Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 6 - letnich „Stokrotki”
Data: 13.12.2010r.
Grupa: „Stokrotki” - sześciolatki
Prowadząca: Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „Tyle śniegu napadało” - zabawy badawcze.
Cele ogólne:
- wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie;
- określanie pogody i zjawisk atmosferycznych dla zimy: np. śnieg;
- poznawanie właściwości śniegu w trakcie zabawy;
- rozumienie skutków braku lub nadmiaru pokrywy śnieżnej dla świata roślin, zwierząt i człowieka;
Cele operacyjne:
- potrafi wykonać proste doświadczenia;
- kształci umiejętność wnioskowania i uogólniania;
- wymienia elementy pogody charakterystyczne dla zimy: temperatura, opady, wiatr;
- wymienia właściwości fizyczne śniegu tj. zimny; suchy- mokry; twardy- miękki; czysty-brudny- w oparciu o własne eksperymentowanie;
- przestrzega przyjętych umów zachowania podczas zabaw na śniegu;
- uczy się tropienia przez rozpoznawanie śladów zostawionych na śniegu.
Metody:
- zabawy badawcze;
- zabawy tropiące;
- eksperyment.
Formy pracy: zespołowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne: lupy, pojemniki na wodę, farby, woda, słoik, plastikowy kubek po jogurcie.
Przebieg zajęć:
Rozmowa na temat aktualnej pory roku.
Dzieci wymieniają charakterystyczne cechy zimy: mroźno, śnieżnie, zimno, wietrznie, oszronione drzewa, itp.
Zagadka - dzieci rozwiązują zagadkę tematyczną.
„Co to za gwiazdeczki,
pewnie odgadniecie: śnieg
tańczą z wiatrem wesoło
podczas zimy na świecie?”
„Skąd się bierze śnieg?” - rozmowa z dziećmi.
Dzieci próbują wyjaśnić pochodzenie śniegu, dzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Nauczycielka zbiera wszystkie informacje i opowiada w jaki sposób powstaje śnieg.
Śnieg pada z szarych, ciężkich chmur. Chmury śniegowe utworzone są z kryształków lodu. Kryształki te powstają z pary wodnej gdy ta zetknie się z zimnym powietrzem.
Zabawy badawcze na śniegu:
„JAKIE KSZTAŁTY MAJĄ PŁATKI ŚNIEGU”
- dzieci chwytają na ciemne rękawiczki płatki śniegowe, oglądają je za pomocą lupy, podejmują próbę przeliczenia ramion gwiazdek śniegowych.
Śnieg pada płatkami, które w cieple przemieniają się w wodę.
Śnieg składa się z wielu drobniutkich gwiazdek, z których każda jest inna. Wśród ogromnej ilości płatków śniegu trudno znaleźć dwa takie same. Wszystkie gwiazdki śniegowe łączy jedna rzecz - wszystkie mają sześć ramion.
„CZY Z KAŻDEGO ŚNIEGU MOŻNA ULEPIĆ BAŁWANA?”- zabawa badawcza przeprowadzana dwa razy.
1. Kiedy na dworze nie jest zbyt zimno (niewiele poniżej 0oC)
2. Kiedy na dworze jest bardzo mroźno.
-dzieci lepią śnieżki, kule śniegowe przy niebyt dużym mrozie, a następnie ponawiają próbę w mroźny dzień;
- próbują zdmuchnąć z rękawiczki śnieg mokry i suchy;
Śnieg mokry pada wtedy, kiedy nie jest zbyt zimno; moczy ubranie, z trudem daje się strząsnąć, łatwo formować go w kulki.
Śnieg „puchowy” pada wtedy, kiedy jest bardzo zimno; jest suchy, nie można go lepić, przenoszony jest z miejsca na miejsce przez wiatr, tworzy zaspy, łatwo daje się zdmuchnąć. Bałwana z niego nie ulepisz.
„KIEDY ŚNIEG SKRZYPI POD NOGAMI?”
- zabawa tropiąca ( przy dużym mrozie).
-dzieci spacerują po śniegu nasłuchując dźwięki wydawane przy każdym kroku.
-dzieci wydeptują na śniegu ścieżki, pokonują wykonaną trasę po śladach (tropią kolegów).
Śnieg skrzypi pod nogami tylko w czasie dużego mrozu. Ten dźwięk powstaje w wyniku łamania się kryształków śniegu pod butami.
„KOLOROWY ŚNIEG” - barwienie śniegu farbą plakatową rozrobioną w wodzie.
- dzieci barwią bałwana lub tworzą kolorowe „malunki” na śniegu
(wykorzystują do tego rozwodnione farby plakatowe).
Śnieg tak jak wodę można zabarwić.
„CZY ŚNIEG JEST CZYSTY?”- eksperymentowanie
- dzieci wysłuchują opowiadania H. Zdzitowieckiej
- dzieci umieszczają słoik wypełniony śniegiem pod ciepłym kaloryferem
- po pewnym czasie sprawdzają zawartość słoika.
Śnieg roztopił się, w słoiku pojawiła się brudna woda. Choć śnieg wydaje się czysty, znajduje się w nim dużo brudu- nie wolno jeść śniegu.
„ZIMOWE ZABAWY ŚNIEGIEM I NA ŚNIEGU”
1. „ŚNIEŻKOWE SZALEŃSTWO”- zabawa rzutna
- dzieci rzucają się śnieżkami.
Im dłużej ugniatamy śnieżki, tym stają się one twardsze, zbite (pod wpływem ciepła rąk). Nie wolno takimi śnieżkami rzucać w innych.
2. „LEPIMY BAŁWANA”
-dzieci toczą śniegowe kule różnej wielkości, łączą je po trzy, ozdabiają.
1