Scenariusz zajęć dydaktycznych w przedszkolu
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat kompleksowy: Nareszcie zima
Temat zajęć: Bezpieczne zabawy na śniegu
Cel ogólny:
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa dotyczących zimowych zabaw na śniegu i lodzie
Cele szczegółowe:
poznawcze:
poznanie piosenki pt. „Zimowe zabawy”
poznanie zasad bezpiecznych zabaw na śniegu
kształcące:
rozwijanie umiejętności uważnego słuchania
kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
doskonalenie zdolności manualnych
wychowawcze:
zasada podnoszenia ręki, kiedy chce się coś powiedzieć
Pomoce dydaktyczne:
płyta CD z piosenką „Zimowe zabawy”, ilustracje zabaw bezpiecznych i niebezpiecznych na śniegu, film na kasecie video pt. ”Baw się bezpiecznie”, płyta CD z melodią do zabawy „Narciarze”, białe kartki A4, farby, patyczki higieniczne,
Literatura dziecięca i pedagogiczna:
piosenka pt. „Zimowe zabawy” S. Kraszewskiego i E. Witkowskiej
Program „Moje przedszkole” Cz. Cyrańskiego i M. Kwaśniewskiej
Etap zajęć
|
Przebieg |
Cele operacyjne |
Uwagi |
3.Podział zabaw na bezpieczne i niebezpieczne
5. Zabawa muzyczno-ruchowa pt. „Narciarze”
6. Praca plastyczna pt. „Moja ulubiona zabawa na śniegu”
7. Wystawa prac
|
Nauczyciel: Proszę, abyście wysłuchali uważnie piosenkę pt. „Zimowe zabawy”
Nauczyciel zadaje pytania: - Jakie zabawy zimowe są wymienione w tekście? - Jakie zimowe zabawy jeszcze znacie? - O czym musimy pamiętać podczas takich zabaw?
Oglądanie ilustracji przedstawiających zabawy dzieci na śniegu tych bezpiecznych i niebezpiecznych (wspólne ustalenie z dziećmi zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu na podstawie zaznaczonych odpowiedzi)
Na podstawie filmu dzieci zastanawiają się, czy w lecie też występują niebezpieczne zabawy.
Dzieci imitują trzymanie kijków narciarskich. Przy muzyce w rejestrze basowym idą „pod górkę długimi, posuwistymi krokami, odpychając się kijkami”. Przy zmianie muzyki na rejestr wiolinowy, dzieci naśladują „zjeżdżanie z góry” ( podnoszą kijki, odchylając je i lekko pochylają tułów ). Na przerwę w muzyce kładą
się na podłogę - „padają na śnieg”
Dzieci na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnych doświadczeń i zainteresowań wykonują prace plastyczną - techniką Mozaiki punktowej
Nauczyciel komentuje każdą pracę, zwraca uwagę na prace oryginalne, szczególnie na te, które przedstawiają niebezpieczne zabawy, jeśli takie są. Organizuje wystawę po to, aby każde dziecko mogło obejrzeć prace kolegów |
dziecko uważnie wysłuchuje piosenki
dziecko spróbuje poprawnie odpowiedzieć na pytania
dziecko poprawnie zaznaczy zabawy bezpieczne i niebezpieczne
dziecko spróbuje wymienić niebezpieczne zabawy letnie na podstawie filmu
dziecko wykonuje ruchy w ustalony sposób w rytm muzyki
dziecko zaznaczy pałeczką punkty starając się nie wykraczać za linie
dziecko dba o porządek na stanowisku pracy |
można wykonać tą pracę dowolną technika plastyczną |