SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
W GRUPIE DZIECI 3, 4 - LETNICH
Temat: Zimowe zabawy - zajęcia ruchowe w formie opowieści ruchowej.
Cele:
doskonalenie płynności ruchów w przestrzeni i adaptacji ruchów własnych do ruchów partnera.
stwarzanie sytuacji rozwijających nieskrępowaną ekspresję ruchową dziecka.
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
dziecko odtwarza ruchem treść usłyszanego testu.
dziecko dostosowuje swoje ruchy do muzyki.
dziecko współpracuje z rówieśnikami.
Treści realizowane z Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Metody:
ekspresywne: swobodnej ekspresji ruchowej;
praktyczne: zadań zamkniętych [ćwiczenia gimnastyczne].
Formy pracy:
zabawa ruchowa
opowieść ruchowa
Formy:
zespołowa
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Magnetofon z nagraniami muzyki, tamburyno, ławka, kosz, gazety.
Przebieg sytuacji edukacyjnej:
1. Zaproszenie na zimowy spacer.
Witam was serdecznie. Chciałabym Was zaprosić na zimowy spacer, ale nie będzie to zwykły spacer, będzie to spacer w naszej wyobraźni. Obudźcie swoją wyobraźnię, słuchajcie uważnie tego co mówię i pokazujcie wszystko tak jak Wam podpowiada wyobraźnia, a wycieczka z pewnością się uda.
Co najpierw musimy zrobić, zanim wyjdziemy na spacer?
Musimy ciepło się ubrać.
Zakładamy byty, kurtki, czapki, rękawice i wychodzimy na dwór .
Maszerujemy raźno przez śniegowe zaspy, wysoko podnosimy nogi./tamburyno/.
Jest zimno , żeby się rozgrzać skaczemy z nogi na nogę, klaszczemy w dłonie nad głową .
2. Zimowe zabawy na śniegu.
a). Śnieżne kule
Śniegu jest bardzo dużo. Będziemy lepić z niego bałwana. Lepimy w dłoniach małe kuleczki i toczymy je po śniegu. Kule są coraz większe, coraz cięższe.
W toczenie kul wkładamy coraz więcej siły /ćwiczenie dużych grup mięśniowych, wyczucie ciężaru/.
Każdy ma już 3 kule. Teraz ustawimy je jedną na drugiej aby powstał bałwan Uwaga, kula jest bardzo ciężka, z trudem podnosimy ją w górę.
Teraz szukamy drobnych kamyków i robimy bałwankowi oczy, nos, guziki. Bałwan jest gotowy. /skłony, wyczucie ciężaru/
b). Śniegowe aniołki
Teraz kładziemy się na plecach i staramy się zrobić pięknego aniołka na śniegu. Starannie machacie rękami i nogami, żeby aniołek miał piękne skrzydła /ćwiczenia rozmachowe rąk i nóg/
c). Rzucamy śnieżkami
Teraz zapraszam was do zabawy z śnieżkami. Każde dziecko weźmie gazetę i „ulepi” z niej kulę. Teraz możecie porzucać śnieżkami do góry, przed siebie, za ławeczkę. Teraz możemy sprawdzić kto rzuci najdalej. /ćwiczenia rzutów w dal
i ćwiczenie manualne/.
d). Na lodowisku - ćwiczenie przy muzyce.
Teraz idziemy na lodowisko / marsz przy dźwiękach tamburyna /. Zakładamy łyżwy i zmieniamy się w prawdziwych łyżwiarzy, tańczących na lodzie. Uważamy by jeżdżąc na łyżwach nie odrywać nóg od podłoża.
Możemy tańcząc robić piruety, jeździć w parach. Tańczymy w rytm muzyki
/ćwiczenie płynności ruchu/
e). Saneczki
Zdejmujemy łyżwy. Czas na nową zabawę. Teraz pójdziemy pojeździć na sankach. Dobierzcie się parami i stańcie jedno za drugim . Dziecko z przodu będzie ciągnęło saneczki, a dziecko z tyłu przykucnie, bo siedzi na sankach. Złapcie się za ręce. Uwaga jedziemy. Ciągniemy sanki pod górę, a wiec jedziemy wolno. Teraz zjeżdżamy z górki. Jedziemy szybko, ale ostrożnie aby się nie przewrócić. /adaptacje ruchów własnych do ruchów partnera/.
3. Powrót do przedszkola.
Czas wracać. Otrzepujemy ubranka ze śniegu. Uwaga! Mamy mocno zaśnieżone buty. Stajemy na jednej nodze i otrzepujemy śnieg z buta uniesionego do góry. Teraz otrzepujemy śnieg z drugiego buta /ćwiczenie równoważne/. Raźno maszerując wracamy do przedszkola. Rozbieramy się.
Monika Suchodolska 29.01.2010
1