SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4-LATKÓW PRZEPROWADZONYCH METODĄ WERONIKI SHERBORNE
Opracowała: Iwona Paniczko
TEMAT: Ćwicz razem z nami
CELE OGÓLNE:
kształtowanie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji samego siebie, swojego ciała
kształtowanie orientacji w przestrzeni i sprawności ruchowej
CELE OERACYJNE:
orientuje się w przestrzeni
umie wskazać części swojego ciała
potrafi współdziałać z partnerem i w grupie
odczuwa radość podczas wspólnej zabawy
rozumie pojęcie zdrowie
wie, jak należy o nie dbać
METODY:
elementy ruchu rozwijającego W. Sherborne
słowne
FORMY:
z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz i płyta cd, muzyka relaksacyjna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Krótka rozmowa o temacie zajęć. Nauczyciel pyta:
- Co to znaczy być zdrowym?
- Jak należy dbać o zdrowie?
- Czy ruch wpływa na nasze zdrowie?
- Dlaczego warto ćwiczyć i dbać o sprawność fizyczną?
Nauka hasła: „Ruch i podskok to zabawa, sport dla dzieci ważna sprawa,
2. Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała
Przywitanie się w parach: witają się nasze dłonie, witają się nasze łokcie, witają się nasze głowy, witają się nasze stopy, witają się nasze kolana, witają się nasze plecy, itd.
a) wyczuwanie brzucha, pleców, pośladków
· leżenie na plecach,
· leżenie na brzuchu,
· ślizganie się w kółko na brzuchu, to samo na plecach,
· siedząc: kręcenie się w kółko na pośladkach
· siedząc: przyciąganie kolan, chowanie głowy, rozprostowywanie się do pozycji leżącej,
· czołganie się na brzuchu do przodu
· czołganie się na plecach do przodu i do tyłu
b) wyczuwanie nóg i rąk
· podciąganie kolan do siadu skulnego,
· pchanie kolan do siadu prostego (pokonując opór ),
· maszerowanie z wysokim podnoszeniem kolan
· chodzenie, bieganie na „ sztywnych" nogach,
· chodzenie na piętach i palcach,
· uderzanie o podłogę piętami,
· uderzanie o podłogę całą stopą( szybko i wolno),
· dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie
c) wyczuwanie twarzy - siedzenie w kole
· wytrzeszczanie oczu ( „duże oczy" ) i mrużenie oczu,
· zabawne miny
3. Ćwiczenia pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu
ćwiczenia indywidualne (leżenie na plecach, na brzuchu jako odpoczynek
ćwiczenia w parach: jedna osoba robi „mostek”, a druga obchodzi ją na czworakach, przechodzi pod, przez, nad, dookoła..
ćwiczenia w grupie: grupa leży na brzuchu w rzędzie, a dziecko pełza po pośladkach wszystkich dzieci.
4. Relaks - masaż pleców partnera
Dziecko rysuje na plecach kolegi „ciasto” w rytm wierszyka (zmiana ról)
„Mama piecze ciasto pyszne
w samym środku będą wiśnie
ananasy i brzoskwinie
w ustach ciasto się rozpłynie”
5. Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracy z partnerem i grupą:
- ćwiczenia "z" w parach
„Waga” - dzieci trzymają się za ręce, naprzemiennie wstają i siadają
- ćwiczenia "przeciwko" w parach,
„Przepychanie” - dzieci siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać plecami.
- ćwiczenia "razem" w parach,
„Rowerek” - dorosły i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się
o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
- ćwiczenia "razem" w grupie.
„Tunel” - dzieci tworzą tunel w klęku podpartym i kolejno przechodzą
pod tunelem
„Stonoga” - dzieci siadają w siadzie rozkrocznym (jeden za drugim), naśladują poruszającą się stonogę, przesuwają się po całej sali w różnych kierunkach przy piosence Stonoga
6. Ćwiczenia twórcze
„Wycieczka na planetę robotów” - stawianie dziwnych kroków, inna mowa, inne powitania, itp.
7. Wyciszenie przy muzyce
Dzieci leżą na dywanie i słuchają muzyki relaksacyjnej.
8. Podsumowanie zajęć
Która zabawa najbardziej ci się podobała?
Która była najtrudniejsza do wykonania?
Która najłatwiejsza?