Jak
asertywnie rozwiązywać
konflikty?- SCENARIUSZ
LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
CZAS
ZAJĘĆ:
90’
MIEJSCE: świetlica
MATERIAŁY
POMOCNICZE:
•Film „Asertywność
– sztuka bycia sobą”
•Foliogram
x
•Pisaki o trzech barwach (zielony, żółty, czerwony).
•Kartki z poleceniami do ćwiczeń.
•Kreda
CELE ZAJĘĆ:
1. Umie rozróżniać
i nazywać;
uległe,
asertywne i agresywne typy zachowań.
2.Wie jak zachowuje się
człowiek asertywny.
Aby osiągnąć
cel uczniowie poznają
następujące techniki asertywnego zachowania ,czyli jak powiedzieć
„nie” i jak rozwiązywać
konflikty.
Technika:
- „zdartej płyty”
-zasłony
dymnej
-asertywnego uznania błędu
-kompromisu
-wypytywania
o strony ujemne
-wypytywania o strony dodatnie.
3.Potrafi
komunikować
się
z innymi.
Aby osiągnąć
cel uczniowie odgrywają
scenki na zadany temat, wykorzystując wcześniej poznane techniki
asertywnego zachowania.
4.Cel odległy:
Zrozumienie
wpływu zachowania asertywnego na zdrowie psychiczne człowieka i
jego pozycję w grupie.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
A)(35’)
1.Rozmowa wprowadzająca – nauczyciel wprowadza uczniów w temat
lekcji i treść
filmu. Mówi, że
decydowanie o czymś jest często bardzo trudne, a odmawianie w ładny
sposób, nie krzywdząc kogoś i siebie jest sztuką. Często boimy
się konsekwencji naszej odmowy ponieważ boimy się:
•odrzucenia
przez grupę,
•straty kolegi,
•agresji osób
nalegających,
•niezrozumienia przez innych.
Aby ustrzec
się w/w konsekwencji film proponuje nam techniki asertywnego
odmawiania i zachowania się w sytuacjach konfliktowych.
2.
W czasie projekcji filmu ,uczniowie zapamiętują techniki
asertywnego zachowania oraz cechy zachowań asertywnych i
nieasertywnych.
B(45’)
1a. Nauczyciel po filmie
wypisuje na tablicy zapamiętane przez uczniów cechy zachowań
asertywnych i nieasertywnych („burza mózgów”).
b.
Porządkuje na trzy grupy i wyjaśnia znaczenie podając przykłady
(foliogram).
c. Ćwiczenie: podział na 6 grup. Każda grupa
określa reakcję na określone zachowanie, zakreślając:
-kolorem
zielonym - reakcję asertywną
-kolorem żółtym - reakcję
uległą
-kolorem czerwonym - reakcję agresywną
Poza tym
należy podać
przykład
na zachowanie asertywne, tam, gdzie reakcja była uległa lub
agresywna.
Np.:
SYTUACJA
- Czekasz w kolejce po bilet
do kina. nagle ktoś wchodzi przed ciebie i zostaje obsłużony
wcześniej niż ty.
REAKCJA
- Nic nie mówisz tylko
wzdychasz. (reakcja uległa)
2a. Nauczyciel wypisuje na
tablicy zapamiętane techniki zachowań asertywnych z filmu
i
odpowiadające im najczęściej zdania , wypowiedzi – burza
mózgów.
b. foliogram z uporządkowanymi technikami i ich
wyjaśnieniem.
•zdarta płyta
•zasłona
dymna
•asertywne uznanie błędu
•kompromis
•wypytywanie
o strony ujemne
•wypytywanie o strony dodatnie
c.
Ćwiczenie – podział na 6 grup. Uczniowie przygotowują dialog i
scenkę na zadany
temat, np.: Podczas dużej przerwy koledzy
namawiają mnie na do palenia papierosów. Każda grupa ma inny temat
scenki, a uczniowie przygotowują dialogi w oparciu o jedną z
proponowanych strategii. Następnie dyskutujemy o innych możliwych
sposobach rozwiązywania konfliktu.
C) (10’) MINI
WYKŁAD
•Co to jest asertywność
?
•Czym charakteryzuje się
człowiek asertywny ?
Nie jest uparty i zarozumiały, otwarcie
mówi o swoich odczuciach i poglądach, rozwiązuje konflikty ,
wykorzystując aktywne techniki zachowań asertywnych.
•Zachowania
asertywne:
-są najlepsze dla psychiki człowieka,
-gwarantują
dobre samopoczucie, pozycję w grupie,
-warunkują bycie sobą w
każdej sytuacji,
PIŚMIENNICTWO:
-materiały
pomocnicze do filmu „ Asertywność
- sztuka bycia sobą
” P.Kostrzyński
-Przyroda dla klas IV - E. Błaszczyk, E.
Kłos, B .Michalski,
-Scenariusze „ Czy jestem asertywny ”
A. Abramczyk, H. Kochaniu,
Opracowała:
mgr Magdalena Bajer