Scenariusz zajęcia dla grupy dzieci 5,6 letnich
TEMAT: Podróż po Europie
CELE OGÓLNE:
- rozbudzanie zainteresowań Unią Europejską i niektórymi krajami Europy
- dzielenie się wiedzą z innymi
- odczuwanie radości w procesie poznawania
- wzbogacenie dziecka o nowe wyrazy
CELE OPERACYJNE: (dziecko)):
- dziecko wie co to jest Europa i Unia Europejska
- zna flagę i hymn Unii Europejskiej
- zna położenie na mapie Europy takich państw jak: Grecja, Włochy,
Holandia, Dania
- zna flagi, stolice tych państw, wie co najbardziej kojarzy się z tymi państwami
(Grecja- gorące wyspy, winogrona, pomarańcze, olimpiada, ceramika grecka;
Włochy- kluby piłki nożnej, ferrari, papież, spaghetti, pizza;
Dania- klocki lego. Bajki Hansa Christiana Andersena:
Holandia -tulipany, wiatraki, rowery).
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach
METODY:
- słowne: rozmowa, wiersz, opowiadanie, objaśnienia, polecenia
- czynne: zadania stawiane do wykonania, zabawy przy muzyce
- oglądowe: pokaz
FORMY: zbiorowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Mapa Europy, flaga Unii Europejskiej, obrazki flag; Dani, Włoch, Grecji, Holandii, nagrania piosenek europejskich, wierszy, opowiadanie o wróbelku Europu, wyrazy państw, stolic, obrazki przedstawiające poszczególne kraje, pojazdy z klocków lego, karty pracy do zadań indywidualnych, balony europejskie.
Przebieg zajęcia:
1.
Europa bez granic
Zima skończyła się już dawno, a wiosna zaledwie nieśmiało zagląda przez okno wróbelka Europka. Ciągle tylko deszcz, deszcz i deszcz. Nie, tego już dłużej Europek nie wytrzyma!
- Dosyć mam mrozów, chłodu i głodu! Czas wybrać się w podróż - pomyślał głośno wróbelek.
Usłyszało to słońce, które na chwilę wyjrzało zza chmur, by sprawdzić co myślą ptaki o takiej aurze. Europek otworzył okno i zły na cały świat, a zwłaszcza na słońce powiedział:
- Dawno ciebie nie widziałem! Pewnie świecisz gdzieś na drugiej półkuli, a o mnie i o moich krewnych całkowicie zapomniałeś. Popatrz jakie mam piórka i dziobek zziębnięty, w deszczu trudno mi latać i rodzinę wyżywić!
Słońcu żal się zrobiło małego ptaszka, lecz nie mogło go pocieszyć
- Europku, nie mam niestety dla ciebie dobrych wieści. Właśnie zbliża się chłodny front atmosferyczny znad Skandynawii.
- Front atmosferyczny znad Skandynawii? - powtórzył niepewnie Europek
- Atmosferyczny! No wiesz - chłodne powietrze i znowu deszcze - wyjaśniło słońce wróbelkowi.
- Co radzisz? - zapytał zakłopotany Europek.
- Pakuj walizki i jedź na południe! Polecam Grecję albo Hiszpanię - odpowiedziało życzliwie słońce.
Wróbelek jeszcze bardziej się zmartwił:
- Nie mogę ruszyć się z kraju. Mój paszport jest nieważny!
- Europku! - zaśmiało się słońce, nawet dzieci wiedzą, że paszport nie jest ci teraz potrzebny.
- Jak to nie potrzebny? - zdziwił się wróbelek.
- Przecież jesteś członkiem Unii Europejskiej. Możesz przekraczać granice bez paszportu!
W tej chwili wielka deszczowa chmura przykryła słońce, ale Europek wcale się tym nie przejął. Czy wiesz dlaczego?
2. Rozmowa na temat opowiadania, wyjaśnienie, że Polska należy do Unii Europejskiej od 1 maja 2004r.
3. Pokaz mapy Europy, wyjaśnienie co to jest Unia Europejska , pokazanie i omówienie flagi Unii Europejskiej ( flaga to dwanaście złotych gwiazd ułożonych koliście na lazurowym tle. Liczba gwiazd nie jest zależna od ilości państw należących do wspólnoty, liczba 12 symbolizuje harmonię i doskonałość - na wzór 12 godzin, 12 miesięcy, 12 znaków Zodiaku)
4.Hymn Unii - to Oda do radości Fryderyka Schillera do fragmentu IX Symfonii Ludwika van Beethovena. - wysłuchanie fragmentu, przypomnienie, że hymnu słucha i śpiewa się go na baczność nr2.
5. N-ka czyta wiersz:
Europa to nasz wieki dom,
Ludzi tu mieszka nie jeden milion.
Różne języki, zwyczaje mamy,
Lecz wspólne marzenia i plany.
Chcemy, by nasze państwa i miasta,
Wciąż rosły i piękniały,
By każdy z nas mógł podróżować,
I poznać ląd Europy cały
Po przeczytaniu wiersza dzieci podpisują mapę „EUROPA”, wyszukując wyraz spośród innych wyrazów podobnych do słowa EUROPA
Wysłuchanie nagrania z płyty Cd „Co to jest Europa”
6. Utworzenie 2 pociągów ; wyruszamy w podróż po Europie przy muzyce „Jedzie pociąg”.
7. Dojechaliśmy do Grecji- pokazanie na mapie Europy Grecji, flagi tego państwa i stolicy Ateny. N- ka opowiada o Grecji - ciepłe morza, plaże, cytryny, pomarańcze, winogrona, grecka ceramika, olimpiada
Dzieci przeliczają koła w symbolu olimpijskim, rozpoznają jakie dyscypliny sportowe przedstawiają rysunki.
Piosenka „Słoneczna Grecja”- ponieważ Grecy tańczyli żeby odpędzić złe duchy, dzieci też tańczą w kole. Nr 10
8.Zwiedzamy Danię- Z czym wam się kojarzy Dania? - n-ka pyta dzieci, potem dzieci wysłuchują wiersza z płyty „ Kto napisał Calineczkę?” nr11. N -ka pokazuje gdzie na mapie Europy jest Dania, pokazuje flagę i nazwę stolicy Dani- Kopenhaga. Następnie rozmowa o klockach lego, pokaz samochodów zbudowanych z klocków lego. Dzieci siadają w kole i zabawa tym samochodem, przy piosence: „Klocki lego” nr 3
9.Zwiedzamy Holandię- pokaz na mapie Holandii, flagi i nazwy stolicy- Amsterdam, kraina tulipanów ,wiatraków, rowerów. Pokaz tych elementów. Rozwieszenie na tablicy tulipanów 9 rosnących na grządce, zadaniem dzieci jest powiedzieć, który z kolei tulipan i jakiego koloru rośnie na grządce.
Piosenka rowerowa, do tej piosenki kolorowe koła, w czasie zwrotki n-ka pokazuje dzieciom jakie ruchy wykonują, w czasie refrenu siadają w kole i robią rowerek nr 15
10.Zwiedzamy Włochy -pokaz flagi i nazwę stolicy Rzym. Włochy - to papież , samochód ferrari, pizza, spaghetti, włoskie kluby piłkarskie - AC MILAN, AS-ROMA, JUWENTUS TURYN, INTER MEDIOLAN i pokaz piłkarzy grających w tych klubach.
Maszerowanie przy piosence „:Wszyscy znamy włoskie słowa” nr4.
Dzieci maszerują do stolików
11. 6- latki otrzymują koperty z pociętą mapą Europy - zadaniem jest ułożenie jej i przyklejenie na karton. 5 - latki otrzymują kartę z wiatrakiem - (holenderskim) zbudowanym z figur geometrycznych zadanie jest tak, aby pokolorować go wg kodu.
12. Za poprawność wykonanego zadania oraz za udział w zajęciu każde dziecko otrzymuje balon europejski.
Opracowała:
Małgorzata Dudaszek