KONSPEKT KATECHEZY KLASA III
Temat: Księga ksiąg
Cele ogólne:
ukazanie Biblii jako Księgi zawierającej prawdę o Bogu
zapoznanie z podstawowymi wiadomościami na temat Pisma świętego
- zdobycie umiejętności samodzielnego posługiwania się Pismem Świętym
Cele operacyjne:
- uczeń umie powiedzieć, z ilu ksiąg składa się Stary i Nowy Testament, zna skróty niektórych ksiąg, umie znaleźć dany fragment w Piśmie Świętym
- uczeń wie, że Pismo Święte należy traktować z szacunkiem
Ogniwa lekcji |
Metoda, forma Środki |
Czynności katechety |
Czynności ucznia |
Modlitwa
|
|
|
„ Duchu Święty” |
Czynności wstępne |
|
Wpisanie tematu do dziennika Przypomnienie ostatniej katechezy |
|
Zainteresowanie tematem i celami lekcji
|
Metoda-praktycznego działania Forma-indywidualna Środki-krzyżówka
Metoda-słowna Forma-frontalna |
Katecheta rozdaje uczniom krzyżówki O czym dzisiaj będziemy mówić na religii? Katecheta wprowadza w temat Katecheta zadaje pytania: Dlaczego ta książka jest tak popularna? Dlaczego budzi takie zainteresowanie? Katecheta podaje temat lekcji |
Uczniowie rozwiązują krzyżówki Uczniowie odpowiadają
Uczniowie słuchają
Uczniowie zapisują temat lekcji |
Rozwinięcie tematu według planu
Zadanie domowe |
Metoda-słowna Forma-frontalna Środki-Pismo Święte, „regały”
Metoda-praktycznego działania Forma-w parach Środki-Pismo Święte
Metoda-słowna Forma-frontalna |
Katecheta zapoznaje z podstawowymi wiadomościami na temat Pisma Świętego Katecheta rozdaje „regały” Katecheta zadaje pytania: Ile jest ksiąg w Starym i Nowym Testamencie?
Katecheta zwraca uwagę na spis treści, Stary i Nowy Testament w Piśmie Świętym
Katecheta prowadzi przerwę śródlekcyjną
Katecheta podaje skróty niektórych ksiąg Katecheta tłumaczy, jak odnaleźć dany fragment w Piśmie Świętym
Katecheta podaje kilka parametrów dla odszukania Mk 10,13 J 3, 16 Łk 1, 37 Mt 11, 28 Katecheta ogłasza konkurs na najszybsze odnalezienie fragmentu w Piśmie Świętym
Katecheta zadaje pytania: Kto może czytać Pismo Święte? Dlaczego ta Książka jest tak bardzo popularna?
Katecheta prosi, aby uczniowie przeczytali dowolny fragment z dowolnej księgo Pisma Świętego i zaznaczyli kolorem na „regale” |
Uczniowie słuchają
Uczniowie liczą księgi Starego i Nowego Testamentu Wklejają do zeszytu i zapisują ilość ksiąg Uczniowie szukają w Piśmie Świętym spisu treści, Stary i Nowy Testament Uczniowie śpiewają piosenkę „Chwalmy Pana” Uczniowie zapisują skróty
Uczniowie słuchają
Uczniowie ćwiczą
Uczniowie odszukują fragmenty
Uczniowie odpowiadają
Uczniowie słuchają
|
Modlitwa |
|
|
Fragment Mt 22, 37-40 |