KONSPEKT ZAJĘĆ
W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
TEMAT ZAJĘĆ: Bezpieczeństwo ruchu drogowego.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut
WIEK ROZWOJOWY: 7 - 10 lat
CELE KSZTAŁCENIA:
Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał wzrokowy oraz polecenia nauczyciela.
Kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciami związanymi z ruchem drogowym.
Rozpoznawanie niektórych znaków drogowych.
Odpowiednie zachowanie podczas przechodzenia przez jezdnię.
Uświadomienie zagrożeń w ruchu drogowym.
FORMY PRACY:
indywidualna i grupowa
METODY NAUCZANIA:
rozmowa kierowana
zabawa
praca z tekstem
karty pracy ucznia
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
krążki w trzech kolorach (zielonym, żółtym i czerwonym)
modele znaków drogowych (przejście dla pieszych, uwaga dzieci, ograniczenie prędkości, sygnalizacja świetlna, stop, zakaz wjazdu, nakaz skrętu w lewo itp.)
kserokopie kart pracy
tekst wiersza „Kolorowe znaki” (K. Wiśniewski)
piłka plażowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie. Wyjaśnienie tematu zajęć.
2. Zabawa ruchowa - ''SYGNALIZATOR ŚWIETLNY''
Wychowawczyni w wybranym miejscu wyznacza drogę: jezdnię i chodnik; na jezdni dodatkowo przejście dla pieszych. Dzieci dzieli na dwie grupy: pieszych i pojazdy. Wychowawczyni kieruje ruchem posługując się kolorowymi krążkami (symbolizującymi sygnalizację świetlną). Na znak prowadzącej - pojawienie się zielonego światła dla pojazdów i czerwonego dla pieszych - ''dzieci samochody'' poruszają się po jezdni. Podniesienie w górę żółtego krążka oznacza zmianę dotychczasowego sygnału. Na znak wychowawczyni - zielone światło dla pieszych, a czerwone dla pojazdów - ''dzieci piesi'' dochodzą do wyznaczonego na jezdni ''przejścia dla pieszych'' i zatrzymują się. Następnie patrzą w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo mówiąc wierszyk: „Na chodniku przystań bokiem. Popatrz w lewo bystrym okiem. Skieruj w prawo wzrok sokoli. Znowu w lewo spójrz powoli. Jezdnia wolna, więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie.” (mówiąc ten ostatni wers dzieci przechodzą przez ''przejście dla pieszych''). W trakcie zabawy wszystkie dzieci uczą się tej rymowanki. Dla lepszego utrwalenia zasad działania sygnalizacji świetlnej, jak i łatwiejszego zapamiętania wierszyka należy zmieniać role dzieci - tzn. dzieci, które były ''pojazdami'' powinny zostać ''pieszymi'' i odwrotnie.
3. Objaśnienie pojęć związanych z ruchem drogowym.
Co to jest sygnalizacja świetlna?
to specjalne światła ustawione przy skrzyżowaniach lub przejściach dla pieszych, które informują kierowców i pieszych, czy mają się zatrzymać, czy mogą się poruszać
Co oznacza kolor czerwony?
że musimy się zatrzymać przed przejściem dla pieszych
Co oznacza kolor zielony?
że możemy przejść na drugą stronę ulicy
Co oznacza migające światło zielone?
że musimy się zatrzymać, bo zaraz zmieni się światło na czerwone lub przyspieszyć przechodzenie przez jezdnię, jeżeli już jesteśmy na przejściu
Co to jest chodnik?
wyznaczone miejsce wzdłuż jezdni, po którym poruszają się piesi (chodniki najczęściej znajdują się w miastach)
Co to jest pobocze?
pas wzdłuż jezdni, po którym mogą poruszać się piesi (pobocze najczęściej znajduje się wzdłuż dróg poza miastem)
Którą stroną drogi powinni poruszać się przechodnie, jeśli nie ma przy niej chodnika?
lewą
Co to jest skrzyżowanie?
miejsce, w którym przecinają się drogi
Co to jest przejście dla pieszych?
specjalne miejsce oznaczone znakami drogowymi i białymi pasami namalowanymi na jezdni (tzw. zebra), po którym wolno przechodzić na drugą stronę ulicy
4. Praca z tekstem - wiersz „Kolorowe znaki”.
Wychowawczyni czyta dzieciom wiersz „Kolorowe znaki” (K. Wiśniewski). W trakcie czytania pokazuje im przekładowe znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu oraz informacyjne.
Ich kształt i barwa oraz rysunek
Namalowany na znaku tarczy
Na wszystkich drogach całego świata
Zawsze i wszędzie to samo znaczy.
Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,
Z rysunkiem czarnym jak pióra kacze
Mówią: „Uważaj na mój rysunek!”
Bo to są znaki ostrzegawcze.
Te duże koła z brzegiem czerwonym,
Które z daleka widać od razu
„Nie wolno!” - krzyczą głosem donośnym,
Bo to są właśnie znaki zakazu.
Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą
I białą strzałką jak ptasi pazur
Mówią stanowczo: „Jedź, jak ci każę!”
Dlatego są to znaki nakazu.
A prostokąty oraz kwadraty
Te z tłem niebieskim, stojące z gracją
Informacyjne są to znaki,
Bo zawsze służą informacją.
Wiesz już, dlaczego duzi i mali
Znaki drogowe widują co dzień?
Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
Każdy kierowca i każdy przechodzień.
Po wysłuchaniu wiersza uczniowie odpowiadają na następujące pytania:
O jakich znakach jest mowa w wierszu?
Jak wyglądają znaki ostrzegawcze?
Czym różnią się znaki zakazu od znaków nakazu?
Jak rozpoznajemy znaki informacyjne?
Czy potrafisz powiedzieć, jaki to znak? (przy tym pytaniu wychowawczyni pokazuje dzieciom przykładowe znaki np. uwaga dzieci)
5. Gra „Uważaj na kolory”
Dzieci stoją w dużym kole. Wychowawczyni prowadząca zabawę staje w środku koła z kolorowymi tarczami w ręku. Uczestnicy gry na dany sygnał idą dookoła normalnym krokiem. Gdy prowadząca podniesie w górę zieloną tarczę - uczestnicy przyspieszają kroku, gdy czerwoną - zatrzymują się w miejscu, a gdy żółtą - wykonują zwrot w tył i maszerują w stronę przeciwną. Kto się pomyli, odpada z gry.
6. Uczniowie (w zależności do wieku) wypełniają karty pracy.
7. Uwaga: jeżeli zostanie chwila wolnego czasu można zaproponować dzieciom zabawę uspokajającą ''KOLORY''.
Dzieci stoją w kole twarzami do środka. W środku znajduje się wychowawczyni, która wymienia kolory i rzuca piłkę do wybranego dziecka. Dziecko łapie piłkę i odrzuca ją wychowawczyni. Gdy prowadząca wymieni kolor czerwony, piłki nie wolno chwytać. Kto to zrobi, musi dać jakiś ''fant''. ''Fant'' daje także dziecko, które nie złapało piłki podczas wymieniania pozostałych kolorów. Natomiast osoba, która złapie piłkę, gdy wychowawczyni wymieni kolor zielony, może ''wykupić fant'' swój lub kolegi.
8. Zakończenie i podsumowanie zajęć.
Opracowała:
ANNA CZOCH
świetlica szkolna
Zespół Szkół w Korzkwi
5