Magdalena Dudkiewicz,
Ewelina Grzeszek,
Justyna Gul,
Marta J臋drysiak
Konspekt zaj臋膰 z edukacji matematycznej dotycz膮cy monograficznego opracowania liczby 9 w klasie I
Temat zaj臋膰: Monografia cyfry 9.Monografia pisania cyfry 9.
Cele operacyjne:
Ucze艅:
- tworzy zbiory dziewi臋cioelementowe i przelicza zbiory w zakresie 9
-u偶ywa liczebnik贸w porz膮dkowych do okre艣lania kolejno艣ci zbior贸w
-pos艂uguje si臋 jednostk膮 miarow膮 przy mierzeniu d艂ugo艣ci i szeroko艣ci wybieranych przedmiot贸w stosuj膮c dwie metody mierzenia: przez odk艂adanie i uk艂adanie kilku jednostek miarowych na mierzonej d艂ugo艣ci lub szeroko艣ci
- rozk艂ada cyfr臋 9 na sk艂adniki w aspekcie kardynalnym oraz algebraicznym, pos艂uguj膮c si臋 znakiem „+”
-por贸wnuje liczby w zakresie 9, stosuj膮c znaki: „<”, „>”, „=”
-rozwi膮zuje i uk艂ada na podstawie rysunku tre艣ci zada艅 tekstowych
Metody:
-s艂owne: rozmowa, obja艣nienia, praca z ksi膮偶k膮
-ogl膮dowe: pokaz, obserwacja
Formy: zbiorowa, indywidualna
艢rodki dydaktyczne: szablony kwiat贸w, kartoniki z cyframi, naturalne okazy kwiat贸w, klocki Cuisenaire'a, plansza z zestawem do monografii liczb
Przebieg zaj臋膰:
Powstanie cyfry 9
Nauczyciel przypina na tablicy szablony o艣miu kwiatk贸w.
- policzcie ile kwiatk贸w zosta艂o przypi臋tych do tablicy? Przypnijcie obok kartonik z odpowiedni膮 cyfr膮.
2.Aspekt kardynalny cyfry 9
Nauczyciel prezentuje uczniom wystawk臋 „kwiaty wiosny”. W wazonikach, doniczkach i s艂oikach znajduj膮 si臋 kwiatki: 9 tulipan贸w, 9 stokrotek, 9 sasanek, 9 mak贸w, 9 偶onkili, 9 r贸偶, 9 chabr贸w, 9 s艂onecznik贸w, 9 go藕dzik贸w
- ile zbior贸w mo偶na wyr贸偶ni膰 w naszej wystawce?
- ile element贸w liczy zbi贸r tulipan贸w?
- u艂贸偶cie na 艂awce przed sob膮 tyle fasolek ile liczy zbi贸r go藕dzik贸w
- poka偶cie na palcach liczb臋 zbior贸w
3. Aspekt porz膮dkowy cyfry 9
Nauczyciel rozk艂ada na stole 9 wazonik贸w w jednym rz臋dzie, jeden obok drugiego
-policzcie ile jest wazonik贸w. Zacznijcie od wazonu najbli偶ej drzwi. Teraz zacznijcie od strony przeciwnej.
- w艂贸偶cie do wazonu pierwszego z prawej strony tulipana, a do dziewi膮tego z prawej r贸偶臋
- Czy w trzecim wazonie od prawej jest kwiatek?
4. Aspekt miarowy cyfry 9
Nauczyciel rozdaje uczniom klocki Cuisneire'a
- Wyjmijcie z pude艂ka klocek, kt贸ry oznaczamy cyfr膮 1
-- u艂贸偶cie przed sob膮 9 klock贸w, jeden ko艂o drugiego w r贸wnym rz臋dzie
- sprawd藕cie, kt贸ry z pozosta艂ych klock贸w ma tak膮 sam膮 d艂ugo艣膰 jak 9 tych klock贸w razem?
- jak膮 cyfr膮 mo偶emy go okre艣li膰?
- zmierzcie klockiem, kt贸ry oznaczamy cyfr膮 9 d艂ugo艣膰 zeszytu, poprzez odk艂adanie tego klocka. Ile razy go od艂o偶y艂e艣?
5. Nauka pisania cyfry 9
Nauczyciel prezentuje plansz臋 z zestawu dotycz膮cego monografii liczb.
- Jak wygl膮da cyfra 9?
- Gdzie znajduje si臋 „g艂贸wka” cyfry 9?
- Narysujcie w zeszytach zbi贸r 9 kwiatk贸w. Jak膮 cyfr膮 go podpiszemy?
Nauczyciel prezentuje spos贸b pisania cyfry 9 w du偶ym i ma艂ym formacie oraz w „kratkach” zeszytu. Ka偶demu uczniowi pisze wz贸r w zeszycie. Nast臋pnie uczniowie samodzielnie pisz膮 cyfr臋 9 w p[powietrzu, p贸藕niej w zeszytach i kartach pracy.
6. Rozk艂ad liczby 9 na sk艂adniki
Nauczyciel przypina na tablicy 9 tulipan贸w oraz rysuje dwie p臋telki.
- Roz艂贸偶cie te 9 tulipan贸w do tych p臋telek na r贸偶ne sposoby. Za ka偶dym razem zapisujcie pod ka偶d膮 z p臋telek cyfr臋, kt贸ra oznacza liczb臋 kwiatk贸w w tej p臋telce. Uczniowie przypinaj膮 wewn膮trz p臋telek szablony tulipan贸w, a nast臋pnie pisz膮 pod nimi odpowiednie cyfry, kt贸re mog膮 艂膮czy膰 przy pomocy litery „i”. Powstaj膮 pary liczb: 8 i 1, 7 i 2, 6 i 3, 5 i 4, 4 i 5, 3 i 6, 2 i 7,1 i 8
- Zapiszcie te cyfry, za艣 liter臋 „i” zast膮pcie znakiem „+”. Przed ka偶d膮 par膮 zapiszcie cyfr臋 9
7. Por贸wnanie cyfry 9 z innymi liczbami wcze艣niej poznanymi
-U艂贸偶cie kartoniki z cyframi w jednym rz臋dzie, w szeregu rosn膮cym. Pomi臋dzy nimi wstawcie odpowiednie znaki: mniejszo艣ci, mi臋kszo艣ci i r贸wno艣ci. Uczniowie uk艂adaj膮 cyfry i znaki w nast臋puj膮cy spos贸b 1<2<3<4<5<6<7<8<9
- kt贸ra liczba jest najmniejsza a kt贸ra najwi臋ksza?
- jaka cyfra poprzedza 9?
-o ile wzrastaj膮 kolejne liczby?
- o ile cyfra 9 jest mniejsza od cyfry 8?
8. Zastosowanie cyfry 9 w rozwi膮zywaniu zada艅
Kasia kupi艂a mamie 7 kwiatk贸w. Jej brat Jacek kupi艂 jeszcze 2. Ile kwiatk贸w dosta艂a mama?
Analiza tre艣ci zadania
-ile kwiatk贸w kupi艂a Kasia?
-Ile kwiatk贸w kupi艂 Jacek?