SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
DLA DZIECI 4-LETNICH
PROWADZĄCA: Helena Terlecka
TEMAT KOMPLEKSOWY: Ruch drogowy.
TEMAT DNIA: Sygnalizator świetlny.
CEL EDUKACYJNY: Znajomość elementarnych zasad ruchu drogowego.
Stosowanie tej wiedzy w praktyce.
CELE OGÓLNE:
rozróżnianie i nazywanie koloru czerwonego, żółtego i zielonego.
zapoznanie z rolą sygnalizatora świetlnego w ruchu ulicznym.
kształcenie podstawowych zasad poruszania się w ruchu drogowym.
wypowiadanie się na określony temat.
ożywianie kontaktów w grupie.
CELE OPERACYJNE:
rozróżnia i nazywa kolory; czerwony, żółty i zielony,
rozumie związek między postępowaniem pieszego,
a kolorem sygnalizacji świetlnej,
stosuje w praktyce zasady bezpiecznego poruszania się
po ulicach,
wypowiada się na określony temat,
współdziała w grupie i zespole.
METODY: pokaz, rozmowa, działania praktyczne.
FORMY PRACY: praca z całą grupą, praca zespołowa (zespoły 4-osobowe).
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIE: schemat ulicy, model sygnalizatora świetlnego, sylwety sygnalizatorów świetlnych, wózki, lalki, pluszowe zabawki, krepina w kolorze czerwonym i zielonym, klej pędzle, krążki w 3 kolorach, szarfy w 3 kolorach (czerwony, żółty, zielony).
PRZEBIEG:
Zabawa ,,Jakie kolory masz na sobie” - dzieci siedzą w kręgu, kolejno wymieniają kolory ubrań, które mają na sobie.
Zabawa ,,Kolory” - dzieci mają jeden z trzech kolorów szarf, na polecenie nauczycielki zamieniają się miejscami; czerwony i żółty, czerwony i zielony, zielony i żółty. Na hasło ,,kolor” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
Słuchanie wiersza W. Fabera ,,Światła na skrzyżowaniu”. Omówienie treści wiersza;
* W jakim kolorze palą się światła na skrzyżowaniu?
* Do czego zaprasza światło zielone?
* Co robimy, gdy pali się światło żółte?
* Czego nie możemy robić przy czerwonym świetle?
Inscenizacja wiersza ,,Światła na skrzyżowaniu” przez całą grupę.
Dzieci- przechodnie najpierw same poruszają się po schemacie ulicy, zgodnie z kolorem sygnalizatora, potem w towarzystwie lalek w wózkach, na rękach, pluszowych zabawek np. - z pieskiem.
Ćwiczenia klasyfikacyjne; dobieranie właściwych obrazków do sylwet sygnalizatora świetlnego z zapalonymi odpowiednimi światłami.
Zabawa orientacyjno-porządkowa ,,Samochody” przy piosence ,,Jedzie auto” z wykorzystaniem krążków, reakcja na sygnał wzrokowy.
,,Uliczne sygnały”- naklejanie kolorów krepiny na sygnalizator świetlny; praca w 4-osobowych zespołach.
Zorganizowanie wystawy ,,Uliczne sygnały”.