Scenariusz zajęć hospitowanych - Punkt Przedszkolny w Janowicy
MARZEC
Blok tematyczny: Hodowle czterolatka
Temat dnia: Witaminy na talerzu
Cele:
Dziecko:
Zna wygląd i nazwę figur geometrycznych: koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta, owalu
Reaguje na sygnał nauczyciela
Potrafi odszukać właściwe dla siebie krzesło
Rozumie pojęcia: artykuły chemiczne, nowalijki
Poznaje zasady prawidłowego odżywiania
Prezentuje postawę w stosunku do własnego zdrowia
Wzmacnia więzi z grupą
Potrafi współpracować z grupą
Rozwija zręczność poprzez udział w zabawach
Potrafi podporządkować się regułom zabawy
Potrafi pogodzić się z niepowodzeniem
Metody: praca z tekstem, rozmowa, obserwacja
Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: kartoniki z figurami geometrycznymi, opakowania różnych artykułów, obrazki, chusta animacyjna, piłka zielona i czerwona, książka „Wesołe przedszkole czterolatka” cz.1.
Przebieg zajęć:
Zabawa rozwijająca szybkość reakcji oraz orientację w przestrzeni „Moje krzesło”. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: dzieci i „krzesła”, oznacza je kartonikami z figurami geometrycznymi (każde „krzesełko” musi mieć swoją parę wśród dzieci). „Krzesełka” siadają w rozsypance na dywanie. Dzieci biegają przy dowolnym akompaniamencie. Na przerwę „siadają” na właściwym „krzesełku”. Co pewien czas „krzesełka” zmieniają miejsca.
Nazywanie i segregowanie produktów. Dzieci oglądają zakupy (opakowania) zrobione przez nauczyciela. Dzielą je na artykuły spożywcze i chemiczne.
Rozmowa na temat ulubionych potraw, przysmaków dzieci. Próba odpowiedzi na pytania: - Czy wszystko co jemy jest zdrowe? - Spożywanie jakich artykułów należy ograniczać?
Dzielenie obrazków artykułów spożywczych na dwie grupy: zalecane dla dzieci - niezalecane dla dzieci.
Nawiązanie do hodowli założonej przez nauczyciela i dzieci w kąciku przyrody. Wyjaśnienie pojęcia „nowalijki”. Zwrócenie uwagi dzieci na konieczność spożywania świeżych warzyw.
Zabawa ruchowo - naśladowcza „Rośniemy do słonka”. Dzieci ilustrują ruchami kiełkowanie i wzrost roślin: coraz wyżej.
Praca z książką. Nazywanie i kolorowanie warzyw oraz sposoby ich wykorzystywania - wypowiedzi dzieci.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych
Dzieci stoją w rzędzie. Pierwsze dziecko wymyśla różne ruchy i prowadzi grupę dookoła Sali (np. idzie jak słoń, skacze, idzie na palcach, idzie tyłem).
Dzieci stoją w dużym kole. Jedno dziecko obiega dookoła kolegę obok i wraca na swoje miejsce, a wtedy następne dziecko wykonuję tę samą czynność. Zabawa trwa do momentu, gdy wszystkie dzieci ukończą zadanie.
Dzieci trzymają chustę, tworząc koło. Obracają się z nią dookoła Sali tak, aby nie zmieniała swojego kształtu. Na klaśnięcie w dłonie przez nauczyciela zmieniają kierunek obracania się.
Dzieci trzymają chustę i poruszają nią tworzą fale. Najpierw są to ruchy powolne, a potem coraz szybsze. W pewnym momencie nauczyciel wrzuca do środka niedużą piłkę, dzieci muszą w taki sposób poruszać chustą, aby piłka nie spadła na podłogę.
Przy wesołej muzyce dzieci biegają dookoła chusty, na przerwę w nagraniu wszystkie chowają się pod chustą.
Chłopcy trzymają chustę, a dziewczynki biegają miedzy mini, co jakiś czas chowając się pod chustę. W pewnym momencie chłopcy opuszczają chustę i łapią dziewczynki, które się w tym czasie pod nią znajdują. Następnie dzieci zamieniają się rolami.
Zabawa „Dwie piłki”. Dzieci siadają w kole blisko siebie. Przy akompaniamencie piosenki „Moje akwarium” podają sobie z rąk do rąk zieloną i czerwoną piłkę ( w pewnej odległości). Co pewien czas nauczyciel przerywa nagranie. Dziecko, które w tym czasie ma zieloną piłkę, zostaje, a to, które ma czerwoną piłkę, odchodzi z zabawy).