3946


Scenariusz zajęcia

Temat: ,,Jesienne zabawy”- utrwalenie wiadomości o jesieni.

Grupa: 6-latków

Przygotowała: Renata Mazurowska

Metoda: słowna, czynna, percepcyjna

Forma: praca zbiorowa i indywidualna

Cele:

-kształcenie umiejętności wykorzystywania podczas zabaw posiadanej wiedzy i umiejętności (znajomość liter),

-znajomość aktualnej pory roku,

-doskonalenie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się, pobudzanie inwencji słownej i pomysłowości

Pomoce: tabliczki z napisem TAK, NIE do zabawy ,,Prawda-fałsz”, zagadki, kaseta z nagraniem Jesiennej cza- czy, sylwety jesiennych darów medale z darami jesieni

Przebieg zajęcia:

1.Wywołanie zaciekawienia u dzieci pozostawionym listem- list od pani Jesień.

2.Odczytanie listu-pytania, zagadki i zadania dla dzieci:

Zagadki: Jaka to Pani nosi kosze pełne jabłek, śliwek czy orzechów, zbiera kasztany,

Żołędzie i grzyby, robi bukiety z liści i jarzębiny-jesień

dzieci mówią wierszyk ,,Idzie jesień” i śpiewają piosenkę ,,Jesienna cza- cza”,

pytania :jaki mamy teraz miesiąc?

Jaka jest dziś pogoda?

Zab. ruch. ,,Słońce świeci- pada deszcz”.

Zagadki: Spadłem z drzewa, leżę w zielonym trawniku, w brązowej koszulce, w zielonym

płaszczyku

Nauczycielka prosi o wymienienie jeszcze innych darów parku (przypięcie do

tablicy)

Ma on nóżkę, nie ma buta, ma kapelusz, nie ma głowy, czasem gorzki i trujący,

często smaczny jest i zdrowy.

Nauczycielka prosi o wymienienie przykładów grzybów trujących i jadalnych

(przypięcie do tablicy)

Zabawa przy piosence ,,Grzybki”

Jestem czerwonym owocem, spadam z drzewa na trawę.

Nauczycielka prosi o wymienienie innych darów sadu i ogrodu.

Zimno nam tu będzie, odlatujemy do dalekich ciepłych krajów.

Nauczycielka pyta, jakie ptaki zostają a jakie odlatują na zimę

Jakie zwierzęta zasypiają na zimę?

Wymieńcie te które nie zasypiają.

Zab. ruch. ,,Wiewiórki w dziuplach”.

Ćw. Narządów artykulacyjnych ,,Jesienne porządki w wiewiórczej dziupli”.

Jakie znacie dary jesieni, które spadają z drzewa, wiatr je roznosi po polach

I szeleszczą w trawie? Jakiego są koloru? Dlaczego tak się dzieje?

3.Utworzenie ,,Jesiennego obrazka”- wspólna praca grupy.

4.Zabawa przy piosence na melodię ,,Mam chusteczkę”

Mamy liście kolorowe, żółte i czerwone.

Kogo lubię, podam w jego stronę.

5.Zabawa ,,Prawda-fałsz”. Udzielanie odpowiedzi na pytania za pomocą tabliczek z napisem

TAK, NIE

-Jesienią jest bardzo ciepło na dworze.

-Na drzewach pojawiają się zielone pączki.

-Można chodzić do lasu i zbierać grzyby.

-Muchomor jest królem grzybów.

-Bociany odlatują do ciepłych krajów.

-Zimą zostają u nas wilgi.

-Niedźwiedź zapada w sen zimowy.

-Jesienią można się kąpać w jeziorze.

-Liście są różnokolorowe i można z nich zrobić piękne bukiety.

-Ludzie i zwierzęta przygotowują się do zimy i robią zapasy.

6.Zabawa ,,Sylabowe liście”- dobieranie w pary wg kolorów i takich samych sylab.

7.Zabawa ,,Dokończ zdanie”- kiedy jest jesień lubię…

Jesień jest… (kolor)

Lubię jesień, ponieważ…

Jesienią można…

8.Praca przy stolikach- kolorowanie koralika, na którym jest dana sylaba (ile jest korali? Po ile

jest koralików?).

Zadanie dla 5-latków: dokończ kolorowanie korali z kasztanów żołędzi.

9.Odczytanie ostatniej części listu- pani Jesień wychwala dzieci za wspaniałe wiadomości i

przekazuje każdemu dziecku medal z darem jesieni.


