SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 09.03.2009
GRUPA: I
TEMAT KOMPLEKSOWY: „ZWIERZĘTA NA WSI”
TEMAT DNIA: „PTAKI Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA”
PODSTAWA PROGRAMOWA: Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania
Opracowanie wzoru graficznego piosenki pt. „Kurki trzy”,
Estetyczne wykonanie kurki na piklu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Zapoznanie z ptakami żyjącymi na wiejskim podwórku,
Rozwijanie umiejętności omawiania treści piosenki,
Kształtowanie umiejętności odtwarzania ruchem treści piosenki,
Doskonalenie koncentracji,
Rozwijanie zdolności manualnych
METODA:
- Elementy metody Pedagogiki Zabawy,
Metoda Dobrego Startu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p. | SYTUACJA EDUKACYJNA | CEL OPERACYJNY | ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
---|---|---|---|
1. | Powitanie: Zabawa na dobry początek „Witaj … jak się masz” do melodii piosenki „Panie Janie” | Integruje się z treścią powitania | |
2. | Wprowadzenie w temat zajęć: Słuchanie odgłosów ptaków z wiejskiego podwórka. Rozpoznawanie ptaków. |
Odgaduje zagadki słuchowe | Nagranie CD |
3. | Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni. Zabawa „Kurki dzióbią ziarenka”. Dzieci poruszają się wg sugestii nauczyciela (w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu) |
Orientuje się w schemacie swojego ciała. Orientuje się w przestrzeni. |
Kulki bibuły |
4. | Wysłuchanie piosenki pt. „Kurki trzy” | Słucha z zaciekawieniem piosenki | Nagranie CD |
5. | Omówienie treści piosenki. Wyjaśnienie trudnych słów. Rozmowa na temat piosenki. - Ile kurek wyszło w pole?, - Jak szły kurki?, - Co robiła trzecia kurka? |
Wypowiada się na zaproponowany temat. Czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi. |
Ilustracja do piosenki „Kurki trzy” |
6. | Ćwiczenia oddechowe „Ptasie piórka” | Reguluje siłę wdechu i wydechu | Piórka |
7. | Ćwiczenia ruchowe. Ilustrowanie ruchem treści piosenki pt. „Kurki trzy” | Ilustruje ruchem treść piosenki | Nagranie CD |
8. | Ćwiczenie ruchowo - słuchowe Dzieci naśladują odgłosy kurek zgodnie z rytmem piosenki. |
Nadaje odpowiedni rytm wypowiadanym przez siebie sylabą | Nagranie CD |
9. | Demonstracja dużego wzoru piosenki. Kreślenie przez chętne dzieci po wzorze |
Poznaje kolejność ruchów podczas pisania wzoru piosenki | Duża kurka, Nagranie CD |
10. | Polisensoryczne uczenie się wzoru piosenki: - Wodzenie palcem po wzorze piosenki i jednoczesne śpiewanie piosenki, - Rysowanie wzoru piosenki na tackach z kaszą, - Reprodukowanie wzoru piosenki na plecach kolegi - Rysowanie wzoru piosenki na kartach pracy - |
Poznaje wzór piosenki poprzez wodzenie palcem po różnych fakturach. Reprodukuje wzór piosenki z jednoczesnym śpiewaniem piosenki |
Nagranie CD, indywidualne wzory piosenki, tacki z kaszą manną, karty pracy |
11. | Zabawa konstrukcyjna – „Kurnik”- 3 latki | Łączy elementy w całość | Klocki plastikowe |
12. | Wykonanie kurki na piklu. Przestrzeganie zasad BHP podczas pracy z pędzlem | Estetycznie wykonuje prace plastyczną | Emblematy kurek, patyczek od szaszłyków, piórka, bibuła, pisak |
13. | Porządkowanie miejsca pracy | Sprząta miejsce swojej pracy | |
14. | Prezentacja wykonanych kurek. Próby samooceny | Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy | Wykonane pojemniki na śmieci |