SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY VI
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Ludwig van Beethoven – Oda do radości
Cel ogólny:
Poznanie sylwetki i twórczości Ludwika van Beethovena
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• śpiewa i gra Odę do radości,
• przedstawia najważniejsze fakty z życia Ludwiga van Beethovena,
• wymienia tytuły poznanych utworów kompozytora,
• rozpoznaje prezentowane na lekcji fragmenty kompozycji Beethovena (podaje tytuły dzieł).
Podstawa programowa:
I.1.1, I.1.3, I.2.1, I.2.2, II.6, II.7, III.1
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
śpiewanie, granie na instrumentach, percepcja, rozmowa nauczająca (pogadanka).
Środki dydaktyczne:
Podręcznik Lekcja muzyki 6 (s. 94-99)
Zeszyt ucznia Lekcja muzyki 6. (s.64-66)
Płyta Posłuchajmy CD 1
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Zapoznanie się uczniów z Kartką z kalendarza (podręcznik, s. 94–95).
Nauczyciel zwraca uwagę na oś tematyczną i krótko zapowiada zagadnienia, które zostaną omówione na kolejnych zajęciach. Wykorzystuje także komiks i informacje o Beethovenie.
Uczniowie zapoznają się z tekstami dotyczącymi kompozytora i z wiadomościami znajdującymi się w kalendarium.
Nauka i wykonanie Ody do radości (podręcznik, s. 96–97).
• Nauczyciel prezentuje cały utwór.
• Dzieci uczą się kolejnych fragmentów, powtarzając je za nauczycielem.
• Wszyscy wspólnie śpiewają całą pieśń.
Zagranie melodii Ody do radości (podręcznik, s. 96).
Prowadzący zajęcia uczy dzieci kolejnych fragmentów kompozycji. Zwraca szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie taktów 12–14 oraz 20–22.
Wokalno-instrumentalne wykonanie Ody do radości.
• Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy: wokalną i instrumentalną.
• Zespół wokalny wykonuje pierwszą zwrotkę.
• Instrumentaliści grają zwrotkę drugą.
• Trzecią zwrotkę zespoły wykonują wspólnie.
Omówienie wczesnego okresu biografii Beethovena.
Nauczyciel rozpoczyna rozmowę z uczniami, podczas której przedstawia dzieciństwo i młodość Beethovena z wykorzystaniem informacji zawartych w podręczniku (s. 97).
Prezentacja fragmentu I części V Symfonii Beethovena (podręcznik, s. 97, ćwiczenie „Posłuchajmy”).
Uczniowie określają nastrój utworu oraz wymieniają nazwy instrumentów, które usłyszeli w nagraniu (Zeszyt ucznia, s. 66, ćwiczenie 2.).
[„Posłuchajmy” CD1, nr 6]
Omówienie okresu życia spędzonego przez Beethovena w Wiedniu (podręcznik, s. 98–99).
W trakcie rozmowy z uczniami nauczyciel przedstawia najważniejsze fakty z życia kompozytora, odwołując się do informacji i ilustracji z podręcznika.
Odtworzenie i analiza nagrania Bagateli „Dla Elizy” Beethovena (podręcznik s. 98).
• Nauczyciel zapoznaje uczniów z anegdotą na temat tytułu utworu (dodatkowe informacje zamieściliśmy na s. 102 niniejszej publikacji, w omówieniach utworów).
• Po wysłuchaniu nagrania uczniowie wymieniają poszczególne części kompozycji i określają różnice między nimi (bagatela ma formę ronda złożonego z pięciu części: ABACA, przy czym części pierwsza, trzecia i piąta pełnią funkcję kupletów: wprowadzają tę samą melodię; z kolei część B ma nastrój bardziej pogodny, a część C – mroczny). Na koniec uczniowie podsumowują pisemnie swoje spostrzeżenia (Zeszyt ucznia, s. 66, ćwiczenie 3.).
Zapoznanie uczniów z faktami dotyczącymi ostatniego okresu biografii Beethovena (podręcznik, s. 99).
Prezentacja fragmentu IX Symfonii Beethovena z Odą do radości (podręcznik, s. 99, ćwiczenie „Posłuchajmy”).
• Uczniowie określają rodzaj głosów wokalnych wykorzystanych w utworze (niski głos męski, baryton oraz chór).
• Nauczyciel informuje, że wersja instrumentalna Ody do radości została uznana za hymn Unii Europejskiej.
[„Posłuchajmy” CD1, nr 8]
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie 1. ze s. 96 podręcznika oraz ćwiczenie wstępne i ćwiczenie 1. ze
s. 64–65 Zeszytu ucznia.