Scenariusz zajęć języka angielskiego
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska,
Aneta Popławska
DATA : 06.01.2010
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku
KLASA : 4 C
OPIEKUN : mgr A. Orłowska
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : Cities and capitals
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
Uczeń potrafi poprawnie przeczytać tekst po jego wysłuchaniu.
Uczeń potrafi wyszukać potrzebne informacje na podstawie podanego tekstu.
Uczeń uzupełnia brakujące dane po wysłuchaniu nagrania.
Uczeń wybiera prawidłową odpowiedź dotyczącą poznanych bohaterów.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
HEURYSTYCZNE:
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
aktywność grupowa zróżnicowana
aktywność grupowa- z całą klasą
aktywność indywidualna jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
podręcznik, zeszyt ćwiczeń, płyta CD
karty pracy
PRZBIEG :
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA:
Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć). Sprawdzenie pracy domowej- ćw. 6 str. 17.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA:
Zapoznanie z nowymi bohaterami- przeczytanie przez nauczyciela pocztówek (ZAŁĄCZNIK 1- ćw. 1str. 24). Przetłumaczenie teksów na język polski oraz wyjaśnienie nieznanych słówek, przepisanie ich do zeszytu:
I tekst: dear new penpal, city, Northern Ireland, great place, capital, picture, write soon, best wishes,
II tekst: epal, big, South Africa, beautiful, photo, bye for now.
III tekst: favourite , postcard, love from.
Czytanie tekstów przez uczniów.
Praca w grupach- podział uczniów na trzy zespoły. Zadaniem każdego z nich jest uzupełnienie brakujących informacji o wskazanym przez nauczyciela bohaterze na podstawie wcześniej omówionych tekstów (Mandy, Micky, Kirstie). Głośne odczytanie wpisanych danych przez poszczególne grupy i uzupełnienie tabelek przez resztę klasy (ZAŁĄCZNIK 2- ćw. 2str. 25).
* Karta pracy - uczniowie otrzymują ćwiczenie ze zdaniami. Przy każdym z nich muszą napisać czy jest ono prawdziwe (true) czy fałszywe (false)
(KARTA PRACY 1).
Wysłuchanie nagrania o uczennicy przebywającej na wycieczce szkolnej w Londynie i uzupełnianie danych o niej. (ZAŁĄCZNIK 3- ćw. 3 str.25)
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA:
Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej- ćw. 1,2,3,6 str. 18,19.
Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci.
Pożegnanie.
Karta pracy
Określ czy dane zdanie to prawda ( ) czy fałsz ( )
Mandy
She's twelve. ………….
She's from Belfast. …………
Micky
The capital of South Africa is Pretoria. …………
His mum is British. …………
Kirstie
She's ten. ………….
Ottawa is the capital of Canada. ………….
2