Scenariusz zajęć dla dzieci 5 letnich
10.05.2016
Opracowała: Joanna Grobecka
Temat: Zwierzęta na wsi
Cele główne:
- zapoznanie ze zwierzętami mieszkającymi na wiejskim podwórku
- doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie liczenia dziecka,
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej
Cele operacyjne
Dziecko :
- wie, jakie odgłosy wydają z siebie wybrane zwierzęta wiejskie
- zna tekst rymowanki „Pinko, Panko”
- nazywa zwierzęta oraz domy zwierząt występujące w tekście
- przelicza zwierzęta
- czerpie radość z zabaw ruchowych
- naśladuje odgłosy wybranych zwierząt
- rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta wiejskie (koń, świnia, krowa, kura, pies) i ich domy
- dzieli wyrazy na sylaby oraz na głoski (chętne dzieci)
- układa krótkie zdania z wykorzystaniem nazw domów zwierząt
- składa obrazek z pociętych części
- koloruje obrazek zgodnie z kodem
Metody:
- czynna (metoda zadań, ćwiczeń, kierowana aktywnością- zachęcanie do podjęcia inicjatywy)
- słowna- oglądowa
- pedagogika zabawy
Formy pracy:
-grupowa,
- zespołowa
-indywidualna,
Rodzaj aktywności:
- językowa
- matematyczna
- muzyczna
- ruchowa
- plastyczna
Środki dydaktyczne: tekst wiersza T. Fiutowskiej „Miejsce zamieszkania”, sylwety zwierząt występujących w wierszu , obrazki zwierząt oraz tasiemki do zabawy ruchowej (pszczoły, krowy, kury, psy), nazwy zwierząt, ilustracje domów zwierząt (obora, kurnik, stajnia, chlew, buda), pocięte obrazki zwierząt, koperty, kartoniki (dzielenie na sylaby), płyta CD z nagraniem „Stonoga”, kostka do gry z obrazkami zwierząt, karta pracy (KP 3) nr 27.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie rymowanką „Pinko, Panko”.
Słuchanie fragmentu tekstu T. Fiutowskiej „Miejsce zamieszkania”.
W stajni mieszka koń,
a świnka w chlewiku.
W oborze mieszka krowa,
zaś kura w kurniku.
A gdzie mieszka pies?
Jego domem buda jest.
W ulu mieszka pszczoła,
a w dziupli wiewiórka.
W gnieździe mieszka sroka,
pod kamieniem zaś jaszczurka.
W stawie żyje ryba,
w kotlinie śpi zając.
Dotąd jednak nie wiem,
gdzie raki mieszkają.
Szukam ich na polu,
w lesie także szukam,
lecz tam tylko dzięcioł
w korę drzewa stukał.
Spotkałam też jeże,
a było ich parę,
ale nie wiedziały,
gdzie raki mieszkają.
Zapytałam żaby.
One mówią na to:
- Powiemy z ochotą.
Raki lubią mieszkać tam,
gdzie jest wielkie błoto…
Nazywanie zwierząt oraz domów zwierząt występujących w tekście.
Przeliczanie zwierząt.
Zabawa ruchowa „Zwierzęta na wybiegu”
„Zwierzęta na wsi”- wyszukiwanie spośród wszystkich zwierząt tylko tych, które w szczególności kojarzą się z wiejskim podwórkiem
-Łączenie zwierząt z ich nazwami.
-Przeliczanie zwierząt.
-Analiza sylabowa i głoskowa (chętne dzieci)
„Domy dla zwierząt”- dobieranie w pary ilustracji zwierząt oraz ich domów.
Układanie krótkich zdań z wykorzystaniem nazw domów zwierząt.
„Układanie puzzli”- praca zespołowa . Analiza sylabowa.
Naśladujemy odgłosy zwierząt - ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, np.
Kura (co robi?) gdacze, (jak?) ko,ko,ko
Kaczka kwacze kwa, kwa
Krowa ryczy muuu
Świnia kwiczy Kwi, kwi
Pies szczeka hau hau
Koza meczy mee
Zabawa utrwalająca z wykorzystaniem kostki do gry - rzucanie kostką, nazywanie zwierzęcia oraz jego domu.
Zabawa ruchowa „Stonoga” z wykorzystaniem muzyki .
Karta pracy (KP 3) nr 27- kolorowanie obrazka zgodnie z kodem.
Arkusz hospitacji
1. Imię i nazwisko hospitowanego Joanna Grobecka
2. Temat: Zwierzęta na wsi
3. Grupa: 5 latków
4. Cele główne:
- zapoznanie ze zwierzętami mieszkającymi na wiejskim podwórku
- doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie liczenia dziecka,
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej
5. Cele operacyjne
Dziecko :
- wie, jakie odgłosy wydają z siebie wybrane zwierzęta wiejskie
- zna tekst rymowanki „Pinko, Panko”
- nazywa zwierzęta oraz domy zwierząt występujące w tekście
- przelicza zwierzęta
- czerpie radość z zabaw ruchowych
- naśladuje odgłosy wybranych zwierząt
- rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta wiejskie (koń, świnia, krowa, kura, pies) i ich domy
- dzieli wyrazy na sylaby oraz na głoski (chętne dzieci)
- układa krótkie zdania z wykorzystaniem nazw domów zwierząt
- składa obrazek z pociętych części
- koloruje obrazek zgodnie z kodem
6. Formy pracy:
-grupowa,
- zespołowa
-indywidualna
7. Rodzaj aktywności:
- językowa
- matematyczna
- muzyczna
- ruchowa
- plastyczna
8. Metody:
- czynna (metoda zadań, ćwiczeń, kierowana aktywnością- zachęcanie do podjęcia inicjatywy)
- słowna- oglądowa
- pedagogika zabawy
9. OCENA NAUCZYCIELA HOSPITUJĄCEGO
Wnioski hospitującego nauczyciela
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wnioski hospitowanego nauczyciela
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Wspólna ocena stopnia realizacji celów zajęcia
.......................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
10.05.2016 10.05.2016
........................ ...........................
Podpis nauczyciela hospitowanego Podpis nauczyciela hospitującego