Rzeszów, 10.05.2013.
KONSPEKT LEKCJI
Imię i nazwisko prowadzącego:
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Szczęście zaprogramowane. Aldous Huxley " Nowy wspaniały świat".
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
umie znaleźć w tekście potrzebne informacje;
uczeń umie posługiwać się terminami inżynieria genetyczna, klonowanie, organizmy transgeniczne;
umie podać definicje utopii i antyutopii;
potrafi sklasyfikować powieść A. Huxleya "Nowy wspaniały świat" jako przykład antyutopii;
Na poziomie wiadomości:
poznaje fragment utworu A. Huxleya "Nowy wspaniały świat";
zapoznaje się z najważniejszymi osiągnięciami z zakresu biologii XX i XXI wieku;
poznaje definicje utopii i antyutopii;
Na poziomie postaw:
uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej;
kształtuje swoją postawę wobec osiągnięć techniki i dostrzega zagrożenia z nimi związane;
MATERIAŁY:
Podręcznik "Bliżej słowa", str.300-305
METODY:
elementy wykładu;
praca z tekstem;
pogadanka heurystyczna;
metoda podająca;
FORMA PRACY:
praca zbiorowa
Etap lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Umiejętności kluczowe |
Zaangażowanie |
- wita się z klasą. -wprowadzenie do tematu lekcji-krótkie omówienie osiągnięć nauki z zakresu biologii(inżynieria genetyczna, transgeniczne organizmy, klonowanie zwierząt) i ich ocena jako potencjalnych zagrożeń dla człowieka i jego szczęścia. |
-Witają się z prowadzącym.
|
-umiejętność pisania; |
Badanie i prezentacja |
- prosi o otworzenie podręczników na stronie 300; wyznacza jednego ucznia do przeczytania informacji o A. Huxleyu.
-zadaje pytania do tekstu:
3)Kim są bohaterowie tekstu?
4) W jakim celu dyrektor oprowadza studentów po budynku?
5) Jaki dział został opisany jako pierwszy?
8) Na jakie grupy podzielone jest społeczeństwo? czym one się od siebie różnią?
9) Co to było warunkowanie?
10) Co oznaczają słowa: "Aż umysł dziecka sam jest tymi treściami, które są mu sugerowane, a suma tych treści jest umysłem dziecka"? Czemu to zapobiega?
11) Jaki jest stosunek do człowieka?
Zapisanie tematu lekcji.
Zapisanie notatki na temat miejsca akcji: |
-otwierają podręczniki; wyznaczony uczeń czyta notatkę biograficzną poety;
-uczniowie słuchają fragmentu;
-odpowiadają na pytania:
2)Budynek ma 34 piętra, jest przysadzisty, szary nad głównym wejściem znajduje się napis.
3)Bohaterami tekstu jest dyrektor RiW-u i studenci.
4) Dyrektor oprowadza studentów po budynku by pokazać im proces produkcji człowieka.
5) Jako pierwszy został opisany dział zapładniania. Odbywał się tam nowoczesny proces zapładniania bez udziału kobiety i mężczyzny. Wszystko się w nim odbywało przy pomocy techniki.
7) Klasyfikacja przebiega na etapie testowania zapłodnionych jaj. człowiek nie ma możliwości decydowania o swoim statusie społecznym. nie ma on wolnego wyboru. 8) Społeczeństwo jest podzielone na 5 grup(alfy, bety, gammy, delty, elipsony). Różnią się od siebie rodzajem wykonywanej pracy, inteligencją i ubiorem.
9) Było to zaszczepienie w dzieciach niechęci np. do książek i kwiatów, tak by wyrosły z instynktownym wstrętem do tych rzeczy.
10) Oznacza to, że od dziecka wpajane mu są pewne wartości i normy, które wpływają na sposób w jaki postrzega świat. Nie myśli ono już samodzielnie ale przy pomocy schematów, które zostały mu wpojone. Zapewnia to stabilność i identyczność społeczeństwa, a tym samym zapobiega konfliktom.
11) Człowiek nie jest jednostką wolną nie ma prawa decydować o sobie. Nauce jest podporządkowane życie jednostki.
|
- słuchanie; -czytanie; - kreatywne myślenie; - twórcze rozwiązywanie problemów; - mówienie; - komunikacja nauczyciel - uczeń |
Przekształcenie |
Wprowadzenie terminu utopia i antyutopia.
Antyutopia- utwór przedstawiający społeczeństwo przyszłości, którego organizacja polega na ograniczeniu wolności jednostki poprzez całkowite podporządkowanie jej systemowi władzy i czyniące z niej bezwolne przedmioty. |
Zapisują krótką definicję utopii i antyutopii.
"Nowy wspaniały świat" nie możemy zaliczyć do utopii, ponieważ pokazuje zniewolenie jednostki, podporządkowanie jej systemowi. Pokazuje także ciemną stronę niepohamowanego rozwoju techniki, odhumanizowaną rzeczywistość. Tytuł utworu jest przewrotny gdyż pokazuje okrutny, totalitarny odrażający świat. |
- mówienie; - komunikacja nauczyciel - uczeń; -wykorzystywanie zdobytej wiedzy |
Podsumowanie |
Jak sądzicie czy wizja Huxleya przypomina nasz świat? Dlaczego? |
Uczniowie wypowiadają się na ten temat.
|
- mówienie; - komunikacja nauczyciel - uczeń; -wykorzystywanie zdobytej wiedzy;
|