SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 16.04.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Jesteśmy Polakami
Temat dnia: Piękna nasza Polska cała
Cele operacyjne: dziecko:
- wzbogaca swoją wiedzę na temat ojczystego kraju,
- potrafi zlokalizować góry i morze na mapie Polski,
- wie, jak spędzać czas nad morzem i w górach,
- dostrzega piękno polskiej przyrody,
- segreguje widokówki według tego, co przedstawiają,
- porównuje liczebność dwóch zbiorów,
- prawidłowo reaguje na sygnały wzrokowe,
- czerpie radość z zabawy,
- rozwija inwencję twórczą.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: metoda własnych doświadczeń, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, metoda oglądowa, aktywność ruchowa, elem. relaksacji, malowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: prezentacja, wyjaśnianie, rozmowa, zadawanie pytań, instruktaż, nadzór nad prawidłowym przebiegiem zabaw oraz wykonywaniem prac plastycznych, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: widokówki przedstawiające polskie widoki: góry i morze, obręcze, muzyka relaksacyjna (szum morza), chusta animacyjna, mapa Polski, dzwoneczek, nagranie do zabawy samolot „Parada chust” KLANZA, białe kartki A4, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Oglądanie widokówek przedstawiających polskie góry i morze.
2. Segregowanie widokówek do pętli pod względem tego, co przedstawiają
- do pierwszej - krajobrazy górskie (6)
- do drugiej - krajobrazy morskie (4)
3. Porównywanie liczebności otrzymanych zbiorów
Dzieci liczą widokówki w pętlach, oznaczają ich liczbę za pomocą kartoników z krążkami. Wskazują pętlę, w której jest więcej widokówek. Określają, o ile jest ich więcej niż w drugiej pętli.
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zwiedzamy Polskę”
Dzieci chodzą po sali przy dźwiękach dowolnej melodii. Gdy nauczyciel podniesie do góry ilustrację:
- morza - kładą się na dywanie i naśladują opalanie na plaży;
- gór - stają na palcach i wyciągają ku górze ręce.
5. Rozmowa na temat wyprawy nad morze
Rozmawiamy z dziećmi na temat tego, kiedy najlepiej jest wybrać się nad morze i co należy ze sobą tam zabrać.
Wskazanie Bałtyku na mapie Polski wraz z miejscowością, w której mieści się przedszkole. Określenie odległości tych dwóch punktów, ustalenie w jaki sposób najszybciej możemy się tam dostać (samolot)
Zabawa samolot przy dźwiękach „Parady chust” KLANZY.
6. Zabawa z chustą animacyjną „Szumi morze”
Dzieci stoją w kręgu trzymając chustę animacyjną, w tle słychać relaksacyjne odgłosy morza. Na hasło: „ małe fale” - lekko falują materiałem; na hasło: „duże fale” - wykonują dynamiczne ruchy rąk (chusta mocno faluje); na hasło: „sztorm” - chowają się pod płachtą.
7. Rozmowa na temat wyprawy w góry
Określenie, jak można spędzić zimę, a jak lato w górach, jakie sporty możemy tam uprawiać
i co należy ze sobą zabrać wybierając się na taką wyprawę.
Ustalenie odległości gór od morza poprzez wskazanie ich na mapie. Zaproponowanie dzieciom podróży łodzią w dół Wisły, wędrówka ku jej początkowi.
Kolejno po dwoje dzieci wchodzi do środka chusty i naśladuje wiosłowanie, a pozostali uczestnicy zabawy poruszają materiałem, tworząc złudzenie fal.
8. Zabawa bieżna „Wilk i owce”
Spośród dzieci wybieramy „wilka”, pozostałe są „owieczkami”. Wyznaczamy w sali bezpieczny kojec. Przy dźwiękach dzwoneczka owieczki pasą się na hali, gdy nastanie cisza muszą uciekać przed wilkiem w bezpieczne miejsce. Wygrywa to dziecko, któremu uda się wymknąć wilkowi.
9. Praca plastyczna - dzieci rysują miejsce, w które chciałyby się wybrać (góry lub morze)