Aneta Kołecka
Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
TEMAT: Kształtowanie postaw przedsiębiorczych u uczniów.
TYP SZKOŁY/KLASA: Dowolna klasa Technikum lub Zasadniczej szkoły zawodowej
PRZEDMIOT/MODUŁ: Podstawy przedsiębiorczości
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
CEL OGÓLNY: Uczeń potrafi scharakteryzować osobę przedsiębiorczą.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: osoba przedsiębiorcza, przedsiębiorca, działalność gospodarcza,
wymienić cechy, zachowania i postawy osoby przedsiębiorczej,
stwierdzić, czy dostrzega wśród swoich cech, cechy osoby przedsiębiorczej.
METODY KSZTAŁCENIA:
- pogadanka;
- diagram Ishikawy (rybi szkielet)
- drzewko decyzyjne;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i długopisy, schemat Ishikawy, drzewko decyzyjne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Wprowadzenie – na początku lekcji nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek myśleli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Jeśli tak to jakiej?
Nauczyciel rysuje na tablicy schemat przypominający rybi szkielet (według załącznika nr 1). W głowie ryby nauczyciel umieszcza problem „Jak być człowiekiem przedsiębiorczym?”.
Uczniowie metodą burzy mózgów wymieniają najważniejsze czynniki, które mają wpływ na kształtowanie wizerunku firmy, wybrani uczniowie wpisują je na „dużych ościach”.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grup. Każda z grup otrzymuje jeden duży czynnik (dużą ość) i stara się określić przyczyny, które na niego wpływają.
Przedstawiciele grup wypisują czynniki szczegółowe (małe ości) na schemacie, z którego pozostali uczniowie wybierają ich zdaniem najważniejsze.
Nauczyciel krótko podsumowuje uzyskane wyniki.
Nauczyciel rozdaje uczniom załącznik nr 2. Prosi każdego z uczniów o indywidualne uzupełnienie drzewka.
Po zakończonym zadaniu nauczyciel prosi uczniów, którzy wybrali umowę o pracę oraz tych, którzy wybrali prowadzenie działalności o zajęcie miejsc po przeciwnych stronach klasy.
Każdy z uczniów odpowiada na pytanie: Co przede wszystkim skłoniło Cię do podjęcia takiej decyzji? Ochotnicy z poszczególnych grup prezentują swoje drzewka decyzyjne.
Podsumowanie – nauczyciel podsumowuje krótko cechy osoby przedsiębiorczej.
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Jesteś absolwentem, absolwentką. Nie mogłeś, nie mogłaś znaleźć pracy dlatego zarejestrowałeś, zarejestrowałaś się jako osoba bezrobotna. Kiedy zgłosiłeś, zgłosiłaś się do Powiatowego Urzędu Pracy w Twojej miejscowości, dowiedziałeś się dowiedziałaś się o dwóch możliwościach, które są przygotowane dla Ciebie:
oferta pracy - Referent w Biurze Promocji Miasta, odpowiedzialny za przygotowanie projektów i wniosków – wynagrodzenie netto 1 200,00 zł; umowa o pracę na czas określony jednego roku z możliwością przedłużenia w przyszłości, jeżeli będziesz dobrym pracownikiem, dobra pracownicą; pozostałe warunki formalne oferty są przez Ciebie spełnione;
możliwość dofinansowania działalności gospodarczej, w wysokości 13 600,00 zł, jeżeli zdecydujesz się przez minimum rok prowadzić działalność gospodarczą. Możesz założyć dowolną działalność gospodarczą, a ponadto będziesz odprowadzał, odprowadzała tylko część składki ZUS.
Wybierz jedną z dwóch możliwości – podejmij decyzję metodą drzewka decyzyjnego.