Scenariusz zajęć - Podróż do Krainy Bajek i Baśni, plany miesięczne przedszkole


Temat: Podróż do Krainy Bajek i Baśni

Cele ogólne:

-         wdrażanie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji,

-         kształtowanie wyobraźni, wzbogacanie wrażeń, spostrzeżeń, myślenia i mowy,

-         wdrażanie do uważnego słuchania tekstu,

-         budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych,

-         zapoznanie z różnymi gatunkami literatury dla dzieci,

-         wyrabianie nawyków kulturalnej wspólnej zabawy

Cele operacyjne:

Dziecko:

-         zna prezentowane bajki i ich bohaterów,

-         uważnie słucha czytany tekst,

-         rozpoznaje różne gatunki literatury dziecięcej,

-         prawidłowo porządkuje obrazki

-         dobiera tytuły bajek do ilustracji

Pomoce:

Przebieg zajęć:

  1. Zapoznanie z tematem i celami zajęć

„Snuj się, snuj bajeczko...
A było to tak: Za lasem niedaleczko, za rzeczką mieszkała wdowa z córeczką. Córeczka chociaż mała swojej matce pomagała. Zamiatała podłogę, pełła grządki ubogie, niosła proso dla kurek, a zwała się po prostu...”
(Czerwony kapturek)

  1. Co to jest baśń

BAŚŃ - to fantastyczna opowieść o nadnaturalnych postaciach i zjawiskach, zawierająca często naukę moralną.

Kim są bohaterowie baśni?

Przykładem tego jest baśń o „Królewnie Śnieżce” (kolekcja dziecka). Posłuchajcie sami… (od s. 28 [Życie płynęło...] do s. 31 [... do domu krasnoludków]).

Bohaterowie kontrastują ze sobą, czyli przeciwko dobrym występują źli bohaterowie, np.:

dobra wróżka zła wróżka; dobra córka zła córka

(dzieci same podają przykłady, np.: Kopciuszek

, Śpiąca Królewna)

Kiedy i gdzie rozgrywają się wydarzenia?

Wydarzenia dzieję, się w nieokreślonym czasie i miejscu. Nigdy nie jest podane miejsce, ani czas wydarzeń, czyli nie wiadomo kiedy i nie wiadomo gdzie. Np. bajka o „Jasiu i Małgosi”… (Perrault Charles - „Baśnie dla najmłodszych”, s. 1)

Co może występować w baśni obok bohaterów?

Tak jest w bajce „Śpiąca królewna” (Perrault Charles - „Baśnie dla dzieci”, od s. 9 do s. 11)

Jaką rolę pełni baśń?

Baśń pełni funkcję dydaktyczną, gdyż zawiera naukę moralną, czyli pouczający wniosek wypowiedziany na końcu utworu. M. in. dobro zwycięża ze złem, uczciwość zostaje wynagrodzona, czy przekazuje ludową mądrość.

Taką naukę moralną zawiera baśń „Nowe szaty cesarza” (kolekcja dziecka). Zobaczcie sami…(od s. 32 [Kiedy wyjechał za bramy...] do s. 37 [... swej złości nie skryje])


  1. Co to jest bajka


BAJKA - krótki utwór często pisany wierszem, zawierający morał (główna myśl bajki; pouczający wniosek wypowiedziany na końcu utworu albo wynikający z jego treści; pouczenie). Jest ona dla dzieci, jak i dla dorosłych.


Przykładem może tu być „Konik polny i mrówka” (La Fontaine - Bajki, od s. 5 do s. 6)

Bohaterowie bajek

Bohaterami bajek bywają zwierzęta, ludzie i rośliny. Najczęściej jednak są nimi zwierzęta, które mają ludzka psychikę, a pod ich postacią najłatwiej ukryć ludzkie słabości i ułomności. Np.: w bajce „Kruk i lis” (La Fontaine - Bajki, od s. 6 do s. 7)

Postawy występujące w bajkach:

  1. Rozwiązywanie bajkowych zadań przygotowanych przez wróżkę

a) W Bajkowej Krainie czekają was zadania przygotowane przez wróżkę. Czy pomożecie mi je rozwiązać?

W takim razie zacznijmy od kilku zagadek:

(„Czerwony Kapturek”)

(„Brzydkie kaczątko”)

(„Kot w butach”)

(„Królewna Śnieżka”)

(„O rybaku i złotej rybce”)

Patrzą, okienka wśród lasu migocą.

- Domek z piernika!

- Wejdźmy do środka!

Ach, czy nic złego dzieci nie spotka?

(„Jaś i Małgosia”)

(„Kopciuszek”)

(„Calineczka”)

b)  Maszyna do pisania wróżki pogubiła czcionki i tytuły wierzy, i te które dla Was przygotowała są jakieś dziwne. Pomóżcie mi je zreperować.

Kaczka działaczka - ………………………… Kaczka dziwaczka

Ptasie ulotki - ………………………………… Ptasie plotki

Słoń Bąbalski - ……………………………… Słoń Trąbalski

Kocmołuszek - ……………………………… Kopciuszek

Królowa biegu - ……………………………… Królowa śniegu

Koziołek Fikołek - …………………………… Koziołek Matołek

c) W niektórych bajkach poginęły różne rzeczy. Pomóżcie mi dobrać z jakich bajek pochodzą te przedmioty? (połącz przedmiot z nazwą bajki)

„Kubuś Puchatek”

Pamiętnik i plastelina

„Czerwony Kapturek”

Chatka z piernika

„Plastusiowy pamiętnik”

Miś, Krzyś, Prosiaczek

„Królewna Śnieżka”

igła i nitka

„Jaś i Małgosia”

koszyczek

„Tańcowała igła z nitką”

„zatrute” jabłko

  1. Podsumowanie zajęć.

Zapraszam do wspomnień z Bajkowej Krainy - wspólny udział w zgaduj - zgaduli :

- Kogo uwięziła Baba Jaga w chatce z piernika?
- Czego dotknęła Śpiąca Królewna?
- O której godzinie Kopciuszek musiał opuścić bal?
- Ilu krasnali mieszkało z Królewną Śnieżką?
- Co zjadła Królewna Śnieżka?
- Co zgubił Kopciuszek wybiegając z balu?
- Kto uratował babcię i Czerwonego Kapturka?
- Co się działo gdy Pinokio kłamał?

  1. Zakończenie

Gratuluje wszystkim doskonałej znajomości bajek i baśni. Mam nadzieję, ze podobały się wam zajęcia. Zapraszam do biblioteki!


