„Andrzejkowe wróżby„
Scenariusz spotkania integracyjnego z grupami starszymi.
Opracowanie i realizacja :
Data spotkania:
Zaproszeni goście:
Dzieci pięcioletnie i starszaki.
Miejsce: sala przedszkolna
Metody:
- słowna: instrukcja, opowiadanie, rozmowa, wiersz
-czynna: ćwiczenia praktyczne
- oglądowa: pokaz
Formy: z cała grupą, indywidualna, zespołowa .
Cel ogólny:
Stwarzanie możliwości aktywnego uczestniczenia dzieci w integracyjnych imprezach przedszkolnych.
Cele szczegółowe:
-zapoznanie dzieci z tradycją obchodzenia andrzejek,
-wytwarzanie radosnej atmosfery.
- zapoznanie z różnymi wróżbami andrzejkowymi oraz dostrzeganie tajemniczości i niezwykłości tego dnia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-poznaje rówieśników z innych grup przedszkolnych,
- zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe,
- aktywnie uczestniczy w spotkaniu,
- umie wyrażać uczucia i przeżywać radość z zabawy z dziećmi .
Środki dydaktyczne:
Klucze papierowe małe i duże, lampiony, świece, balony, butelka, gwiazdy z symbolami, miska z wodą, cukierki - wróżby, papierowe łódeczki, magnetofon z odtwarzaczem CD, nagrania, ekran, lampa, stopiony wosk.
Przebieg zajęć:
Sala przygotowana na przyjęcie gości: na tablicy zawieszone kolorowe klucze. Na stołach świeczniki, kadzidełka, ciasteczka, słodycze. Obok stolik z napojami, zawieszony ekran do odczytywania cieni.
1. Powitanie.
Nauczycielka przebrana za wróżkę rozpoczyna zabawę słowami :
"Jestem wesoła wróżka
otwórzcie buzię i uszka
piosenkę dziś zaśpiewamy
Andrzejki tak powitamy."
Nauczyciel zaprasza dzieci do ustawienia się w dwóch kołach współśrodkowych. Przy akompaniamencie piosenki powitalnej oba koła poruszają się w rytmie marsza, w przeciwnych kierunkach. Dzieci śpiewają piosenkę:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty raz, dwa, trzy.
Dzieci mijając się z gośćmi "witają się" dotykając się prawymi dłońmi. Marsz trwa do momentu aż wszyscy się powitają.
2. Nauczyciel recytuje wiersz pt. Andrzejkowe wróżby:
Listopad gdy już kończy dzień
I gwiazdka się pokaże.
Spotkamy się przy blasku świec
Tak jak tradycja każe.
Zaszczeka pies, gęś złapie ser
I buty staną w rzędzie.
Na wodę wosk wyleje się
I tajemniczo będzie.
Niech wieczór ten obieca nam
Dni piękne i los nowy.
Niech spełnią się najlepsze z wróżb
W ten wieczór Andrzejkowy.
Po recytacji wiersza nauczyciel wyjaśnia wszystkim cel spotkania, opowiadając legendę o andrzejkowych wróżbach przybliża tradycję tego dnia.
Dawno, dawno temu w przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny i kawalerowie poprzez wróżby próbowali dowiedzieć się o swoim losie. Kiedy odbędzie się ich ślub? Jak ma na imię przyszły mąż czy żona? Spośród wielu andrzejkowych wróżb do naszych czasów przetrwały dwie najważniejsze. Pierwsza to przestawianie butów. Dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg, najwcześniej wyjdzie za mąż. Druga to lanie wosku przez dziurkę od klucza. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa i właśnie do takiej wesołej, wspólnej zabawy zapraszam wszystkie dzieci.
3. Wróżba "Co mówią gwiazdy?"
Na środku sali leży butelka, a wokół niej gwiazdy - symbole. Każdy kręci butelką, nauczyciel odczytuje symbol, który wskazuje butelka.
- Korona - W przyszłości będziesz ważną osobą.
Obejmiesz ważne stanowisko.
- Serce - Czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.
- Moneta - Będziesz bardzo bogatym biznesmenem. Sukces w interesach.
- Gwiazda - Przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska. Będziesz gwiazdą.
- Palma - Czekają cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
- Różaniec - Będziesz księdzem lub zakonnicą.
- Jabłko - Nowe życie, odrodzenie, ożywienie interesów.
4. Wspólna zabawa - Taniec na gazecie.
Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje gazetę i rozkłada ja na dywanie. Pary tańczą na gazecie w rytm muzyki tak, aby nie spaść. Kiedy umilknie muzyka, gazetę składa się w pół i znów rozpoczyna się taniec. Dzieci, które spadną z gazety odpadają. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.
5. Wróżba "Buty".
Dziewczynki zdjęły prawe buty i ustawiały jeden przed drugim. Osoba, której but pierwszy znajdzie się za drzwiami, z pewnością pierwsza wyjdzie za mąż.
6. Wróżba "Cukierki z niespodzianką".
Nauczycielka rozdaje dzieciom cukierki z przyczepionymi do nich wróżbami. Następnie odczytuje ich znaczenie, np.
- Nie jedz dużo cukierków, bo rozboli cię brzuszek.
- Wkrótce przyjdzie do ciebie Mikołaj.
- Poznasz nowego kolegę.
- Wygrasz nagrodę na loterii, itp.
7. Zabawa przy muzyce: „Zabawa z krzesełkami”.
Na środku sali stoją krzesełka ustawione w kole, oparciami o siebie ( o jedno mniej niż liczba uczestników). Wszyscy tańczą w koło w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie, dzieci zajmują miejsce na krzesełku. Kto nie zdąży usiąść - odpada. Wygrywa jedna osoba.
8. Wróżba "Jaki prezent przyniesie Mikołaj?".
Nauczycielka mówi:
A teraz wosku lanie.
Co ma stać się niech się stanie...
Wszyscy wybierają sobie klucze z tablicy, po czym kolejno leją wosk przez swoje klucze. Dziecko trzyma klucz a prowadzący leje wosk zachowując pełne bezpieczeństwo. Gdy wszyscy mają gotowe odlewy, gasną światła. Woskowe figury oświetlamy lampą, tak aby rzuciły wyraźny cień na ekran. Próbujemy zgadnąć, co przedstawia kształt cienia - jaką niespodziankę przyniesie Mikołaj?
9. Bal andrzejkowy.
Dowolny taniec indywidualny lub grupowy przy muzyce tanecznej.
10. "Prezent od kominiarza" -na zakończenie "wróżka" smaruje uczestnikom noski sadzą na szczęście .
11. Słodki poczęstunek-pączek i herbata.