Scenariusz zajęć świetlicowych
Wiek: 7 lat
Prowadząca: Izabela Olędzka
Data: maj 2010
Czas trwania: 50 minut
Temat: Spotkania ze sztuką.
Cele ogólne:
- Kształtowanie wrażliwości estetycznej.
- Rozwijanie zdolności manualnych.
- Kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Cele operacyjne (dziecko):
- zna obraz Georgesa Seurata pt. „Cyrk”,
- wie, kim był Georges Seurat,
- rozumie pojęcie pointylizm,
- potrafi pracować według wcześniejszych instrukcji nauczyciela,
- sprząta po wykonanej pracy.
Metody:
Oglądanie reprodukcji, rozmowa, wykonanie pracy plastycznej.
Forma:
Praca w grupie, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Reprodukcja obrazu „Cyrk” Georgesa Seurata, kolorowe kartony, ołówek, nożyczki, kalka techniczna, kolorowe pisaki, nici, patyk, „Sztuka i zabawa” Sue Lacey.
Przebieg zajęć
Rozmowa na temat cyrku.
N: Pyta dzieci:
- Kto był w cyrku?
- Jak wygląda cyrk?
- Co dzieci widziały w cyrku?
U: Odpowiadają swobodnie na pytania nauczyciela.
Reprodukcja Georgesa Seurata pt. „Cyrk”.
N: Pokazuje reprodukcję obrazu i prosi o opisanie, co on przedstawia.
U: Opowiadają.
N: Przybliża dzieciom postać Georgesa Seurata i pojęcia impresjonizm oraz pointylizm.
U: Uważnie słuchają.
Wykonanie pracy plastycznej – ruchomych figurek cyrkowych.
N: Wyjaśnia kolejne etapy przygotowania ruchomych figurek cyrkowych.
- skopiowanie w powiększeniu postaci zwierząt i artystów cyrkowych,
- wycięcie ich z kolorowych kartonów,
- nanoszenie na obie strony postaci gęsto kolorowych kropek za pomocą pisaków,
- zawieszenie figurek na różnej długości nitkach na patyku.
U: Słuchają wyjaśnień i zadają pytania dotyczące wykonania pracy. Wykonują figurki.
Podsumowanie zajęć i wspólne obejrzenie wytworów dzieci.
N: Przypomina nowe pojęcia i zawiesza pracę w wybranym przez dzieci miejscu.
U: Oglądają pracę a potem porządkują salę.