SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- I 6-LETNICH
18-01-2013
Opracowała mgr Joanna Olendzka
Temat zajęć: Lubimy zabawy na śniegu
Cel ogólny:
- rozwijanie wzajemnych kontaktów; opanowanie lęków i emocji
- rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- podaje imię rozpoczynające się podaną głoską
- porusza się zgodnie z rytmem muzyki
- poprawnie wykonuje ćwiczenia
- rysuje kredą wg własnego pomysłu
Metody:
czynne - zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
słowne – rozmowa, polecenie
oglądowe – pokaz,
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Czarne kartki (17), kreda (17), płyta z muzyką, piłka, butelki z kolorowa wodą
Przebieg
Powitanie w kręgu rymowanką:
Hu hu ha, hu hu ha
Nasza zima zła.
My się zimy nie boimy
Razem bawić się lubimy.
Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem V. Sherborne.
Dzieci przebierają się w stroje gimnastyczne i ustawiają się w kole na dywanie
Część wstępna:
Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała i pozwalające zdobyć pewność
siebie oraz poczucie bezpieczeństwa.
1. ,,Hartuj ciało”- rozgrzewka przy piosence; dzieci naśladują czynności, o których mowa w piosence
2. W siadzie skulnym: dzieci kręcą się dookoła własnej osi w jedna i w druga stronę.
3. Podobne ćwiczenia wykonują leżąc na brzuchu – obracają się za pomocą rąk
dookoła własnej osi w obie strony
4. Dzieci siedząc na podłodze, pokazują swoje części ciała: głowa, tułów, biodra,
ramiona, brzuch, plecy, szyję, a następnie części twarzy po jednej i po drugiej stronie;
oczy, uszy, policzki, pośrodku twarzy – nos, usta, broda.
5. W siadzie skulnym: dziecko kołysze się najpierw wolno, później coraz śmielej.
6. Ćwiczenie parami: jedno z dzieci klęczy podpierając się rękoma – „koci grzbiet”,
drugie obchodzi go na czworakach dookoła, prześlizguje się pod nim, przeskakuje go.
Powtórzyć 3x.
1.Para dzieci leży na plecach naprzeciw siebie, ich stopy dotykają się; wykonują na
przemian przepychanie się stopami – wspólny rowerek.
2.Jedno z dzieci leży na plecach, drugie chwyta je za ręce idąc tyłem ciągnie dziecko.
3.Kołysanie w pozycji siedzącej; jedno dziecko tworzy „fotelik” dla drugiego dziecka,
obejmuje je i łagodnie kołysze na boki
4.Prowadzenie ślepca - jedno z dzieci zamyka oczy , drugie bierze je za rękę i
prowadzi w różne strony.
5.Dziecko zwija się w kłębek, robi „paczkę”, a drugie usiłuje rozwiązać tą paczkę.
6.Para dzieci siedzi tyłem; dotykając się plecami do siebie próbują wstać, a następnie usiąść
7.Jedno dziecko z pary staje w rozkroku, drugie przechodzi pod jego nogami na hasło Hop! i staje z drugiej strony (4 razy i zmiana)
III. Część końcowa – ćwiczenia rozluźniająco – relaksujące;
1. Dzieci stają naprzeciw siebie, trzymają się za ręce – wykonują wspólne wdechy,
podskakują na jednej i drugiej nodze, wreszcie robią wspólne przysiady. Na
zakończenie wzajemnie wysłuchują pracy swoich serc.
2.Masażyk- dzieci siedzą w rzędzie plecami do siebie; nauczyciel czyta tekst, dzieci wykonują masażyk na plecach dziecka siedzącego przed nim
Rano zaczął padać śnieg. (Dzieci delikatnie pukają wszystkimi palcami obu dłoni w plecy kolegów). Płatki śniegu były delikatne i leciutkie. (Przedszkolaki pukają w plecy kolegów jak najdelikatniej). Wkrótce napadało tyle śniegu, że tata musiał odgarnąć go sprzed domu. Rozgarniał śnieg na boki – w lewo i w prawo, w lewo i w prawo, w lewo i w prawo... (Dzieci „rozgarniają śnieg” obiema dłońmi). Zosia i Olek z radością wybiegli przed dom. (Przedszkolaki „biegają” palcami wskazującym i środkowym obu dłoni). Zaczęły udeptywać śnieg, żeby zrobić ślizgawkę. (Dzieci lekko oklepują plecy kolegów płaskimi dłońmi). „Jutro rano będziemy się ślizgać!” – powiedział Olek – a teraz chodźmy do domu odpocząć”. Zosia i Olek wrócili do domu, położyli się i zasnęli. Śniła im się piękna zima! (Przedszkolaki kładą się na podłodze i przez krótką chwilkę pozostają bez ruchu).
Zmiana ubrań
Zimą można…- zabawa słowna w kończenie zdania
Dzieci zgromadzone na dywanie. Nauczyciel podaje dzieciom kolejno piłkę; dziecko, które trzyma piłkę podaje swoje zakończenie zdania
Zabawy na śniegu- praca plastyczna; malowanie białą kredą na czarnej kartce zabaw na śniegu.
Po wykonaniu prac każde dziecko prezentuje i omawia swoją innym dzieciom
Kto się z nami bawi? – nauczyciel podaje głoskę i prosi dzieci o podanie imienia rozpoczynającego się daną głoską
Kolorowy śnieg - Zabawy na podwórku- malowanie kolorową wodą na śniegu