Scenariusz zajęć w dniu 03.04.2009
w grupie VI 6 - latki
ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWE:
BLOK TEMETYCZNY : „Zwyczaje i tradycje świąt wielkanocnych”
TEMAT DNIA : „Pisanki, pisanki - jajka malowane.”
CELE GŁÓWNE :
rozwijanie poczucia rytmu , słuchu muzycznego
rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
wyrabianie płynności i precyzji ruchów ręki
CELE OPERACYJNE :
Dziecko -
wypowiada się pełnymi zdaniami;
rozpoznaje symbole wielkanocne;
nazywa obrzędy wielkanocne;
rozumie znaczenie słowa pisanka;
uczy się śpiewać piosenkę o tematyce świątecznej;
śpiewa piosenkę indywidualnie i grupowo;
potrafi zapamiętać i zaśpiewać fragmenty piosenki;
reaguje na sygnały muzyczne;
reaguje ruchem na zmianę dynamiki;
umie bawić się przy muzyce;
ilustruje ruchem słowa piosenki;
kreśli znaki graficzne ozdabiając pisankę;
dba o estetykę pracy ;
METODY PRACY :
czynna
słowna
ćwiczeniowa
zabawowa
FORMY PRACY:
Indywidualna
Grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wiersz :”Pisanki”, płyta cd z piosenką : " Pisanki”, kontury jajek do graficznego ozdabiania, kredki.
Przebieg :
Przywitanie z dziećmi - zabawa „Witam wszystkich tych, którzy...”
Lubią wiosnę,
Przygotowują się do świąt,
Wiedzą, ze wkrótce Wielkanoc
Mają dobry humor.
Zapoznanie z treścią wiersza "Pisanki”.”
„ Pisanki”
Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia
Z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!
Rozmowa na temat symboliki jajka podczas świąt Wielkiej Nocy.
(Jajko: Symbol odradzającego się życia i zwycięstwa życia nad śmiercią. Przypomina nam, że Pan Jezus zmartwychwstał. Wierzono, że podzielenie się jajkiem z bliskimi umacnia więzi rodzinne. Dotykanie zwierząt poświęconym jajkiem chronić je miało przed chorobami i złymi urokami. )
Słuchanie piosenki " „Pisanki "
Omówienie budowy piosenki i jej nastroju.
Zapoznanie z tekstem piosenki pt.: „"Pisanki”.
Nauka piosenki na zasadzie echa i wspólne śpiewanie.
„Malowane jajka” - ćwiczenia graficzne, rysowanie szlaczków w sposób ciągły.
Pochwała i omówienie prac dzieci.
Wspólne zaśpiewanie poznanej piosenki.
Podziękowanie za udział w zajęciach. Pożegnanie z dziećmi.