Kolorowa podróż z malarzem - scenariusz zajęcia: edukacja w zakresie mowy i myślenia
Grupa: 3 latki
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poznaje pracę malarza pokojowego,
- potrafi dobrać dobrać przedmioty potrzebne do pracy malarzowi,
- nazywa kolory: żółty, zielony, czerwony, niebieski,
- dokonuje syntezy sylabowej z utrudnieniami oraz analizy sylabowej wyrazów 2, 3 i 4 sylabowych
- porównuje i identyfikuje poznane litery,
- wyszukuje różnice na ilustracjach,
- rozumie polecenia nauczyciela,
- samodzielnie wykonuje pracę indywidualną
Pomoce: ilustracje malarza pokojowego, jego sprzętu, przybory malarskie- naturalne, oznaczenia stacji - kolorowe kartoniki, sztalugi z obrazkami do wyszukiwania różnic - "Reksio - malarz", klamerki od bielizny w 4 kolorach, 4 obręcze, 4 chorągiewki w 4 kolorach, rozsypanki obrazkowo - sylabowe dla każdego dziecka (obrazki w czerwonym kolorze), kartki do pracy indywidualnej i koperty z wyciętymi literkami - porównywanie i identyfikacja liter.
Przebieg:
1. Słuchanie wiersza D. Dziatełowskiej "Malarze" i interpretacja ruchowa treści wiersza:
"Mam tu farby, wiadra dwa,
pędzli różnych pięć.
Pomalować co się da,
w przedszkolu mam chęć.
Macham pędzlem wzdłuż i w szerz
przyśpiewując w głos.
Wybielone ściany już
i także mój nos".
2. Pani-malarz zaprasza dzieci do kolorowej podróży: (dzieci szukają wymienionych-oznaczonych stacji:)
a) STACJA ŻÓŁTA:
Dzieci dobierają na ilustracjach i wśród naturalnych przedmiotów rzeczy potrzebnych malarzowi do pracy.
Nazywanie tych przedmiotów - analiza sylabowa z utrudnieniami.
b) STACJA NIEBIESKA:
Omówienie ilustracji, wyszukiwanie różnic na 2 ilustracjach.
c) STACJA ZIELONA:
Segregowanie klamerek od bielizny do odpowiednich obręczy oznaczonych chorągiewkami w kolorach: żółta, zielona, niebieska, czerwona.
d) STACJA CZERWONA: (wszystkie obrazki są koloru czerwonego)
Dzieci otrzymują koperty z rozsypanką obrazkowo - sylabową. Zadaniem dzieci jest złożyć obrazek, "odczytać" go (synteza sylabowa).
e) "MIESZANKA KOLORÓW" - praca indywidualna dzieci.
Wyjaśnienie pracy: należy znaleźć taką samą literkę z koperty i nakleić ją na kółeczko z literką na kartce.
Samodzielna praca dzieci - porównywanie i identyfikacja liter.