Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców podsumowujących pracę w grupie dzieci 6- letnich
Temat zajęć: Podróż do Krainy Fantazji.
Cel główny: - wyzwalanie wielostronnej aktywności dzieci w sytuacji zadaniowej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna środki lokomocji i potrafi naśladować je ruchem, głosem
- zna zasady podróżowania środkami lokomocji masowej
- poprawnie odczytuje wyrazy
- potrafi wybrać wyrazy odpowiadające na zadane pytanie
- potrafi samodzielnie odczytać tekst
- odpowiada na pytania dotyczące treści tekstu
- potrafi wyodrębnić zdania w tekście, przelicza je
- zgodnie współpracuje w grupie
- wykazuje wrażliwość na krzywdę innych i gotowość pomocy
Przebieg zajęć:
1. Powitanie w kręgu
* Piosenka „ Witaj kolego” / Witaj kolego, witaj nam gościu. Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię witamy. Bądź wśród nas,
Bądź wśród nas./
* - Witam wszystkich, którzy ..mają krótkie włosy
..są w dobrym nastroju
..lubią lody
..mają coś niebieskiego
..lubią podróże
/ osoby spełniające podany warunek wbiegają do koła i robią obrót/.
2. Zaproszenie dzieci do podróży.
- Zapraszam Was dziś w podróż do Krainy Fantazji. W krainie tej mieszka pewien wesoły i dobry stworek. Jak ma na imię?- dowiecie się rozwiązując rebus / rozwiązanie: LOLIK/.
- Pewnego dnia zła czarownica uwięziła Lolika. Uwolnić go możecie tylko Wy. Czy chcecie mu pomóc?
- Aby pomóc Lolikowi należy wykonać wiele zadań. Trzeba też będzie wiele podróżować.
Jakim środkiem lokomocji chcielibyście podróżować? Podaj nazwę wybranego środka lokomocji dzieląc ją na głoski.
głoskowanie nazw
- Aby podróżować potrzebny nam będzie bilet.
* wybranie przez dzieci biletu z własnym imieniem; bilety są w 4 kolorach: zielone, niebieskie, brązowe, żółte.
3. Podróż do Krainy Fantazji.
Podróż pociągiem / wędrujemy po sali śpiewając piosenkę „ Jedzie pociąg”, pociąg zatrzymuje się na kolejnych stacjach gdzie wysiadają dzieci:
*LAS - wysiadają dzieci z zielonym biletem
* JEZIORO - wysiadają dzieci z biletem niebieskim
*GÓRY - wysiadają dzieci z brązowym biletem
* PLAŻA - wysiadają dzieci z żółtym biletem
Na stacjach dzieci otrzymują koperty - zadanie do wykonania. Spośród wyrazów umieszczonych w kopertach muszą wybrać kartoniki z odpowiedzią na pytanie dla swojej grupy: - Co zabieramy do lasu, …nad jezioro,… w góry,… na plażę?
Zestaw wyrazów: kurtka, plecak, dobre buty, okulary, lornetka, klocki, wałek, aparat, basen, namiot, kanapki, latarka, kompas, blok, kocyk, koło ratunkowe, płetwy, materac, latarka, olejek, kapelusz
odczytanie wyrazów przez każdą z grup.
4. Podróż rowerem do Krainy Szalonego Tańca - wykonanie „ Tańca- Połamańca”.
5. Pieszy marsz do Krainy Matematyki. W tej krainie dzieci mają do wykonania zadania.
- Ułóż zadanie tekstowe do obrazka. /dzieci podają propozycje treści zadań: wspólne rozwiązanie zadania/
- Uzupełnij brakujące kropki na kostkach domina lub brakujące cyfry w działaniach matematycznych do kostek. / karty pracy - praca indywidualna, zróżnicowana pod względem trudności/
6. - Zadania zostały wykonane. Uwięziony Lolik odzyskał wolność. Napisał do was list. Odczytajcie go.
* rozdanie tekstu listu:
Jestem wolny. Jestem wesoły.
Wracam do domu, do mamy i taty.
Zabieram miłe wspomnienia o was.
Niedługo lato i wakacje.
Spotkam was znowu w 1 klasie.
Miłego lipca!
Wesołego sierpnia!
Ode mnie upominki za pomoc.
Lolik
samodzielne ciche czytanie listu
głośne odczytanie listu przez nauczyciela
odpowiadanie na pytania dotyczące treści listu:
- Co napisał do was Lolik?
- Dokąd wraca?
- Czego wam życzy?
- Jak czujecie się po udzieleniu mu pomocy?
odczytanie listu przez dzieci po jednym zdaniu
ozdabianie karty listu wg własnego pomysłu
7. Zakończenie zajęć. Nagrodzenie aktywności dzieci.
- Lolik wspominał o upominkach dla Was. Oto one./ wręczenie lizaków /
opracowanie: mgr Agnieszka Czapiewska
Zespół Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych