Karolina Wesołowska scenariusz dla 5 latków

Karolina Wesołowska

Grupa wiekowa 5 - latki

Temat: „Potrafię dodawać i odejmować!”

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Metody: czynna

Forma: w parach, grupowa, indywidualnie

Pomoce: kapsle, dywaniki, chmurki z papieru, pojemniki na kapsle, obrazki ptaków

Przebieg zajęć:

I. Część wstępna

1. Zabawa „Umiem liczyć" – dzieci z nauczycielką liczą swoje palce

Jeden palec, drugi, trzeci

Tak potrafią liczyć dzieci

Czwarty, piąty palec mam.

Widzisz, jak potrafię liczyć sam!

2. Nauczyciel pyta dzieci :

„Ile mamy palców u jednej ręki?”

„Ile mamy u dwóch rąk?”

„A ile u stóp?”

II. Część zasadnicza:

1 . Zabawa na palcach :

Nauczycielka Na tablicy przywiesza 2 chmurki, dzieci mają za zadanie wskazać bez mówienia na palcach ile widzą chmurek. Następnie przywiesza 3, odejmuje 1, przywiesza 3. Za każdym razem dzieci wskazują na palcach liczbę chmurek na tablicy.

2. Zabawa w kapsle:

  1. Dzieci zbierają się na dywanie. Nauczycielka rozkłada dywaniki dla każdego dziecka. Wszystkie dzieci dostają w pojemnikach 10 kapsli. Dzieci mają za zadanie ułożyć przed sobą w szeregu ( rzędzie) wszystkie kapsle. Nauczyciel każe im je policzyć.

  2. Nauczycielka mówi: „Na dywaniku macie 10 kapsli, odłóżcie 4 kapsle do pojemnika … Policzcie je razem… Kto wie, ile ma na dywaniku, podejdzie do mnie i szeptem, powie mi tę liczbę. Można pokazać na palcach.”

  3. Za każdym razem nauczyciel mówi podobną frazę. Dzieci na dywaniku mają przed sobą 6 kapsli, mają dołożyć jeszcze 2, następnie policzyć i przyjść powiadomić nauczyciela ile mają kapsli i wskazać liczbę na palcach.

  4. Następnie dzieci wykonują kombinacje odejmowania 5 kapsli i wykonują podobną czynność.

  5. Kolejne zadanie to dodanie do kapsli lezących na dywaniku 4 kapsli.

  6. Nauczyciel pyta wszystkie dzieci ile kapsli zostało.

3. Zabawa „Ile jest ptaków?” – sytuacje zadaniowe.

Każde dziecko ma przed sobą dywanik oraz dziesięć obrazków ptaków, Dywanik jest drzewem. Nauczyciel opowiada co się dzieje na drzewie, odpowiednio wymyślając ile ptaków przylatuje ile odlatuje z drzewa. Dzieci poprzez słuchanie rozwiązują każde zadanie odkładają zdjęcia ptaków na bok bądź dokładają. Starannie obliczając ile ptaków jest na drzewie po każdym poleceniu. Następnie dzieci mogą w parach wymyślać wzajemnie zadania.

Za każdym poleceniem nauczyciela, prowadzący pyta ile jest ptaków po czym dzieci pokazują wynik na palcach.

III. Podsumowanie:

Dzieci siadają w kole nauczycielka chwali wszystkie dzieci za dobrą współpracę orz wręcza dzieciom kolorowe chmurki z napisem „Potrafię dodawać i odejmować!” z którymi dzieci wybiorą się do domu.





