SCENARIUSZ
BALU KARNAWAŁOWEGO |
||||||
|
CEL
GŁÓWNY:
przybliżenie
dzieciom tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem.
CELE
SZCZEGÓŁOWE:
poznanie roli wodzireja w zabawie karnawałowej,
wyjaśnienie znaczenia słów: karnawał, kotylion,
radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci młodszych ze starszymi.
I.
Wstęp:
Wejście na salę balowa przy muzyce "Marsz Radeckiego" - wersja rozrywkowa z użyciem grzechotek przez dzieci.
Powitanie przez naucz. dzieci na balu: np. Witam wszystkich, którzy mają dziś dobry humor - proszę pomachać prawą ręką; wszystkich, którzy są przebrani za księżniczki - proszę podskoczyć, itd.
Zapoznanie z przebiegiem zabawy karnawałowej, zachęcanie do udziału w konkursach. Opowiadam, jak dawniej wyglądał bal karnawałowy, jak się do niego przygotowywano, jaką rolę odgrywał wodzirej, kotyliony, jakie były tańce itp. Następnie przypinam sobie kotylion i wyjaśniam, że dziś będę pełnić rolę wodzireja. Taki sam kotylion dostaje nauczycielka pracująca w tej grupie, na zmianę będziemy przeprowadzać konkursy i zabawy. Kotyliony dla dzieci są po dwa takie same i rozdajemy je dzieciom. Podczas trwania zabawy, dzieci będą miały czas na znalezienie takiego samego kotyliona. Kto znajdzie swoją parę, będzie mógł wziąć udział w konkursie tanecznym pod koniec balu.
Wprowadzenie tajemniczego nastroju zabawy - Zabawa z pląsem "Czarowanie".
Zaproszenie dzieci do zabawy tanecznej, a podczas przerw w tańcach, do wybranych konkursów. Tak należy kierować zabawą, by każde dziecko miało możliwość udziału w jakimś konkursie. Każdy konkurs będzie oceniało oddzielne jury dziecięce pod opieką poszczególnych nauczycieli.
II. Propozycja konkursów:
Tańce przebierańców: Dzielę dzieci na grupy przebrane za takie same lub zbliżone postacie np. batmany, królewny, piraci. Dzieci określają jaka muzyka najbardziej pasuje do danej postaci, dobieram taką . Wymyślają figury taneczne charakterystyczne dla poszczególnych postaci. Każda z grup tańczy oddzielnie, kolejno. Jury ocenia , kto najlepiej wykonał zadanie.
Bajkowe zagadki: Każda grupa proponuje po czterech zawodników. Tworzą oni zespół, który będzie się naradzał i odpowiadał na pytania. Odpowiadać będzie ta osoba w zespole, która pierwsza będzie znać odpowiedź. Podnosi wówczas kartonik z wybraną odpowiedzią do góry tak, by nie widziały dzieci z innych zespołów pytań. Oto pytania :
A - W której bajce jest mowa o balu:
Jaś i Małgosia
Kopciuszek
Królewna Śnieżka
B - Czym Kopciuszek jechał na bal:
samochodem
czarodziejskim dywanem
karetą
C - Jakie zwierzęta ciągnęły karetę:
pingwiny
strusie
konie
D- Czym ozdabiamy salę na bal:
skarpetkami
balonikami
łyżeczkami
E - Gdzie odbywał się bal, na którym był Kopciuszek:
w przedszkolu
w pałacu
na leśnej polanie
F - Jakie buciki miał Kopciuszek na balu:
pantofelki
kalosze
sandały
G - W jakim stroju tańczył Kopciuszek:
palto
piżama
suknia
H - Kto podarował suknię Kopciuszkowi:
macocha
dobra wróżka
pani w sklepie
I - Z kim Kopciuszek tańczył na balu:
z Mikołajem
z królewiczem
z błaznem
J - Co królewicz miał na głowie:
kapelusz
koronę
beret
Wygrywa grupa, która najszybciej odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania.
III. Taniec z balonikiem:
Wybieramy kilka par, każda para kolejno odbija balon, prowadząca para głośno liczy ilość odbić do pierwszego upadku balonu - wygrywają ci, którzy odbiją największą ilość razy.
Wyznaczamy linie startu i mety, wybieramy kilka par, każda para porusza się bokiem w kierunku mety, trzymając balon bez pomocy rąk, np. głowami, brzuchami, plecami lub w inny ustalony sposób. Zwyciężają ci, którzy pokonują odcinek w najkrótszym czasie.
Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Między siebie wkładają balonik i tańczą w rytm muzyki tak, by go nie wypuścić. Wygrywają te pary, którym to się udało.
Balonowe koła - W grze uczestniczą drużyny o równej ilości dzieci. Każda drużyna staje w kole twarzami do jego środka. Kapitanowie drużyn mają po jednym balonie. Na sygnał naucz. kapitanowie drużyn wkładają balon miedzy kolana i starają się go przekazać bez pomocy rąk następnej osobie miedzy kolana. Ta zaś następnej tak by balon wrócił do kapitana. Drużyna, która pierwsza wykona to zadanie, wygrywa.
Baloniarze - zabawa dla całej grupy. Każda osoba dostaje po jednym balonie. Gra muzyka, dzieci tańczą dowolnie odbijają balony. Gdy wodzirej woła "Trójka baloniarzy" - to znak, że trzeba szybko złapać jeden z fruwających balonów i dobrać się w trójkę z osobami które mają balony w tym samym kolorze. Jeżeli wodzirej zawoła "Czwórka baloniarzy" - dzieci dobierają się czwórkami. Ten, komu się nie uda dołączyć do żadnej grupy odpada z zabawy.
IV. Zabawa z kisielem:
Małe porcje kisielu na miseczkach. Zabawa w parach. Jedno z dzieci - to karmiące ma zasłonięte oczy; drugie - to karmione - nie. Zabawa polega na nakarmieniu swego kolegi, bez pomocy rąk dziecka karmionego. Wygrywają ci, którzy zjedzą najwięcej, jak najmniej kisielu spadnie im na ziemię, najmniej się ubrudzą.
V. Wyścig z ping-pongiem:
Dzieci pokonują wyznaczony odcinek trasy "kto pierwszy" trzymając w jednej ręce łyżkę a na niej piłeczkę do ping-ponga. Wersja w parach lub w rzędach.
VI. W związku z uczestnictwem w akcji "Cała Polska czyta dzieciom"
w czasie przerwy miedzy tańcami i konkursami czytanie wybranych fragmentów baśni " Kopciuszek" przez nauczycielki lub chętnych rodziców. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przeczytanych treści.
VII. Taniec z kotylionem:
Dzieci , które znalazły bliźniaczy kotylion dobierają się parami i tańczą "Białego walczyka". Kto nie odnalazł swojej pary stoi z boku i klaszcze w rytm muzyki. Wygrywają te pary, które poruszają się w rytm muzyki. Ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów i rozdanie nagród zwycięzcom. Nagrody rozdane wcześniej przeszkadzałyby dzieciom w zabawie.
Wszystkie dzieci otrzymują nagrody - słodycze.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cel
główny:
-
przybliżenie dzieciom zwyczajów związanych z karnawałem,
kształtowanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej;
Cele
szczegółowe:
-
dz. uczestniczy w zabawach integracyjnych,
- jest otwarte w
kontaktach z dziećmi innych grup,
- rozpoznaje postacie na
podstawie strojów karnawałowych i kostiumów,
- porusza się
w rytmie melodii i piosenek,
- okazuje radość ze wspólnej
zabawy,
-
uczestniczy w przygotowanych konkursach i zabawach muzycznych,
-
poznaje Króla i Królową Balu każdej z grup
wiekowych.
PRZEBIEG
1.
Powitanie przybyłych gości i wszystkich przedszkolaków
zgromadzonych na sali balowej. Wspólne odśpiewanie pląsu
powitalnego:
„Wszyscy są, witam was
rozpoczynać
już czas
jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy.”
(dzieci
witają się z najbliżej sobie stojącą osobą)
2.
Prezentacja strojów – wszyscy tworzą koło i kolejno od grupy
maluszków prezentują swoje kostiumy, mówiąc za kogo się
przebrali. Wszyscy są nagradzani oklaskami.
3. Taniec
integracyjny pt. „Czy grubi, czy chudzi” z pokazywaniem .
4.
Wspólna zabawa przy piosence pt. „Nazywają mnie poleczka” –
rozpoczęcie od utworzenia długiego węża i poruszania się za
nauczycielem w rytm piosenki przy pierwszej zwrotce do wykonywania
wskazanych ruchów podczas refrenu itp.
5. Nauka
przerywnika ze śpiewem:
„Kuantanamera, przedszkole bawi się
teraz,
Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz”.
6.
Wspólna zabawa dzieci przy muzyce płynącej z płyty CD w parach
lub małych kółeczkach.
7. Słodki poczęstunek dla
wszystkich uczestników balu.
8. „Tańczymy lambada”-
wspólna zabawa dzieci w utworzonym kole ze śpiewem i wykonywaniem
kolejnych elementów tego tańca.
9. Wybranie jury
spośród nauczycieli każdej z grup, którzy uważnie obserwują
dzieci podczas każdego tańca i zabawy konkursowej, by na koniec
wybrać króla i królową balu karnawałowego.
10.Przeprowadzenie
konkursów i zabaw z towarzyszeniem muzyki - przykłady konkursów:
-
taniec z balonami – dz. dobierają się w pary, balony trzymane są
między: głowami, brzuchami. Wygrywają te pary, które bez pomocy
rąk utrzymują balon najdłużej.
- taniec w parach z balonem
przywiązanym do nogi (okolice kostki) dziewczynki dzieci z innej
pary starają się zdeptać balon u innych, tak by pękł, wygrywa
para, która najdłużej tańczy z balonem;
- taniec „rock
and roll” na gazecie - pary dzieci tańczą w rytmie rock and
rolla, a na przerwę w muzyce para zmniejsza rozmiar gazety o
połowę; wygrywa ta para, która najdłużej tańczy i nie postawi
nogi za gazetę.
- walc kotylionowy tytułów bajek –
kotyliony kwiaty składają się z tytułów bajek o nazwie dwu
wyrazowej znanych dzieciom, kotyliony rozdajemy dzieciom, kiedy
rozpocznie się walc tytuły bajkowe musza się odnaleźć i stanąć
razem trzymając się za ręce w miejscu tańczyć walca.
Tytuły
bajkowe to:
Czerwony
Kapturek Królewna Śnieżka
Kot w
butach
Mała Syrenka
Królowa Śniegu
Dziewczynka z
zapałkami
Brzydkie Kaczątko
Dziecię Elfów
Śpiąca Królewna
Jaś i Małgosia
Tomcio
Paluszek
- szybki taniec z pudelkiem zapałek na głowach
dziewcząt, wygrywają te pary, które najdłużej potrafiły
tańczyć z tym „nakryciem głowy”.
- taniec na około
krzesełek w rytm muzyki, gdy jest przerwa dzieci zajmują
krzesełka, których za każdym razem ubywa, wygrywa ta osoba, która
zostaje ostatnia na krzesełku.
-
ty będziesz moją parą – dziewczynki trzymają się za
ręce tworząc koło, wokół którego chłopcy robią drugie koło,
gdy zagra muzyka koło dziewczynek porusza się w jedną stronę, a
chłopców w drugą stronę. Nagle muzyka cichnie. Oba koła się
zatrzymują. Dziewczęta odwracają się do swoich chłopców i od
tej pory tańczą.
-
taniec z jabłkiem – każda para wybiera kosza jedno jabłko,
chłopiec i dziewczynka ustawiają się do tańca zbliżając głowy
tak, aby jabłko utrzymać czołami, zaczyna grać muzyka, tancerzom
nie wolno poprawiać jabłka ani podtrzymywać go rękami, jeśli
jabłko upadnie, trzeba odejść na bok, taniec trwa dotąd, aż na
placu boju pozostanie tylko jedna para.
-
szaleństwo z balonem – w czasie tańca ktoś rzuca w powietrze
nadmuchane baloniki, każda para musi dobrze pilnować, aby balonik
obok niej nie upadł na podłogę – trzeba balonik podbijać w
górę. Jeżeli z winy pary balonik upadnie, musi się ona wycofać
z zabawy, trzy ostatnie pary otrzymują nagrodę.
-
taniec z miotłą – pary tańczą, jeden chłopiec nie ma pary i
tańczy z miotłą, kiedy rzuca miotłę na ziemię, wszyscy
zmieniają partnerki, kto zostaje sam bawi się z miotłą.
11.
Wybór króla i królowej balu w każdej z grup.
12.
Królewski taniec wybranych par – potwierdzenie trafności wyboru
poprzez zaprezentowanie umiejętności tanecznych .
13.
Wspólna zabawa taneczna do ulubionych przebojów najmłodszych.