KONSPEKT DZIENNEGO OŚRODKA PRACY
DLA I KLASY NAUCZANIA SPECJALNEGO
Temat ośrodka tygodniowego: Wiosna na łące i polu.
Temat ośrodka dziennego: Mieszkańcy łąki - bocian i żaba.
Edukacje: przyrodnicza, polonistyczna, matematyczna,
muzyczna, plastyczno-techniczna
Czas trwania zajęć: 5 jednostek metodycznych
Zagadnienia programowe:
uczeń w środowisku przyrodniczym; - świat zwierząt, wybrane ekosystemy, ochrona środowiska
rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej
Cele operacyjne:
Wiadomości - uczeń:
zapamięta nazwy omawianych mieszkańców łąki: bocian, żaba,
zna wygląd i odgłosy żaby i bociana,
wie, dlaczego wypalanie traw na łące jest szkodliwe dla środowiska
Umiejętności- uczeń:
rozpozna „muzykę łąki”,
przeczyta zdania wyrazowo-obrazkowe,
wklei etykiety z nazwą pod prawidłowym rysunkiem
zapisze proste zdanie i wyraz bocian,
wytnie po linii elementy do pracy technicznej,
złoży wg wzoru żabę techniką origami płaskiego-kołowego,
pokoloruje rysunek tematyczny w konturach
zaśpiewa piosenkę „ Kle, kle boćku...”
wyklaszcze rytm refrenu piosenki,
rozwiąże proste działania na drzewkach matematycznych,
Postawy:
wdrażanie do postawy proekologicznej w trosce o ochronę środowiska,
Cele rewalidacyjne:
doskonalenie percepcji słuchowej podczas rozpoznawania „muzyki łąki”, słuchania wiersza i piosenki
doskonalenie sprawności manualnej przez wycinanie, kolorowanie, pisanie
usprawnianie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej przez udział w zabawie dźwięko-nasladowczej,
bogacenie biernego i czynnego słownictwa
Metody: pokaz, opis, praktycznego działania
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna - jednolita i zróżnicowana
Zasady nauczania: poglądowości, indywidualizacji, przystępności i aktywnego udziału w
zajęciach oraz stopniowania trudności
Środki dydaktyczne: karty pracy, nagranie CD utworu pt. „Kle, kle boćku.” , plansza łąki,
wiersz pt „Żaba”J. Brzechwy, kolorowy papier, nożyczki, flamaster,
etykiety z wyrazami: żaba, bocian, trawa, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Zajęcia wstępne:
Powitanie. Przygotowanie do zajęć, sprawy bieżące.
Sprawdzenie listy obecności:
samodzielne zaznaczanie obecności przez ucznia
obliczanie obecnych i nieobecnych, prównywanie.
Ćwiczenia kalendarzowe:
ustalenie nazwy dnia tygodnia
ustalenie nazwy miesiąca
zapisanie daty na tablicy prze n-la
Obserwacja, analiza i wyrażenie pogody
obserwacja pośrednia ,
omówienie najważniejszych symptomów pogody,
zawieszenie na tablicy ilustracji - symbolu
Zapis do zeszytu daty oraz symbolu pogody.
Ćwiczenia śródlekcyjne. Śpiewanie wraz z pokazywaniem gestów piosenki o pogodzie
„ Deszczyk pada”, „Świeci słonko” (do melodii „Panie Janie”)
Nawiązanie do tematu - wysłuchanie „muzyki łąki” - odgłosy owadów
Przypomnienie czym jest łąka ( cechy charakt. tego ekosystemu)
II Praca poznawcza:
Oglądanie przez dzieci planszy umieszczonej na tablicy (pole i łąka),
Swobodne wypowiedzi na temat zaobserwowanych elementów ( trawa, strumień, motyl, pszczoła kwiaty/chwasty/, bocian, żaba, ),
Obserwacja kierowana - wywieszenie na tablicy ilustracje żaby i bociana, a pod nimi etykiety z nazwami; opis wyglądu bociana i żaby, odżywianie
Całościowe czytanie wyrazów żaba i bocian w skojarzeniu z ilustracją.
III Ekspresja:
Edukacja przyrodnicza-polonistyczna
Rozdanie kart pracy -
kolorowanie w konturach obrazka tematycznego, (gr I, II, III)
wklejanie etykiety z nazwą pod odp. obrazkiem( żaba, bocian, trawa), ( gr I, II)
zapis zadania pod ilustracją wg wzoru: To jest łąka.,( gr II)
nauka pisania wyrazu bocian ( gr II)
opis bociana z podanych wyrazów ( gr III)
Przerwa śródlekcyjna. Zabawa dźwiękonaśladowcza „ Bocian i Żaba”
Edukacja muzyczna:
wysłuchanie utworu pt: Kle, kle boćku.”,
nauka na pamięć tekstu piosenki :
Kle, kle boćku.
Kle, kle boćku, kle, kle
Witaj nam bocianie
Łąka Ci szykuje
Łaka Ci szykuje
Żabki na śniadanie
Łąka Ci szykuje
Łąka Ci szykuje
Żabki na śniadanie
śpiewanie piosenki pt. „ Kle, kle boćku” z podkładem muzycznym
wyklaskiwanie i wystukiwanie rytmu refrenu utworu
Edukacja matematyczna
Rachunek pamięciowy - Przeliczanie elementów na planszy: żaby, bociany, maki, pszczoły ),
Przeliczanie liczebności zbiorów i zapis mocy zbioru - gr I
Obliczanie działań na drzewkach matematycznych w zakresie 10 - gr II
Obliczanie działań na drzewkach matematycznych w zakresie 1000 - gr III
+ -
Przerwa śródlekcyjna. Śpiewanie piosenki pt. „ Kle, kle boćku”. Naśladowanie poruszania się bociana i żaby.
Edukacja plastyczno-techniczna:
Wysłuchanie wiersza pt „Żaba” J. Brzechwy
Wykonanie żaby techniką origami płaskiego-kołowego,
Gr I wykleja z gotowych elementów,
Gr II wycina i składa pod kierunkiem n-la
Gr III - odrysowuje elem., wycina i składa samodzielnie wg wzoru
Wystawa gotowych prac na gazetce tematycznej.
Zajęcia końcowe:
przypomnienie, o czym dzisiaj była mowa; dlaczego nie można wypalać trawy na łące?
- ocena pracy uczniów za zachowanie oraz pracę na lekcji,
- zaśpiewanie nowopoznanej piosenki,
- pożegnanie
Kamila Kossowska