Marek Biesiada 08. 11. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie I D
Temat: Podboje Aleksandra Wielkiego
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: monarchia, imperium, kultura hellenistyczna,
zna działalność w omawianym zakresie: Filipa II, Aleksandra Wielkiego,
rozumie konsekwencje poczynań Aleksandra Wielkiego w dziedzinie politycznej i kulturalnej
zna datę: 338 r. p.n.e. i zaznacza ją na taśmie chronologicznej
lokalizuje państwo Aleksandra Wielkiego na mapie
korzysta z różnych źródeł informacji
Metody:
metoda biograficzna
praca z map
Środki dydaktyczne:
mapa ścienna - „Starożytny Wschód”,
podręcznik,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Podboje Aleksandra Wielkiego
1. Macedonia
2. Zdobycie hegemonii przez Macedonii na terenie Grecji w 338 r. p.n.e.
3. Podboje Aleksandra Wielkiego
4. Polityka Aleksandra Wielkiego wobec ludności podbitej
5. Śmierć Aleksandra Wielkiego. Rozpad Imperium Aleksandra Wielkiego na państwa hellenistyczne rządzone przez macedońskich zdobywców
6. Kultura hellenistyczna
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Macedonia
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:
2. Zdobycie hegemonii przez Macedonii na terenie Grecji w 338 r. p.n.e.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Podboje Aleksandra Wielkiego
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Polityka Aleksandra Wielkiego wobec ludności podbitej
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Śmierć Aleksandra Wielkiego. Rozpad Imperium Aleksandra Wielkiego na państwa hellenistyczne rządzone przez macedońskich zdobywców
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia II..., Poznań 2002, s. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Kultura hellenistyczna - połączenie kultury, obyczajów i nauki cywilizacji Wschodu z kulturą, obyczajami i naukami greckimi. Doprowadziła ona do:
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,2,3,5/51-52. Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 1,3/85. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |