7458


Scenariusz zajęć w grupie 5-6-latków

Temat szczegółowy: "W marcu jak w garncu".

Opracowała: Aleksandra Mazur

Cel ogólny:

- Rozwijanie zainteresowań otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami związanymi z nadejściem wiosny.

- Poszerzenie wiadomości przyrodniczych, związanych z różnorodnością pogody występującą w miesiącu marcu.

Cele operacyjne: dziecko:

Formy pracy:

Metody pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie "Karuzela min" - wspólne powitanie się w okręgu. Każda osoba przekazuje osobie stojącej po swej prawej stronie szczęśliwą minę.

  1. Zabawa twórcza "Wiosenne narodziny" - dzieci poprzez ruch całego ciała pokazują budzącą się do życia przyrodę. Jako podkład muzyczny jest wykorzystany fragment utworu A. Vivaldiego pt. "Wiosna" ("Cztery pory roku").

  1. Nauczyciel z dziećmi siedzą w luźnej gromadce na dywanie :"Zagadkowo" - rozwiązywanie zagadek na temat marcowej pogody, nawiązujące do tematu. Dzieci odgadują hasła zagadek i wskazują odpowiednią ilustrację przedstawiającą ich rozwiązanie.

ZAGADKI:

- Z czym kojarzą wam się te odgadnięte hasła?
- czy zastanawialiście się, co to jest pogoda?
- jaką pogodę najbardziej lubicie i dlaczego?
- czy ważne jest to, aby wiedzieć wcześniej o prognozie pogody?
- komu potrzebne są takie wiadomości i gdzie można je usłyszeć?
- czy wiecie jak można przedstawić na obrazku: burzę, wiatr, deszcz, śnieg, słońce, zachmurzenie?

(wrzucenie tych symboli pogody do garnka)

4. Zabawa ruchowa oparta na metodzie aktywnego słuchania muzyki wg. Batii Strauss "Deszczyk".

5. Nawiązanie do zbliżającej się wiosny. Zabawa dydaktyczna: prawda czy fałsz.

- Nauczyciel wymienia zwiastuny wiosny. Jeśli mówi zdanie prawdziwe - dzieci klaszczą, jeśli zdanie nieprawdziwe, nikt nie powinien klaskać. np. Przylatują bociany. Zakwitają przebiśniegi. Opadają liście. Robi się coraz cieplej. Pada śnieg itp.

6. Słuchanie wiersza „Marzec”

Marzec ma ogromny garniec.

Miesza w nim przez całe noce,

wieje w garncu nieustannie

syczy coś i bulgocze.

- Powiedz, Marcu,

co masz w garncu ?

- Mam składniki różnorodne:

wiatry ciepłe, wiatry chłodne,

chmury, słońce, śnieg i wodę -z nich przyrządzam Wam pogodę.

- Rozmowa na temat wiersza, marcowej pogody oraz przysłów:

„W marcu jak w garncu”. „Marcowa pogoda, raz słoneczko raz woda”.

POGODA MARCOWA JEST ZMIENNA I KAPRYŚNA

7. Ilustrowanie ruchem krótkiego opowiadania z wykorzystaniem pasków bibuły. Dzieci otrzymują kolorowe paski bibuły i ilustrują ruchem treść opowiadania.

„(dzieci stoją w umówionym miejscu-domku-czekają na ładną pogodę) Idziemy na spacer, świeci słońce. Jest ładna pogoda, dzieci wesoło podskakują. (dzieci idą, spacerują, rozglądają się, podskakują, wymachują rączkami, paskami bibuły) Nagle zaczyna wiać wiatr. Jest coraz silniejszy. (dzieci energicznie wymachują paskami bibuły, pokazują ruchem rąk wiatr) Nadciągają ciemne chmury, zaczyna padać deszcz. Chowamy się pod parasole, żeby nie zmoknąć. (dzieci robią daszki z dłoni nad głową) Wiatr jest bardzo silny. Boimy się. Z daleka słychać gromy i widać błyskawicę. Uciekamy do domu. (dzieci szybko chowają się w umówione miejsce) Nareszcie znowu pojawia się słońce. Wyglądamy przez okno. Możemy wyjść na spacer.”

8.Wspólne odczytanie informacji dotyczących marcowej pogody na podstawie ilustracji:

Rano padał deszcz.
Po południu świeciło słońce.
Wieczorem sypał śnieg.


8. Praca zespołach trzyosobowych, dzielenie dzieci na grupy.

Tworzenie przez dzieci własnych informacji dotyczących pogody. Stosowanie określeń, pór dnia: rano, w południe, wieczorem. Dzieci dostają koperty z różnymi symbolami pogody, mają za zadanie utwo-rzyć krótką informację o pogodzie na podstawie własnych symboli.
np. Rano świeciło słoneczko, w południe sypał śnieg, a wieczorem padał deszcz.

9. "Wietrzyk" - ćwiczenie oddechowe. Dzieci otrzymują wąskie paseczki bibuły, trzymając przed sobą dmuchają: najpierw wieje delikatny wietrzyk, potem porywisty.

10. "Marcowa pogoda" - zabawa ruchowa przy muzyce z paskami bibuły. Jako podkład muzyczny jest wykorzystany fragment utworu A. Vivaldiego pt. "Wiosna" ("Cztery pory roku").

11.Masaż relaksacyjny na plecach

Jaka dziś pogoda?
Może słońce świeci?- okrężne ruch dłońmi
Albo deszczyk kropi?- uderzenia opuszkami palców
Nie to deszczyk buty topi- szybkie i mocne ruchy palców
Może ulewa nas zalewa?- oklepywanie dłońmi
Lub piorun trzaska w drzewa?- lekkie klaśnięcie w dłonie
Potem w ziemię szybko leci- opadnięcie dłoni na plecy

Jak się czują wszystkie dzieci?- masowanie po szyi.

12. "W marcu jak w garncu" - praca plastyczna, dzieci kolorują elementy pogody, wycinają je i naklejają na wycięty garnek.

13. Galeria prac - dzieci układają prace na dywanie zgodnie z poleceniem nauczyciela, który określa miejsce złożenia prac poprzez określenia: nad, pod, obok, z prawej strony, z lewej strony.

14. Ewaluacja - jeśli zajęcia podobały się to dzieci ustawiają się za ilustracją ze słońcem, jeżeli nie - to ustawiają się za ciemną chmurą.

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic


