Scenariusz zajęć zintegrowanych do klasy I
Czas trwania: 4*45 minut
Data: 28.05.2009
Osoby prowadzące: Omiljan Justyna, Michałowska Paulina, Niewiarowska Beata
Krąg tematyczny: Prawa człowieka
Temat: Wysłuchanie listu do dzieci „Nie musisz się bać”. Odszukanie w tekście fragmentów odnoszących się do stawianych pytań. Wyjaśnienie powiedzenia :Nie czyń drugiemu tego, co Tobie niemiłe”. Samodzielne rozwiązanie testu „Czy jesteś dobrym kolega/koleżanką?” Praktyczne zastosowanie przemienności dodawania i mnożenia.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności rozwiązywania zadań z zastosowaniem przemienności dodawania i mnożenia
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- zapoznanie z prawami dziecka
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu
- poznaje najważniejsze prawa dziecka
- wymienia swoje prawa i obowiązki
- wyjaśnia powiedzenie „Nie czyń drugiemu tego, co Tobie niemiłe”
- doskonali umiejętność dodawania i mnożenia w zakresie 30
- rozwiązuje proste zadania tekstowe
- stosuje w działaniach przemienność dodawania i mnożenia
- wykonuje pracę plastyczną
Metody:
- oglądowe : pokaz
- słowne: pogadanka, praca z książką,
- działalności praktycznej: zajęcia praktyczne, ćwiczenia
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, kartki z prawami dziecka, kartki z hasłami do krzyżówki, kartki ze zdaniami, kartki z działaniami, szablon serca, kredki, plastelina, nożyczki, słoneczka, balony.
I Część wstępna:
Powitanie grupy
Wprowadzenie do tematu- dzieci otrzymują kartkę z przykładami tabliczki mnożenia w zakresie 30, które mają rozwiązać. Następnie wybrane osoby podchodzą do tablicy, gdzie odnajdują wynik działań. Na odwrocie kartonika znajdują się litery, które dadzą rozwiązanie i przedstawią temat lekcji.
2x2 |
2x3 |
2x4 |
3x3 |
5x2 |
4x3 |
3x5 |
4x4 |
4x5 |
3x7 |
6x4 |
5x5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
P |
R |
A |
W |
A |
D |
Z |
I |
E |
C |
K |
A |
Pogadanka z dziećmi:
- Co oznacza to hasło? O czym ono mówi?
- Co możecie robić w domu?
- Czego rodzice Wam zabraniają?
- Jakie obowiązki macie w domu?
- Co możecie robić w szkole?
II. Realizacja tematu
4. Odczytanie wiersza pt. „Moje prawa”. Dzieci samodzielnie czytają wiersz, podczas którego zaznaczają fragmenty zawierające treść praw, jakie maja dzieci.
Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata nie mieszka już z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
- Jakie prawa możecie odnaleźć w tekście?
- Jakie inne prawa mają dzieci ?
- Czy potrzebne są prawa dla dzieci ?
Dzieci przedstawiają swoje propozycje, po czym wybrany uczeń przypina wypowiedziane prawo na tablicy. Wytłumaczenie każdego prawa.
Prawo do życia
Prawo do wychowania w rodzinie
Prawo do nauki, zabawy i rozrywki
Prawo do wypowiedzi
Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania
Prawo do prywatności
Prawo do prawidłowego wyżywienia i opieki
Prawo do życia bez przemocy
- Czy dzieci mają tylko swoje prawa?
- Jakie macie obowiązki?
4.a) Dzieci przepisują do zeszytu 3 wybrane przez siebie prawa. Na tablicy nauczyciel zapisuje temat: PRAWA DZIECKA, a pod nim zdanie:
Jestem jeszcze dzieckiem, jednak mam już swoje prawa, które każdy powinien przestrzegać. Do moich praw zaliczam:
1.
2.
3.
PRZERWA ŚRÓDLEKCYJNA:
Dzieci dotykają prawą dłonią czubka głowy, zaś lewą masują brzuch. Później zataczają kółka nad głową i klepią swój brzuszek.
Dzieci otwierają karty pracy na stronie 22. Wykonują ćwiczenie 3. Zadaniem ich jest połączenie odpowiedniego prawa z obrazkiem.
Nauczyciel czyta list pt. „Nie musisz się bać”- czytanka z podręcznika str 67.
- czy zrozumieliście tekst? (Uczniowie otwierają podręcznik i przeglądają tekst.)
- Kto jest autorem tego listu?
- Do kogo zwraca się autorka w tym liście?
- O czym był ten list?
- Kiedy według autorki świat byłby coraz lepszy i piękniejszy?
- Jak myślicie co się dzieje kiedy Wasze prawa są łamane?
7. Rozwiązywanie krzyżówki na tablicy - zapoznanie z dokumentem zawierającym prawa dzieci.
Rozwiązanie krzyżówki: KONWENCJA PRAW DZIECKA
a) chodzisz do niej od poniedziałku do piątku
b) przeprowadzi cię przez rzekę suchą nogą
c) zapisane są w nim Twoje oceny
d) daje mleko
e) występuje na niej aktor
f) dostajesz ją za wiadomości, umiejętności lub aktywność
g) tam gotuje się obiady
h) czytane wieczorem do snu, małym dzieciom
i) Zosia dla swojej mamy
j) z niego są zeszyty i książki
k) nie siostra
l) stolica Polski
m) wyręcza w zmywaniu naczyń
n) bez niej ludzie, zwierzęta ani rośliny nie mogliby żyć
o) świecą na niebie
p) na nich stoisz
q) pada zimą
r) jest z lewej i prawej strony twojej głowy
s) ma 12 miesięcy
t) rosół z …
Nauczyciel wyjaśnia czym jest Konwencja Praw Dziecka.
- Do kogo możecie się zwrócić w przypadku łamania praw dziecka?
- Kto strzeże tych praw w szkole?
8. Wyjaśnienie powiedzenia „Nie czyń drugiemu tego, co Tobie niemiłe”- rozsypanka wyrazowa.
Nauczyciel rozdaje na parę kopertę z rozsypanką. Zadaniem dzieci jest ułożenie powiedzenia. Następnie wybrana osoba czyta zdanie. Nauczyciel przypina na tablicy wyżej wymienione powiedzenie. Dzieci wyjaśniają znaczenie tych słów, następnie zapisują je w zeszycie pod Prawami (kolorem).
9. Ćwiczenia rachunkowe- obliczanie działań na dodawanie i mnożenie w zakresie 30. Dzieci otrzymują od nauczyciela kartki z działaniami, które rozwiązują.
3x6=
14+5= 5x6=
7+12= 6x3=
5+14= 6x5=
12+7=
Reguła: Zapamiętaj, że w dodawaniu i mnożeniu możesz zmieniać kolejność liczb, a wynik pozostanie taki sam.
10 .Zabawa matematyczna:
Dwoje dzieci stojących na środku sali otrzymuje balony- 1-sze dziecko dostaje 3 balony,
2-gie/ 4 balony. Jak obliczymy ile balonów mają razem?
Omówienie słowne, następnie zapisujemy działanie na tablicy: 3+4=
Później przekładamy balony 1 dziecko otrzymuje 4 balony, a 2 - 3. Ile balonów mają dzieci tym razem?
Podane działanie zapisujemy obok pierwszego działania.
3+4 4+3
Nauczyciel pyta uczniów co zauważyli? Jaki znak można wstawić pomiędzy tymi dwoma działaniami?
3+4 = 4+3
Wniosek: Dodawanie jest przemienne.
11. Dzieci otwierają karty pracy i wykonują zadanie 9 ze strony 71 w karcie matematycznej.
12. Rozwiązywanie zadań tekstowych na tablicy.
Zadania zapisane są na tablicy, tak żeby dzieci mogły je porównać.
Zadanie 1.
Do 4 wazonów mama włożyła po 6 tulipanów. Ile kwiatów było we wszystkich wazonach?
- odczytanie treści zadania
- analiza zadania( dane i szukane), ilustracja zadania na tablicy:
* pytania:
- Ile było wazonów z kwiatami? ( zilustrowanie)
- Ile tulipanów było w każdym wazonie? ( zilustrowanie)
- Czego nie wiemy? O co nas pytają?
- opis słowny- ilość wazonów pomnożyć przez ilość kwiatów w każdym wazonie;
-zapis formuły matematycznej (jak można zapisać to działanie?)
4x6=24
-odpowiedź - propozycje uczniów-zapis na tablicy
Zadanie 2
Zosia miała 6 wazonów, a w każdym z nich było po 4 róże. Ile kwiatów miała Zosia?
- odczytanie treści zadania
- analiza zadania( dane i szukane), ilustracja zadania na tablicy:
* pytania:
- Ile wazonów? ( zilustrowanie)
- Ile róż było w każdym wazonie? ( zilustrowanie)
- Czego nie wiemy? O co nas pytają?
- opis słowny -ilość wazonów pomnożyć przez ilość kwiatów w każdym wazonie;
-zapis formuły matematycznej (jak można zapisać to działanie ?)
6x4=24
-odpowiedź - propozycje uczniów-zapis na tablicy
Wyciągnięcie wniosków:
Ile kwiatów miała mama a ile Zosia?
Jakie różnice widzicie w zapisie obu tych działań?
4 razy po 6 to jest to samo co 6 razy po 4, czyli mnożenie tak jak dodawanie jest przemienne.
13. Zadanie pracy domowej:
- karta polonistyczna ćw.5 i 7 str. 24
- karta matematyczna zad. 11 str.72
14. Praca plastyczna- Portret mojego kolegi- mojej koleżanki.
Wycięcie serca wg podanego wzoru . Rysowanie wewnątrz serca portretu kolegi,
wpisanie jego imienia. Oklejenie brzegów serca kulkami plasteliny.
- wywieszenie prac na tablicy- ocena pracy przez uczniów
III Część końcowa
15. Podsumowanie-ewaluacja:
Niedokończone zdania:
- Trudność sprawiło mi………..
- Udało mi się dzisiaj……..
- Dzisiejsze zajęcia……………
- Zaskoczyło mnie……………
- Chciałbym, żeby……………
- Najbardziej podobało mi się…………
Ocena aktywności uczniów- każde dziecko w nagrodę otrzymuje uśmiechnięte słońce.
5