Scenariusz lekcji religii w kl. VI w Szkole Podstawowej Nr 41 w Gdańsku
10. 04. 2006r.
TEMAT: Przeżywamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa
/45 min./
CEL OGÓLNY: za pomocą metod aktywizujących dzieci systematyzują wiadomości dotyczące życia i śmierci Jezusa.
CELE OPERACYJNE ( uczeń potrafi ) : - pokazać na mapie, miejsca urodzenia, wychowania, śmierci Jezusa
METODY I TECHNIKI PRACY: praca w grupach, mecz dziesięciu pytań, kalambury, muzykowanie, gdzie kłamstwo?
FORMY PRACY : grupowa
ŚRODKI : mapa, Biblia, arkusze papieru, pisaki, tablice z pytaniami, magnetofon i płyta z pieśniami
PRZEBIEG KATECHEZY :
WPROWADZENIE :
Katechezę rozpoczynamy modlitwą spontaniczną w której dziękujemy Jezusowi za dar życia i zbawienia. Następnie dzielimy uczniów na grupy i rozpoczynamy utrwalanie wiadomości metodami aktywizującymi. Każda z grup będzie zdobywała punkty, które po skończonej katechezie zostaną przeliczone na oceny.
ROZWINIĘCIE :
2. Praca z mapą Wskazana grupa ma pokazać: kontynent, kraj, część kraju, miasto Gr. I- gdzie się Jezus urodził? Gr. II- gdzie się Jezus wychowywał? Gr. III- gdzie Jezus umarł? Gr. IV- gdzie Poncjusz Piłat sprawował władzę? Wieszamy tablicę, na której pisze co mają pokazać dzieci i rozdajemy im pytania 3. Gdzie kłamstwo?
Każde dziecko ma odnaleźć błędy jakie są w opowiadaniu, a następnie
Ojczyzną Jezusa była Palestyna, która za Jego czasów znajdowała się pod panowaniem cesarza rzymskiego Tyberiusza (Oktawiana Augusta) . Rządził w niej król Herod Antypas (Wielki). Matką Jezusa była Maryja poślubiona Józefowi z rodu Abrahama (Dawida). Józef był z zawodu stolarzem ( cieślą ). Jezus wychowywał się w mieście Nazaret.Za czasów Oktawiana Augusta ( Tyberiusza ),gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei , Jezus zaczął nauczać. Miał wtedy około 30 lat. Głosił , że nadeszło Królestwo Boże i że przyszedł zbawić ludzi. Nauczał około 5 lat 4. Mecz 10 pytań Grupa za pomącą 10 pytań odgaduje osobę związaną z życiem Jezusa , którą wymyśliła grupa przeciwna . Na zadawane pytania otrzymują odpowiedź „tak” lub „nie”. 5. Kalambury
Forma kalamburów - rysunek. Można rysować symbole , ale nie wolno pisać słów. ZMARTWYCHWSTANIE NARODZINY JEZUSA JEZUS SKAZANY NA ŚMIERĆ PRZEZ PIŁATA JEZUS GŁOSI KRÓLESTWO BOŻE JEZUS ZBAWIŁ LUDZI JEZUS UZDRAWIAŁ CHORYCH JEZUS WSKRZESIL ŁAZARZA
6.Muzykowanie Dzieci w grupach śpiewają pieśni o Jezusie. ZAKOŃCZENIE Katechezę kończymy wspólnym śpiewem pieśni „Chcę wywyższać imię Twe” dziękując Chrystusowi za dar zbawienia. Wypełnienie karty ewaluacyjnej
|