SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Dźwięki gamy dobrze znamy. Solmizacja. Gama C-dur.
Cel ogólny:
Poznanie pojęć: gama i solmizacja
Cele szczegółowe:
Uczeń:
śpiewa piosenkę Śpiewanka do-re-mi-fanka,
uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej.
Podstawa programowa :
I.1.1, I.1.3, I.1.6, I.4.4, II.1.1, II.2.1
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
śpiewanie,
ruch przy muzyce,
fonogestyka.
Środki dydaktyczne:
Podręcznik Lekcja muzyki 4(s.14-17)
Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 4. (s. 9-11)
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Śpiewanka do-re-mi-fanka (podręcznik, s. 14–15).
Prowadzący zajęcia śpiewa całą piosenkę.
Dzieci ćwiczą kolejno pierwszą i drugą część.
Nauczyciel i uczniowie wykonują wspólnie całą piosenkę.
Nauczyciel przypomina uczniom wiadomości o pięciolinii i kluczu wiolinowym (podręcznik, s. 15). Z przygotowanych skakanek lub linek prowadzący wraz z dziećmi układa na podłodze pięciolinię oraz klucz wiolinowy.
Prowadzący zajęcia poleca uczniom wykonanie zadania 1. ze strony 15 podręcznika.
Wprowadzenie pojęć: gama, nazwy solmizacyjne.
Nauczyciel wyjaśnia, czym są gama i nazwy solmizacyjne.
Uczniowie wykonują zadania 2. i 3. zamieszczone na stronie 16 podręcznika.
Prowadzący wybiera ośmioro uczniów, którzy stają na ułożonej na podłodze pięciolinii, imitując położenie kolejnych nut gamy C-dur. Dla wzmocnienia wizualizacji gamy dzieci mogą mieć naklejone na ubraniach lub zawieszone na szyjach kartki z nazwami kolejnych dźwięków gamy. Uczniowie stojący na pięciolinii kucają. Pozostała część klasy wraz z nauczycielem w wolnym tempie śpiewa gamę C-dur solmizacją. Przy każdej zaśpiewanej nazwie dźwięku podnosi się jedna z osób kucających na pięciolinii. Podczas śpiewania gamy w dół ci sami uczniowie kolejno wracają do poprzedniej pozycji.
Ćwiczenia utrwalające temat lekcji.
Uczniowie wspólnie, pod kontrolą nauczyciela wykonują ćwiczenie wstępne ze strony 9 i ćwiczenia 1–3 ze strony 10 zeszytu ćwiczeń. Można też przeprowadzić quiz. Wówczas osoby, które jako pierwsze poprawnie wykonają wszystkie zadania, zostają nagrodzone dobrymi ocenami.
Zaśpiewanie gamy z fonogestyką.
Nauczyciel wybiera nową grupę ośmiorga uczniów, którzy ustawiają się na pięciolinii. Każdy z nich w trakcie śpiewania gamy wykonuje odpowiedni fonogest. Kolejne fonogesty powinny być pokazywane wyżej od poprzednich, przy założeniu, że dolne „do” będzie pokazane ręką opuszczoną wzdłuż ciała, a górne – ręką uniesioną nad głową.
Wykonanie Śpiewanki do-re-mi-fanki z towarzyszeniem fonogestów (podręcznik, s. 14–15 i s. 16, zadanie 4).
Nauczyciel wybiera kolejną grupę ośmiorga uczniów, którzy ustawiają się na pięciolinii. Każdy z nich wykonuje odpowiedni fonogest w trakcie śpiewania Śpiewanki do re mi fanki. Ze względu na szybkie tempo z pokazywania fonogestyką należy wyłączyć pochody gamowe na początku i na końcu piosenki.
Zabawa „Jaworowi ludzie” (podręcznik, s. 17).
Prowadzący ćwiczy z dziećmi piosenkę Jawor, a następnie rozpoczyna zabawę.
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenia 4. i 5. ze strony 11 zeszytu ćwiczeń.