SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Data: 12.02.2009 r.
Prowadzący: Magdalena Duczmal
Temat:
Zagadnienia programowe: Bezpieczne zabawy na śniegu.
Główny cel wychowania:
Uczeń rozwija zdolność logicznego myślenia i przewidywania konsekwencji różnych zabaw zimowych. Potrafi współpracować i realizować zadania w zespole, rozwija poprawną komunikację.
Cele operacyjne:
Uczeń zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie,
Uczeń potrafi rozróżnić bezpieczne i niebezpieczne zachowania dzieci podczas zabaw zimowych,
Uczeń wie, jak należy się ubrać, aby uchronić się przed zaziębieniem lub przegrzaniem,
Uczeń potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej,
Uczeń potrafi ułożyć historyjkę obrazkową według kolejności chronologicznej wydarzeń,
Uczeń rozwija spostrzegawczość,
Uczeń kształtuje w sobie kulturę współpracy w grupie.
Formy:
Organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przedmiotowa: zabawowa, poznawcza, plastyczna.
Metody:
Wpływu osobistego,
Wpływu sytuacyjnego: praktycznego działania, przydzielenie zadań, samowychowanie: samoocena, samokontrola.
Środki realizacji:
Odnajdywanie ukrytych słów,
Układanie rozsypanek,
Tworzenie zasad bezpieczeństwa,
Pogadanka,
Kolorowanie,
Odnajdywanie różnic.
Pomoce:
Karta pracy z wykreślanką, ilustracje bezpiecznych i niebezpiecznych zabaw zimowych, historyjka obrazkowa, karta pracy z ubraniami zimowymi, rozsypanka wyrazowa, ilustracje z różnicami.
Przebieg zajęć:
Wykreślanka — uczniowie odczytują hasło (ferie zimowe), które jest wprowadzeniem do tematu (zał. 1)
Pogadanka na temat zbliżających się ferii zimowych, propozycja stworzenia zasad bezpiecznych zabaw na śniegu.
Ilustracje bezpiecznych i niebezpiecznych zabaw zimowych — opisy sytuacji przedstawionych na ilustracjach, wspólne próby sformułowania zasad bezpieczeństwa (zał. 2).
Historyjka obrazkowa (zał. 3) — dzieci układają wydarzenia ukazane w historyjce w porządku chronologicznym. Dyskusja na temat tego, co wydarzyło się w historyjce. Jaką zasadę można tutaj zaproponować?
Zadanie — Jakie ubrania wkładamy zimą? (zał. 4) Pogadanka na temat jak powinniśmy ubierać się zimą, aby uniknąć zaziębienia lub przegrzania.
Rozsypanka wyrazowa — Podczas zabaw zimowych pamiętaj o bezpieczeństwie (zał. 5).
Odnajdywanie różnic na rysunkach (zał. 6) — w zależności od pozostałego czasu.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Opracowała:
Magdalena Duczmal