Konspekt z piłki ręcznej
Temat: podanie półgórne jednorącz
Cele lekcji:
Umiejętności: podanie piłki, poruszanie się w różnych kierunkach, szybkie zwroty.
Motoryczność: kształtowanie szybkości i zwrotności.
Wiadomości: przepisy gry - linie na boisku.
Kształtowanie postaw: stosowanie się do decyzji sędziego.
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas: 45 minut
Ilość osób: 20
Przyrządy i przybory: piłki ręczne
Prowadzący: Konrad Tomaka
Część lekcji |
Tok metodyczny |
Opis ćwiczeń (treść) |
Rozwiązania organizacyjno- metodyczne |
Motoryczność |
Czas, ilość powtórzeń |
Uwagi metodyczne interpretacji treści, bezpieczeństwo |
Część wstępna |
1. moment organizacyjno- porządkowy- zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. 2. zabawa ożywiająca lub biegi
3. ćwiczenia RR 4. ćwiczenia tułowia w pł. strzałkowej do przodu 5. ćwiczenia NN
6. ćwiczenia tułowia w pł. czołowej 7. ćwiczenia tułowia w pł. strzałkowej do tyłu
8. ćwiczenia równoważne 9. ćwiczenia tułowia w pł. poprzecznej 10. ćwiczenia koordynacyjne RR i NN
11. ćwiczenia tułowia w pł. złożonej 12. ćwiczenia mm. brzucha 13. ćwiczenia w podporze 14. podskoki 15. ćwiczenia specjalne |
Zabawa w ” murarza”
Obszerne krążenia ramion naprzemianstronne Co trzeci krok przystanąć i skłon do prostych nóg z pogłębieniem
Bieg po okręgu Sali gimnastycznej - ustawienie jeden za drugim. Krok odstawno- dostawny. Krok skrzyżny twarzą do środka boiska i na zewnącz Po okręgu krążenia tułowiadotykajac palcami podłoża i wyginając się w „Scyzoryk” unoszenie nóg i tułowia równocześnie
„jaskółka”
w siadzie tyłem, uniesienie bioder do podporu tyłem z wytrzymaniem przez trzy sekundy. Z piłkami- wykonujemy krok odstano- dostawny, jedna ręka wykonuje krążenie do przodu, druga podrzuca i łapie piłkę. Obszerne krążenia tułowia obu kierunkach
Brzuszki
Wypad nóg w przód i tył
Podskoki na boki oraz w przód i tył W marszu podrzut piłki z przodu i łapanie za plecami a następnie na odwrót |
Metoda zabawowa
Metoda ścisła
|
Sz, Z
M G
M
G
G
K
M
K
G
M
M
M K |
2min
2 min
6 min
|
Zwrócić uwagę aby nikt z ćwiczących nie miał przy sobie biżuterii, zegarka, czy innych ozdób
Zwrócić uwagę na poprawne wykonywanie ćwiczeń, i odpowiednie natężenie pracy mięśni w celu prawidłowego ich rozgrzania
|
Część główna |
1. wyścigi rzędów
Technika
Ćwiczenia w formie ścisłej
2. gra (uproszczona, szkolna, właściwa) |
Dwa zespoły o równej liczbie zawodników są ustawione za linią startu- mety. Na sygnał, startują pierwsi zawodnicy, w czasie biegu na linii środkowej wykonują obrót o 360 stopni i biegną w kierunku bramki gdzie odbijają piłkę od słupka bramki nietrafiony rzut karany jest jednym przysiadem Następni ćwiczący ruszają na trasę po dotknięciu ich dłoni przez poprzednika. Wygrywa rząd, który pierwszy wykona zadania i szybciej ukończy bieg.
„wyścigi numerów” cztery drużyny o równej liczbie zawodników mają przypisane odpowiadające sobie numery. Prowadzący wywołuje dowolny numerek, a gracze tak oznaczeni wybiegają z prawej strony swojej drużyny, kierując się w stronę końcowej linii dotykając wracają powrotem. Powrót na miejsce wykonują poprzez biegną czworakach Zawodnik który przybiegnie jako pierwszy zdobywa 3 punkty, drugi - 2, trzeci - 1 punkt. Następnie prowadzący wywołuje inne numery. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów.
W parcha w odległości paru metrów wykonujemy podania półgórne jednorącz w powietrzu Jw. podania kozłem Jw. w powietrzu poruszając się w przód i tył Jw. kozłem Jw. podani jednocześnie wymieniając się piłkami powietrzu jw. kozłem
Ćwiczący ustawieni są w dwóch rzędach naprzeciw siebie. Z boku znajdują się dwaj zawodnicy stali . pierwsi z obu rzędu podają piłki do stałych, biegną kierunku rzędu przeciwnego, otrzymują piłki od stałych, podają je do rzędów przeciwnych i biegną na ich koniec Z kolei następni podają piłki do stałych, biegną itd.
Gra uproszczona |
Metoda zabawowa
Powrót do rzędu następuje z lewej strony
Numery od 1- 5
Powrót do rzędu następuje z jego lewej strony
Metoda problemowa |
Sz, Z, M
Z, W, M
Z,M |
5 min
5 min
5 min
15 min |
|
Część końcowa |
1. ćwiczenia lun zabawa uspokajająca.
2. ćwiczenia korekcyjne wad postawy.
3. zakończenie - zbiórka, omówienie lekcji, pożegnanie. |
Marsz dookoła sali wdech- wspięcie na palce z jednoczesnym uniesieniem wysoko rąk, wydech- opuszczenie rąk i normalny marsz. Leżenie tyłem, nogi wyprostowane, ręce leżą wyciągnięte przy głowie, wdech- z jednoczesnym podciągnięciem kolan do klatki piersiowej i chwytem dłońmi za stawy skokowe. Wdech z wolnym powrotem rąk i nóg do pozycji wyjściowej.
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie. |
|
|
1 min
2 min
2 min |
Zwrócić uwagę na uspokajający charakter tych ćwiczeń Poprawne wykonanie
Wynagrodzić zwycięzców, przegranych zachęcić do intensywnej pracy i treningu |