku

Poszukuje kota w worku.

Wtorek Środę wziął pod brodę:

„Chodźmy sitkiem czerpać wodę.”

Czwartek igłą w górze grzebie

I zaszywa dziury w niebie.

Chcieli pracę skończyć w Piątek,

A to ledwie był początek.

Zamyśliła się Sobota:

„Toż dopiero jest robota!”

Poszli razem do Niedzieli,

Tam porządnie odpoczęli.

Tydzień drapie się w przedziałek:

„No, a gdzie jest Poniedziałek?”

Poniedziałek już od Wtorku

Poszukuje kota w worku.

I tak dalej…

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania typu:

- Ile jest dni tygodnia?

- Którym dniem tygodnia jest wtorek? A środa?

  1. Aspekt miarowy liczby 7:

Nauczyciel rozdaje dzieciom klocki (kolorowe liczby) i mówi:

- Wyjmijcie z pudełka klocek, który ostatnio poznaliśmy.

- Dołóżcie klocek biały i odszukajcie klocek , który jest takiej samej długości jak klocek zielony i biały.

- Jakiego koloru jest ten klocek, jaką liczbę reprezentuje ? (7)

- Sprawdźcie, który z pozostałych klocków ma taką samą długość jak te siedem klocków razem.

- Jaki kolor ma ten klocek? Jaką liczbą możemy go określić?

- Zmierzcie klockiem, który oznaczamy liczbą siedem długość i szerokość waszych książek. Ile razy trzeba odłożyć ten klocek, aby zmierzyć długość książki? A ile, aby zmierzyć jej szerokość?

  1. Aspekt ordynarny liczby 7:

Porównywanie liczby 7 z liczbami wcześniej poznanymi. Dzieci układają kartki z liczbami w jednym rzędzie, w szeregu rosnącym. Polecenie nauczyciela:

- Pomiędzy ułożonymi liczbami wstawcie odpowiednie znaki: mniejszości, większości lub równości.

Dzieci układają liczby i znaki w następujący sposób: 1<2<3<4<5<6<7. Nauczyciel zadaje pytania typu:

- Która liczba jest najmniejsza? A która największa?

- Jakie liczby sąsiadują z liczbą 3? A jakie z liczbą 6? Itp.

Wykonanie podobnego ćwiczenia z liczbami ułożonymi w szeregu malejącym.

- Narysujcie zbiór siedmioelementowy.

- Jak go podpiszesz?

- Wybierzcie symbol liczby 7, do czego jest podobna?

  1. Wprowadzenie cyfry 7 jako znaku graficznego liczby 7:

- Uczniowie piszą palcem po kartce liczbę 7.

- Nauczyciel prezentuje na tablicy prawidłowy sposób pisania cyfry 7. Kolorową kredą zaznacza strzałkami kierunki pisania. Każde dziecko dostaje kartę pracy, na której pisze po śladzie cyfrę 7. W pozostałych kratkach dzieci samodzielnie piszą cyfrę 7.

Część końcowa:

  1. Karta ewaluacyjna.

  2. Podziękowanie dzieciom za uczestnictwo w zajęciach.

Karty pracy:

Karty pracy:

Karty pracy:


