Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych - wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego
TEAMT: Kto powie? - M. Czerkawska - wiersz. Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego, grupa 6-latki
CELE: dziecko :
·Zna cyfry 1-3
·Potrafi umiejętnie słuchać i wykonywać polecenia
·Pisze po śladzie cyfrę 3
·Układa zbiory w ciągu rosnącym i malejącym
·Dzieli zbiór na podzbiory, liczy i porównuje liczebność zbiorów
METODA: pokaz, rozmowa, ćwiczenia
FORMA: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
POMOCE: kosze z owocami (jabłka, gruszki, śliwki), kartki z cyframi
PRZEBIEG
1.zabawa ruchowa ze śpiewaniem do melodii „Litery”
Stańmy i utwórzmy krąg; Teraz podskocz tra la la;
Niech powstanie łańcuch z rąk; Klaskaj w ręce raz i dwa;
Witam Was, witam Was; Noga w przód, noga w tył;
Na zabawę nadszedł czas Powitalny taniec był;
2.Dzieci siadają przed tablicą. Nauczycielka recytuje wiersz „Kto powie” i przypina na tablicy odpowiednie elementy ( owoce-sylwety)
Przez sad idzie mały Maciuś;
Śmieje się do słonka;
A tu pac!- czerwone jabłko;
Rzuca mu jabłonka;
Podniósł jabłko idzie dalej;
A wtem, obok dróżki;
Pac pac!- co to? Stara grusza;
Rzuciła dwie gruszki;
Podniósł Maciuś żółte gruszki;
Bardzo jest szczęśliwy;
Znów pac, pac, pac- trzy śliweczki;
Spadły z gęstej śliwy;
Niesie Maciuś jabłko, śliwki;
Gruszki co się złocą;
Kto z was powie Maciusiowi;
Ile jest owoców??
3.Analiza treści:
·Gdzie wybrał się Maciuś?
·Jakie owoce zebrał w sadzie?
·Ile było śliwek, jabłek, gruszek? ( śliwki-3 skłony, gruszki-2 przysiady, jabłko-1 pajacyk)
·Ile owoców przyniósł do domu? (podskocz tyle razy)
4.Przeliczanie owoców, podpisywanie cyfrą 1-2. Dzieci siadają w kole, otrzymują od n-lki tekturowy talerzyk, oraz kopertę z cyframi. W środku koła n-lka ustawia 3 kosze z owocami. Jeszcze raz recytuje wiersz a dzieci zgodnie z treścią wiersza wybierają odpowiednie owoce.
·Przeliczają owoce na talerzyku (6)
·Otrzymują jeszcze dwa talerzyki i rozkładają owoce (tworzą podzbiory)
·Których owoców jest najwięcej?
·O ile więcej jest śliwek niż gruszek itp… ( łączy w pary )
·Podpisz swoje talerzyki z owocami cyframi z koperty.
N: Dlaczego nie podpisałyście śliwek?
DZ: bo jest ich 3 a w kopercie nie było takiej cyfry.
5.Wprowadzenie liczby 3 i jej zapisu cyfrowego.
·Pokaz cyfry 3, co wam przypomina jej kształt, jak wygląda?
·Ułóżcie cyfrę 3 z kolorowej tasiemki, czego w naszej sali jest 3?
·Odszukajcie w pojemnikach cyfrę 3 i podpiszcie nią śliwki
Ułóżcie cyfry 1-3 od najmniejszej do największej i odwrotnie
( odłóżcie owoce do koszy, a cyfry do kopert )
6.Zabawa ruchowa „odszukaj cyfrę”
Na dywanie leżą obrazki drzew owocowych, na pniach napisane są cyfry 1-3.
Dzieci biegają w sadzie, przerwa w muzyce- n-lka mówi odszukaj cyfrę1.
- dzieci siadają wokół drzew z cyfrą 1. N-lka mówi odszukaj cyfrę2.
- dzieci siadają wokół drzew z cyfrą 2 itd.:…
Dzieci siadają przed nauczycielką
7.Nauka pisania cyfry 3 z wykorzystaniem metody „Dobrego
Startu”. N-lka rozdaje dzieciom kartki, na których napisana jest cyfra 3, następnie śpiewa i pokazuje jak prawidłowo pisze się cyfrę 3 (po śladzie)
Troje / nas // Troje nas
Do pie / czenia // chleba
Chodź i / ty // chodź i / ty
Ciebie / tu // potrze / ba
(melodia „mało nas”)
·Dzieci piszą po śladzie palcem, kredką i śpiewają
·Piszą palcem po kaszy mannej
·Piszą w powietrzu, na dywanie
8.Praca w zespołach.
Porządkowanie zbiorów owoców w ciągu rosnącym i malejącym (6)
(obrazek)
Ułóżcie talerze z jabłkami tak, aby w każdym następnym było o 1 więcej, oraz talerze z gruszkami tak, aby w każdym talerzu było o 1 mniej.
Zabawa ruchowa z śpiewaniem „Bawimy się w klaskanie”
Na podwórku deszczyk pada;
Przemoczone ubranie;
Więc zostańmy w domu lalkotańczą w parach
Bawmy się w klaskanie
Najpierw ja! Raz, dwa, trzy;
Będę klaskać sobie;stająca przeciw siebie i klaszczą w swoje dłonie
zgodnie ze słowami piosenki
Potem ty! Raz, dwa, trzy;
Teraz klaszczemy obie;
Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy!;
Klaszczmy sobie w ręce;
Raz, dwa, trzy! Raz, dwa, trzy; Trzy nie więcej;
/stają naprzeciw siebie i klaszczą w ręce kolegi/
9.Praca przy stolikach. Praca z książką