KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa III
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Aktywność seksualna a miłość i odpowiedzialność.
1. Cele:
Uczeń:
-
uświadamia sobie konsekwencje kontaktów seksualnych.
-
zapoznaje się z problemami, przed jakimi staje niezamężna kobieta
w ciąży.
- dowiaduje się kto i w jaki sposób może pomóc
dziewczynie w ciąży.
- zdobywa informacje na temat takich
zagadnień, jak: aborcja, adopcja, małżeństwo nieletnich.
2.Metody:
praca
w małych grupach, symulacja, "burza mózgów".
3.
Środki:
tablica,
kreda, markery, pisaki, arkusze papieru.
PRZEBIEG
ZAJĘĆ:
1.
Wprowadzenie
Jednym
z powodów tego, że dorośli są przeciwni podejmowaniu aktywności
seksualnej przez nieletnich, jest niepożądana ciąża. Nawet bardzo
liberalne podejście do życia płciowego uznaje ciążę bardzo
młodych, niezamężnych dziewcząt za bardzo niepożądaną.
Intencją tych zajęć nie jest straszenie czy moralizowanie,
ale rozpatrzenie możliwości, jakie ma przed sobą niezamężna
dziewczyna w ciąży.
2.
Ćwiczenie: Dlaczego młodzież rozpoczyna wczesne współżycie
seksualne?
Uczniowie
w małych grupach na arkuszach papieru, zapisują swoje wypowiedzi na
ten temat, następnie grupy przedstawiają powody, które wypisali.
Nauczyciel podsumowuje: większość przyczyn podejmowania
współżycia seksualnego w młodym wieku kończącego się ciążą,
da się sprowadzić do zauroczenia, naiwności, braku poczucia
własnej wartości, braku uświadomienia seksualnego, niewłaściwych
stosunków z rodzicami, a także zachowań przestępczych:
molestowania seksualnego czy gwałtu.
3.
Ćwiczenie: Opisz swoje odczucia, obawy i decyzje związane z
sytuacją trudną.
Prowadzący
zapoznaje uczestników zajęć z historią pewnej pary:
Ania
i Jacek chodzą ze sobą od trzech miesięcy. Ania ma 16 lat i jest
uczennicą gimnazjum, a Jacek ma 17 lat, jest uczniem szkoły
średniej. Właśnie zdali sobie sprawę z tego, że Ania jest w
ciąży.
Nauczyciel
proponuje uczniom wczuć się w sytuację Ani i Jacka. Istnieje
możliwość, że i ty mogłabyś / mógłbyś znaleźć się w
podobnej sytuacji. Opiszcie swoje obawy i decyzje związane z ich
trudnym problemem. Uczniowie podają swoje obawy.
4.
Ćwiczenie: Możliwości wyboru.
Najczęściej
każda możliwość, jaką ma przed sobą niezamężna przyszła
matka, jest przykra i skomplikowana. Prowadzący proponuje
uczestnikom, aby rozważyli w grupach, jakie możliwości wyboru ma
Ania w zależności od następujących czynników:
a) chłopak
nie chce wiedzieć o dziecku;
b) matka Ani nie pracuje i gotowa
byłaby pomóc jej zaopiekować się dzieckiem;
c) rodzina Ani
kategorycznie domaga się, Aby dziewczyna skończyła szkołę i
zdobyła wykształcenie;
d) rodzice Ani są w trudnej sytuacji
finansowej i mają ograniczone możliwości, aby jej pomóc;
e)
chłopak Ani jest gotów ożenić się z nią i wspólnie opiekować
się dzieckiem.
Po zakończeniu pracy grupy prezentują swoje
wnioski, do jakich doszły.
5.
Informacje; samotne macierzyństwo, przyspieszone małżeństwo,
adopcja, aborcja.
Na
zakończenie ważne jest krótkie omówienie różnych rozwiązań w
przypadku niepożądanej ciąży. Na przykład Ania miała
następujące możliwości:
a) urodzić dziecko i opiekować
się nim samotnie, podać argumenty za i przeciw;
Nauczyciel
omawia sytuację prawną i socjalną dzieci pozamałżeńskich
b)urodzić dziecko w przyspieszonym małżeństwie, podać argumenty
za i przeciw;
Nauczyciel omawia prawny aspekt zawierania
przyspieszonych małżeństw
c) oddać dziecko do adopcji,
omówić argumenty za i przeciw;
Nauczyciel objaśnia aspekt
prawny, moralny i psychologiczny adopcji, porusza również kwestię
ośrodków adopcyjnych.
d) w wielu krajach Ania miałaby
jeszcze możliwość aborcji, omówić argumenty za i przeciw.
Nauczyciel wskazuje na aspekt medyczny, moralny i prawny
aborcji. Zapoznaje uczniów z treścią ustawy z 7 stycznia 1993 roku
o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności
przerywania ciąży. Wyjaśnia, w jakich warunkach jest możliwe
przerywanie ciąży (ze względów zdrowotnych matki, z uwagi na
ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, ze względów
kryminalnych, tj., gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża
powstała w wyniku czynu zabronionego).
Nauczyciel informuje
uczniów o instytucjach, które mogą pomóc dziewczynie w takich
sytuacjach.