Scenariusz zajęć
ZAJĘCIA OTWARTE
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska
DATA : 14.01.2009
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 23 w Płocku
KLASA : 5 b,d
OPIEKUN : mgr Agata Rychlik
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : It's on Monday at ten past five.
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
Uczeń zna strukturę określania czasu.
Uczeń zna słownictwo związane z określaniem czasu.
Uczeń zna nazwy dni tygodnia.
Uczeń zna zasadę stosowania przyimka „on” z dniami tygodnia oraz przyimka „at” z godzinami.
Uczeń zna znaczenie czasowników: open, close, start, finish, leave, arrive oraz rzeczowników: bank, post office, newsagent, film, concert, football match, bus, train.
Uczeń zna zasadę konstruowania pytania o strukturze: „What time does....”, oraz konieczność dodawania końcówki „-s” do czasowników (w trzeciej osobie liczby pojedynczej) w odpowiedzi do tego pytania.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
Uczeń zachowuje porządek na ławce.
METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
HEURYSTYCZNE:
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
aktywność indywidualna jednolita
aktywność grupowa
aktywność z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
karty pracy
podręcznik
ćwiczenia
plansze z nazwami dni tygodnia
TECHNICZNE:
magnetofon
płyta CD „Yes”
PRZBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
Zapisanie na tablicy hasła „It's on Monday at ten past five.”.
Rozdanie uczniom kart pracy- wykreślanki wyrazowej o tematyce związanej z określaniem godzin.(KARTA PRACY 1)
Rozdanie dzieciom kart do pracy w grupach (KARTA PRACY 2). Wyjaśnienie znaczenia zawartych w tym ćwiczeniu czasowników oraz rzeczowników, zapisanie przez dzieci ich odpowiedników w kartach pracy. Wyjaśnienie uczniom konstrukcji zdania pytającego z użyciem operatora „does”- jako sposobu zadawania pytań. Zwrócenie uwagi na konieczność dodawania końcówki „-s” do czasowników w trzeciej osobie liczby pojedynczej podczas udzielania odpowiedzi do w/w struktury. Wykonanie ćwiczenia w parach i odczytanie poprawnych odpowiedzi. (trzy pary, które wykonają ćwiczenie poprawnie w najkrótszym czasie zostają nagrodzone oceną). Wklejenie kart do zeszytu.
Słuchanie przez dzieci nagrania dialogu (P- ćw. 1 strona 46). odczytanie tekstu przez nauczyciela, a następnie przez dwóch chętnych uczniów.
5. Przypomnienie i utrwalenie nazw dni tygodnia. Umieszczenie na tablicy plansz z angielskimi i polskimi nazwami dni tygodnia, połączenie ich w pary. Przepisanie ich przez dzieci do zeszytu.(ZAŁĄCZNIK 1)
6. Zapisanie na tablicy przyimków „at” oraz „on”. Przedstawienie dzieciom zasady używania przyimka „on” z dniami tygodnia, natomiast przyimka „at” z godzinami. Wykonanie przez uczniów ćwiczenia wykorzystującego tą zależność. (Ć- ćw. 3c str. 44)
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.Podsumowanie zajęć. Wspólne odczytanie wszystkich poznanych zwrotów.
2. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej ( KARTA PRACY 3 oraz
Ć- ćw. 3a i 3b strona 44).
3. Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci: przyznanie plusów oraz ocen dla najbardziej aktywnych dzieci.
4. Pożegnanie.