SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
DLA KLASY VI.
TEMAT: KALENDARZ I CZAS
CZAS: 1 godzina lekcyjna
CELE :
Uczeń zna:
pojęcie czas
pojęcie kalendarz
jednostki oznaczania czasu
przyrządy służące do mierzenia czasu
Uczeń potrafi:
podać aktualną datę i godzinę
oznaczyć datę i godzinę zdarzenia w przeszłości i przyszłości
wykonywać obliczenia związane z kalendarzem
wykonywać obliczenia związane z upływem czasu
dokładnie i zrozumiale precyzować myśli
podejmować decyzje
argumentować
Uczeń rozumie:
pracuje aktywnie na lekcji
potrafi współpracować w grupie
umie korzystać z różnych źródeł informacji
METODY:
aktywizującą - technika animacji : prawda - fałsz ,dyskusja, rozmowa dydaktyczna, prezentacja
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansze do prezentacji, karty pracy, plansza prawda- fałsz, podręcznik, ćwiczenia
FORMY PRACY:
grupowa i indywidualna.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Faza wstępna:
sprawy organizacyjno - porządkowe
wprowadzenie do tematu
wyjaśnienie celów i podanie tematu lekcji : Kalendarz i czas.
2.Faza realizacyjna:
wprowadzenie pojęcia „czas”
Jak rozumiesz pojęcie „czas” ?
uczniowie podają własne określenia pojęcia „czas”
Czas (z angielskiego time), czwarty wymiar naszej egzystencji, dla ludzi mierzony w sekundach, minutach, godzinach ,dniach.
W przypadku komputerów czas mierzy się w tysięcznych (np. czytanie dysków), milionowych i miliardowych ( procesory ) częściach sekundy.
wprowadzenie pojęcia „kalendarz”
Jak rozumiesz pojęcie „kalendarz” ?
uczniowie podają własne określenia pojęcia „kalendarz”
Kalendarz (z łacińskiego calendae - "pierwszy dzień miesiąca"),
system rachuby dni i dłuższych odstępów czasu. Obecnie używany jest kalendarz gregoriański wprowadzony 15 X 1582 przez papieża Grzegorz XIII
W kalendarzu gregoriańskim lata dzielą się na 365 dni i przestępne 366 dni. Lata przestępne mają wyrównać różnicę między rokiem zwykłym (365 dni) a średnią długością roku (365,2425 dób średnich słonecznych) . Rok kalendarzowy dzieli się na 12 miesięcy (po 30 lub 31 dni każdy, z wyjątkiem lutego - 28 dni rok zwykły i 29 - przestępny).
Jakie znamy jednostki czasu ?
1 sekunda - s
1 minuta = 60 s
1 godzina (h) = 60 min = 3600 s
1 doba = 1440 min = 24 · 3600 s = 86 400 s
1 rok kalendarzowy = 365 dni + co 4 lata rok przestępny, liczący 366 dni.
uczniowie nazywają prezentowane przedmioty i określają ich zastosowanie:
uczniowie dobierają się w grupy, odliczając po kolei 1, 2, 3, 4,5 - jedynki stanowią pierwsza grupę, dwójki - drugą itd.
otrzymują karty pracy oraz plansze wielkości A-4 ;
pracują metodą prawda - fałsz :
uczestnicy grupy wycinają karty z zadaniami z karty pracy i układają je nie zapisaną stroną do góry na polu -„ karty”
uczestnicy grupy kolejno wyciągają kartę, głośno czytają treść i proponują grupie odpowiedź : „ prawda”, „ fałsz” albo zgłaszając ” brak wiedzy”
pozostali członkowie grupy wyrażają swoje zdanie
odczytujący kładzie kartę na polu „ prawda” lub „ fałsz”, jeśli w grupie w określonym czasie nie dojdzie do porozumienia - wtedy kartę odkładana na polu „ brak wiedzy”
każda grupa może uzyskać 21 punktów
dzisiaj jest 25 marca 2005r. dwa tygodnie temu był 11 marca 2005r.
|
dzisiaj jest 5 marca 2005r. za dwa tygodnie będzie 19 marca 2005r.
|
dzisiaj jest 7 marca 2005r. za 20 dni będzie 26 marca 2005r. |
3,5godziny = 350 minut |
45 minut to 3 kwadranse |
8 godzin to ćwierć doby
|
10 minut to część godziny
|
12 godzin to część tygodnia |
6 godzin to część doby |
zegar pokazuje: 19: 34: 26 po4 min. i 12s wskaże: 19:38: 38 |
zegar pokazuje: 19: 54: 47 po23 min. i 36 s wskaże: 20 :27 : 33 |
zegar pokazuje: 3: 34: 42 przed 23godz.wskazywał 16: 34 : 42 |
od 1223do 1345 minęło 1 godz. i 22 minuty |
od 2217do 645 minęło 8 godz. i 28 minuty |
od 612w sobotę do 1212 w niedzielę minęło 18 godzin |
Dziś jest sobota, za 10 dni będzie wtorek |
Dziś jest sobota, godzina 800, za 40 godzin będzie niedziela
|
dekada to 10 dni |
marzec ma zawsze 31 dni
|
kwartał to 4 miesiące |
lipiec i sierpień mają po 31 dni |
PLANSZA
KALENDARZ I CZAS
KARTY
|
BRAK WIEDZY |
PRAWDA
|
FAŁSZ |
lider przedstawia efekty pracy swojej grupy
analiza i ewentualna korekta uzyskanych wyników ze szczególnym uwzględnieniem zadań znajdujących się na niewłaściwym polu i polu „ brak wiedzy”
przedstawienie i omówienie prawidłowych rozwiązań
obliczanie i porównanie ilości punktów zdobytych przez każdą z grup
jeśli grupa uzyska minimum 19 punktów jej członkowie otrzymują ocenę bardzo dobrą i możliwość doboru zespołu na następnych zajęciach w grupie ( może być to dokładnie ten sam zespół )
ocenę dobrą uzyskają członkowie grup, gdzie liczba punktów przekroczyła 17
3. Faza podsumowująca:
dyskusja i omówienie uzyskanych wyników
Lekcję przygotowała i prowadziła
mgr inż. Alina Talaga - Drabik