SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Gdy piosenka szła z wojskiem. Musztra paradna
Cel ogólny:
Uczeń zapoznaje się z postawą patriotyczną.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
rozpoznaje muzykę wojskową i marszową,
śpiewa piosenkę Przybyli ułani.
Podstawa programowa:
I.1.2, I.1.3., I.2.4, III.1,
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
śpiewanie, granie na instrumentach, percepcja muzyki, ruch przy muzyce, tworzenie, rozmowa nauczająca (pogadanka), praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik Lekcja muzyki 4 (s. 46-48)
Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 4 (s. 31–32).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Przybyli ułani (podręcznik, s. 46).
Prowadzący zajęcia prezentuje utwór.
Dzieci ćwiczą śpiewanie kolejnych zwrotek.
Nauczyciel i uczniowie wspólnie wykonują całą piosenkę.
Uczniowie śpiewają piosenkę Przybyli ułani z podziałem na role dziewcząt i chłopców (podręcznik, s. 47, zadanie 1).
Prowadzący omawia cechy i funkcje muzyki wojskowej oraz marszów (podręcznik, s. 47).
Uczniowie słuchają marsza Bolesława Szulii W Dzień Podchorążego i opisują jego nastrój (zeszyt ćwiczeń, s. 32, ćwiczenie 2).
Piosenka Przybyli ułani z akompaniamentem perkusyjnym (podręcznik, s. 47, zadanie 2).
Nauczyciel wraz z uczniami odczytuje tataizacją wszystkie rytmy akompaniamentu i powtarza je kilkukrotnie różnymi gestodźwiękami.
Następnie dzieli uczniów na 5 grup i rozdaje czterem z nich odpowiednie instrumenty perkusyjne.
Poszczególne grupy ćwiczą pod kierunkiem nauczyciela, który stopniowo poszerza skład zespołu: grę rozpoczynają bębenki i trójkąty, potem dołączają do nich talerze, a na końcu – drewienka.
Po wyćwiczeniu akompaniamentu zespół perkusyjny wykonuje piosenkę wraz z zespołem wokalnym.
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat elementów musztry paradnej na podstawie informacji zamieszczonych w podręczniku (podręcznik, s. 48).
W dalszej części zajęć uczniowie układają własny utwór marszowy, a następnie wykonują go na wybranym instrumencie perkusyjnym (zeszyt ćwiczeń, s. 32, ćwiczenie 3).
Zabawa ruchowa „Musztra paradna” do muzyki wojskowej (szczegółową instrukcję zamieszczono w pliku musztra_paradna).
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie wstępne ze strony 31 oraz ćwiczenie 1. ze strony 32 zeszytu ćwiczeń.