„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
i NAUKI
Anna Kusina
Eksploatacja obiektów budowlanych
311[04].Z3.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Anna Maria Piętak
mgr inż. Krystyna Stańczyk
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
mgr inż. Mirosław Żurek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[04].Z3.05
– Eksploatacja obiektów budowlanych
zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik budownictwa.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
4
3. Cele kształcenia
5
4. Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych
6
5.Ćwiczenia
10
5.1. Formy własności obiektów budowlanych
10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.1.2. Sprawdzian postępów 11
5.2. Zarządzanie nieruchomościami
11
5.2.1. Ćwiczenia 11
5.2.2. Sprawdzian postępów 12
5.3. Zasady eksploatacji obiektów budowlanych
13
5.3.1. Ćwiczenia 13
5.3.2. Sprawdzian postępów 14
5.4.Prace remontowe i modernizacyjne obiektów budowlanych
14
5.4.1. Ćwiczenia 14
5.4.2. Sprawdzian postępów 15
5.5. Prace rozbiórkowe
16
5.5.1. Ćwiczenia 16
5.5.2. Sprawdzian postępów 17
5.6. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas napraw, remontów i prac
rozbiórkowych
17
5.6.1. Ćwiczenia 17
5.6.2. Sprawdzian postępów 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
28
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik budownictwa.
W poradniku zamieszczono:
– wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
– cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
– przykładowe scenariusze zajęć,
– ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
– ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu budownictwa,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− wykonywać proste szkice i rysunki techniczne,
− rozróżniać materiały budowlane,
− rozpoznawać elementy budynku,
− rozróżniać technologie wykonywania robot budowlanych,
− rozróżniać schematy statyczne elementów,
− wykonywać pomiary inwentaryzacyjne,
− wykonywać przedmiary i obmiary robót,
− wykonać kosztorysy robót budowlanych,
− przygotować dokumentację przetargową,
− dokumentować przebieg robót budowlanych,
− sporządzić dokumenty związane z ubieganiem się o zezwolenie na budowę,
− biegle wykonywać obliczenia,
− stosować zasady organizacji robót budowlanych,
− określać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe i ochrony
środowiska podczas wykonywania robót budowlanych,
− przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska i prawa budowlanego,
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− posługiwać się techniką komputerową,
− stosować zasady współpracy w grupie,
− uczestniczyć w dyskusji i prezentacji,
− stosować różne metody i środki porozumiewania się na temat zagadnień technicznych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− rozróżnić formy własności obiektów budowlanych i sposoby zarządzania nimi,
− odnotować w książce obiektu wyniki kontroli okresowej i remontów,
− posłużyć się dokumentami dotyczącymi stanu technicznego budynku,
− określić pojęcie czynszu oraz zasady ustalania jego wysokości,
− obliczyć koszty utrzymania budynku,
− przeprowadzić okresową kontrolę stanu technicznego budynku,
− określić stopień zużycia obiektu i wynikające z niego zagrożenia,
− zastosować zasady prawidłowej eksploatacji obiektów budowlanych,
− ocenić stan techniczny obiektów budowlanych,
− przeprowadzić przegląd techniczny budynku,
− dokonać inwentaryzacji istniejących obiektów budowlanych,
− wyznaczyć zakres prac remontowych obiektów budowlanych,
− oszacować opłacalność remontu i modernizacji obiektów budowlanych,
− zaplanować prace modernizacyjne obiektów budowlanych,
− zorganizować przetargi na roboty remontowe i rozbiórkowe,
− zaplanować rozbiórkę obiektu budowlanego,
− zorganizować i nadzorować wykonanie prac remontowych, modernizacyjnych
i rozbiórkowych,
− zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas wykonywania prac remontowych i rozbiórkowych.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz I
Temat: Przepisy bhp obowiązujące podczas robót rozbiórkowych
Cele zajęć:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
rozpoznać zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka podczas wykonywania robót
rozbiórkowych,
– dobrać odpowiednie zabezpieczenia stanowiska pracy robotnika,
– dobrać środki ochrony indywidualnej dla pracowników,
– chronić środowisko naturalne podczas wykonywania robót rozbiórkowych,
– odszukać potrzebne informacje w literaturze lub katalogach,
– współpracować w grupie.
Metody nauczania-uczenia się:
– miniwykład,
– ćwiczenia,
– dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
– praca indywidualna,
– praca w małych zespołach.
Środki dydaktyczne:
– zestaw plansz i filmów dydaktycznych ilustrujących zagrożenia,
– zestaw plansz i filmów dydaktycznych ilustrujących zasady zabezpieczania terenu robót,
– zestaw katalogów środków ochrony indywidualnej,
– zestaw filmów dydaktycznych i plansz ilustrujących zagrożenia dla środowiska
naturalnego,
– zestaw przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
– literatura.
Czas trwania:
2 jednostki metodyczne – 90 minut.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie.
Uświadomienie celów zajęć.
Pogadanka – Zastosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska podczas wykonywania robót
rozbiórkowych
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Nauczyciel powinien:
– scharakteryzować i zademonstrować zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka podczas
wykonywania robót rozbiórkowych,
– omówić podstawowe przepisy bhp, ppoż. i ochrony środowiska i wskazać ich źródło,
– omówić zasady zabezpieczania stanowiska pracy podczas wykonywania rozbiórek,
– omówić zasady stosowania środków ochrony indywidualnej pracownika,
– wskazać zasady ochrony środowiska naturalnego.
Ćwiczenia – Praca uczniów w grupach
– uczniowie dzielą się na dwuosobowe zespoły,
– każdy zespół otrzymuje opis robót rozbiórkowych przewidzianych do wykonania,
– zespół otrzymuje zadanie zaplanowania właściwego sposobu zabezpieczenia robót oraz
dobrania sprzętu ochrony osobistej dla pracowników, zgodnie z otrzymanym opisem
robót,
– uczniowie pracując w zespole wyszukują w literaturze i przepisach potrzebne informacje,
– uczniowie sporządzają opis planowanych działań w zakresie bhp i ochrony środowiska.
5. Dyskusja – Analiza wyników pracy w grupach
– przedstawiciel każdego zespołu prezentuje wyniki pracy, uzasadniając dokonane wybory,
– uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami pracy zespołów, porównując je
wzajemnie i wprowadzając korekty,
6. Podsumowanie zajęć – Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz II
– ćwiczenie realizowane metodą przewodniego tekstu
ARKUSZ PRACY ZESPOŁU UCZNIÓW
Temat: Przeprowadzenie przeglądu technicznego budynku
Cele ćwiczenia:
Uczniowie powinni umieć samodzielnie zrealizować zadanie, a w szczególności:
− zaplanować wykonanie zadania przed przystąpieniem do jego realizacji,
− zorganizować pracę,
− przygotować pomocnicze szkice,
− wykorzystać dostępne źródła informacji,
− prawidłowo wykonać wszystkie kolejne czynności związane z realizacją zadania,
− wykonać zadanie w zaplanowanym czasie,
− kontrolować poprawność wykonywanych czynności.
Zadanie dla zespołu uczniów: Wykonać przegląd techniczny budynku szkoły (1 skrzydło
budynku).
W szczególności należy wykonać:
− wykonać oględziny budynku,
− na przygotowanych szkicach nanieść stwierdzone uszkodzenia lub wady,
− wykonać fotografie elementów uszkodzonych,
− sporządzić dokumentację przeglądu technicznego: opis, część rysunkową i dokumentację
fotograficzną.
Fotografie należy wykonać aparatem cyfrowym i w opracowaniu końcowym umieścić
fotografie – wydruki z komputera.
Środki dydaktyczne:
− przyrządy pomiarowe,
− szkicownik,
− przybory rysunkowe,
− aparat fotograficzny,
− komputer ze złączem USB i drukarka.
Czas wykonania ćwiczenia: 2 jednostki metodyczne – 90 minut.
FAZA I – informacje
Pytania prowadzące dla ucznia:
1) W jaki sposób wykonuje się przegląd techniczny budynku?
2) W jaki sposób wykonuje się oględziny budynku?
3) Na co należy zwracać uwagę podczas oględzin budynku?
4) Jakie elementy należy skontrolować szczególnie dokładnie?
5) W jaki sposób wykonuje się szkice dokumentujące oględziny?
6) Jaka powinna być forma opracowania wyników przeglądu technicznego budynku?
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
FAZA II – planowanie
Pytania prowadzące dla ucznia:
1) W jakim czasie należy wykonać ćwiczenie?
2) W jaki sposób należy wykonywać oględziny?
3) W jaki sposób należy dokumentować wyniki oględzin?
4) W jaki sposób należy dokonywać oględzin poszczególnych elementów?
5) Jaka powinna być forma opracowania wyników przeglądu budynku?
6) Gdzie możesz znaleźć dodatkowe informacje?
FAZA III – ustalanie
1) Nauczyciel ustala z uczniami proponowany zakres pracy.
2) Uczniowie ustalają kolejność wykonywanych czynności.
3) Uczniowie ustalają podział ról w zespole.
4) Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia.
FAZA IV – realizacja
1) Uczniowie wykonują prace przygotowawcze: sporządzają szkice pomieszczeń oraz ścian
do zinwentaryzowania.
2) Uczniowie dokonują oględzin kolejnych pomieszczeń i elementów.
3) Jeden uczeń wykonuje szkice, drugi fotografuje, trzeci sporządza opis zauważonych
uszkodzeń i wad.
4) Po dokonaniu oględzin uczniowie wykonują rysunki z naniesionymi uszkodzeniami ścian
i elementów.
5) Korzystając z komputera uczniowie dokonują wyboru fotografii, drukują wybrane
fotografie i dołączają je do opracowania.
6) Uczniowie sporządzają opis stanu technicznego budynku i jego elementów.
7) Uczniowie kompletują opracowanie: strona tytułowa, opis, rysunki i fotografie.
FAZA V – sprawdzenie
Sprawdzenie zgodności sposobu realizacji ćwiczenia z zadanymi kryteriami.
FAZA VI – analiza
1) Dyskusja na temat realizacji celów ćwiczenia.
2) Ocena wykonanego ćwiczenia.
3) Propozycje ewentualnych zmian lub poprawek.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Formy własności obiektów budowlanych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie przykładowego wyciągu z księgi wieczystej podaj dane charakteryzujące
nieruchomość:
– osobę aktualnego właściciela,
– oznaczenie nieruchomości (położenie, numer działki, wielkość),
– wpisy (adnotacje wskazujące zmiany stanu prawnego nieruchomości).
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokument,
2) odszukać określone informacje,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– przykładowy wyciąg z księgi wieczystej,
– literatura.
Ćwiczenie 2
Na podstawie przykładowego wyciągu z ewidencji gruntów i budynków:
a) oblicz powierzchnię wskazanej działki,
b) określ rodzaj i przeznaczenie istniejącego na wskazanej działce budynku.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokument,
2) odszukać określone informacje,
3) wykonać obliczenia,
4) sporządzić notatkę.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– przykładowy wyciąg z ewidencji gruntów i budynków,
– literatura.
5.1.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) zdefiniować pojęcie nieruchomość
2) określić zawartość księgi wieczystej
3) wymienić podstawowe prawa własności
4) wskazać różnicę między własnością a współwłasnością
5) wskazać zasady użytkowania wieczystego
6) zdefiniować pojęcie służebności
7) określić co to jest hipoteka
5.2. Zarządzanie nieruchomościami
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ, kto może zostać zarządcą nieruchomości oraz jakie są obowiązki zarządcy.
Odszukaj potrzebne informacje w Internecie oraz ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w Internecie potrzebne informacje,
2) przeanalizować ustawę o gospodarce nieruchomościami,
3) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– ustawa o gospodarce nieruchomościami (z 21 sierpnia 1997 z późniejszymi zmianami),
– literatura,
– komputer z dostępem do Internetu.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Oblicz, ile powinien wynosić czynsz za mieszkanie o podanym rzucie, należące do
zasobów mieszkaniowych gminy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady ustalania czynszu regulowanego,
2) odszukać w Internecie lub w urzędzie gminy informacje na temat ustalania czynszu
w zasobach mieszkaniowych gminy,
3) ustalić stawkę podstawową czynszu regulowanego dla najemców zajmujących lokale
w zasobach gminy (na podstawie uchwały rady miasta lub gminy),
4) wykonać obliczenia powierzchni mieszkania,
5) wykonać obliczenia czynszu za mieszkanie,
6) sporządzić notatkę.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– informacja dotycząca podstawowej stawki czynszu regulowanego,
– rzut mieszkania,
– literatura,
– kalkulator.
5.2.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) określić, kto może być zarządcą nieruchomości
2) wymienić najważniejsze zadania zarządcy nieruchomości
3) zdefiniować pojęcie wspólnota mieszkaniowa
4) wymienić organy decyzyjne wspólnoty mieszkaniowej
5) rozróżnić rolę i uprawnienia organów wspólnoty mieszkaniowej
6) określić zasady najmu lokali
7) określić obowiązki wynajmującego i najemcy
8) obliczyć wysokość czynszu dla określonego mieszkania
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.3. Zasady eksploatacji obiektów budowlanych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ, w jaki sposób należy dokonać kontroli stanu technicznego budynku (przegląd
roczny). Opisz, jakie elementy budynku należy skontrolować. Przygotuj protokół kontroli
(symulacja).
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze potrzebne informacje,
2) przeanalizować zasady wykonywania kontroli stanu technicznego obiektów
budowlanych,
3) przeanalizować przykładowe protokoły kontroli technicznej budynków,
4) sporządzić przykładowy protokół kontroli obiektu.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
− przykładowe protokoły kontroli technicznej budynków,
− literatura,
− przykładowa dokumentacja budynku.
Ćwiczenie 2
Na podstawie otrzymanej dokumentacji budynku dokonaj wpisów do książki obiektu
budowlanego dotyczących charakterystyki budynku.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze potrzebne informacje,
2) przeanalizować zasady dokonywania wpisów do książki obiektu budowlanego,
3) przeanalizować przykładową książkę obiektu budowlanego,
4) przeanalizować przykładową dokumentację budynku,
5) wyszukać w dokumentacji potrzebne informacje,
6) dokonać wpisów do książki obiektu budowlanego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− dokumentacja budynku,
− przykładowa książka obiektu budowlanego,
− książka obiektu budowlanego przeznaczona do dokonywania wpisów,
− literatura.
5.3.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak Nie
1) określić zasady przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku
2) wskazać, kto może wykonywać kontrolę stanu technicznego budynku,
instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych oraz przewodów
kominowych
3) określić, jakie dokumenty składają się na dokumentację obiektu budowlanego
4) określić zasady dokonywania wpisów do Książki obiektu budowlanego
5) wskazać nieprawidłowości w utrzymaniu obiektu budowlanego
6) określić czy można zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego
7) dokonać wpisów do książki obiektu budowlanego
5.4. Prace remontowe i modernizacyjne obiektów budowlanych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie oględzin dokonaj inwentaryzacji uszkodzeń elementów konstrukcyjnych
i wykończeniowych oraz występujących w bezpośrednim otoczeniu wskazanego budynku.
Wykonaj szkice oraz dokumentację fotograficzną. Określ, jakie Twoim zdaniem przyczyny
spowodowały występujące uszkodzenia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) dokonać oględzin budynku i jego otoczenia,
2) odszukać w literaturze informacje dotyczące przyczyn powstawania uszkodzeń
elementów budynku,
3) opisać zauważone uszkodzenia, wykonać ich szkice oraz fotografie,
4) sformułować wnioski dotyczące przyczyn powstania zauważonych uszkodzeń,
5) sporządzić opracowanie: Inwentaryzacja uszkodzeń budynku.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– metoda projektów.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
− literatura,
− aparat fotograficzny,
− przybory rysunkowe,
− komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w czasopismach oraz Internecie przykłady wykonanych modernizacji trzech
obiektów mieszkalnych. Wykonaj szkice obiektów przed i po modernizacji. Opisz, jakie
działania modernizacyjne zostały wykonane w każdym przypadku.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w katalogach, czasopismach oraz Internecie potrzebne informacje,
2) przeanalizować zasady wykonywania modernizacji obiektów mieszkalnych,
3) sporządzić szkice wybranych obiektów,
4) sporządzić opis wykonanych prac modernizacyjnych.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
− literatura,
− katalogi, czasopisma specjalistyczne,
− komputer z dostępem do Internetu.
− przybory rysunkowe.
5.4.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) zdefiniować pojęcia: rekonstrukcja, remont, renowacja, modernizacja,
rewitalizacja
2) określić, jakie rodzaje remontów wykonuje się w budynkach
3) wskazać, w jaki sposób określa się stopień zużycia elementów budynku
4) określić najważniejsze przyczyny uszkodzeń elementów budynku
5) wskazać postępowanie właściciela lub zarządcy budynku w przypadku
zauważenia zarysowań lub odkształceń elementów konstrukcyjnych
6) określić rodzaje robót remontowych w budynkach
7) określić, na czym polega modernizacja obiektu budowlanego rozpoznać
i zinwentaryzować uszkodzenia elementów budynku
8) rozpoznać i zinwentaryzować uszkodzenia elementów budynku
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.5. Prace rozbiórkowe
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz procedury prawno-administracyjne niezbędne do uzyskania zezwolenia na
wykonanie rozbiórki budynku parterowego zrealizowanego w technologii tradycyjnej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze oraz Internecie potrzebne informacje,
2) przeanalizować przepisy związane z rozbiórkami obiektów budowlanych,
3) sporządzić opis przewidzianych działań,
4) sporządzić przykładowe dokumenty.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− literatura,
− przepisy, ustawy,
− wzory dokumentów,
− komputer z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 2
Dokonaj przykładowych wpisów do dziennika rozbiórki związanych z rozbiórką
budynku parterowego zrealizowanego w technologii tradycyjnej. Zaplanuj kolejność
wykonywania rozbiórki poszczególnych elementów.
Dane
dotyczące budynku:
− budynek parterowy z poddaszem nieużytkowym,
− ściany z cegły grubości 38 cm,
− dach drewniany jętkowy,
− strop poddasza drewniany (strop nagi),
− schody na poddasze drewniane,
− komin murowany,
− wyposażenie: instalacja elektryczna, piece węglowe, brak instalacji wodnej
i kanalizacyjnej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje dotyczące zasad wykonywania rozbiórek,
2) przeanalizować zasady wykonywania rozbiórek budynków zrealizowanych metodami
tradycyjnymi,
3) przeanalizować zasady wpisów do dziennika rozbiórki,
4) zaplanuj sposób wykonania rozbiórki i sporządzić opis przewidzianych działań,
5) dokonaj przykładowych wpisów do dziennika rozbiórki.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
− literatura,
− przepisy, ustawy,
− przykładowy dziennik rozbiórki.
5.5.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) określić procedury związane z wykonywaniem rozbiórek
2) określić w jakich sytuacjach wykonuje się obowiązkowe rozbiórki
obiektów
3) wskazać jakie prace należy wykonać przed przystąpieniem do rozbiórki
obiektu
4) określić zasady wykonywania robót rozbiórkowych
5) określić zasady wykonywania rozbiórek obiektów zrealizowanych
metodami tradycyjnymi
6) określić zasady wykonywania rozbiórek obiektów zrealizowanych
metodami uprzemysłowionymi
7) wskazać sposoby wyburzania obiektów budowlanych
8) określić zasady dokumentowania wykonywanych rozbiórek i wyburzeń
9) zaplanować rozbiórkę nieskomplikowanego obiektu budowlanego
10) dokonać wpisów w dzienniku rozbiórki
5.6. Zasady bezpieczeństwa i higieny podczas napraw, remontów
i prac rozbiórkowych
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, które należy zachować przy wykonywaniu
demontażu nadproża z belek prefabrykowanych L19, obciążonego stropem, zlokalizowanego
na parterze budynku dwukondygnacyjnego.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje dotyczące zasad bhp przy robotach rozbiórkowych,
2) przeanalizować przepisy związane z rozbiórkami obiektów budowlanych,
3) sporządzić opis przewidzianych działań związanych z rozbiórką nadproża,
4) sporządzić opis zabezpieczeń.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
− literatura,
− przepisy związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót
rozbiórkowych.
Ćwiczenie 2
Opisz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, które należy zachować przy wykonywaniu
prac związanych z usuwaniem elementów zawierających azbest. Wskaż, jakie są zagrożenia
dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego związane z azbestem.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia:
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje dotyczące zasad bhp przy robotach rozbiórkowych,
2) przeanalizować przepisy związane z pracą przy elementach zawierających azbest,
3) sporządzić opis przewidzianych zagrożeń związanych z usuwaniem elementów
zawierających azbest,
4) sporządzić opis zabezpieczeń.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− pokaz z objaśnieniem,
− ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
− literatura,
− przepisy związane z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót
rozbiórkowych.
− przepisy związane z usuwaniem elementów zawierających azbest.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.6.2. Sprawdzian postępów
Uczeń potrafi:
Tak
Nie
1) wskazać podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy
wykonywaniu robót remontowych
2) wskazać największe zagrożenia występują przy wykonywaniu wykopów,
robót murowych, tynkowych, posadzkarskich i malarskich
3) określić, jakie zabezpieczenia należy wykonać przy demontażu
elementów konstrukcji
4) wskazać, w jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo przy pracy
z środkami chemicznymi
5) określić, w jaki sposób należy bezpiecznie wykonywać roboty
rozbiórkowe
6) określić przepisy bhp i ochrony środowiska związane z usuwaniem
elementów zawierających azbest
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Eksploatacja obiektów
budowlanych”
Test składa się z 15 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
– zadania 2, 3, 4, 5, 7, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
– zadania 1, 6, 8, 9, 10, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
– dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
– dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
– dobry – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
– bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. d, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. d, 11. c,
12. c, 13. a, 14. d, 15. a
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1 Wyjaśnić pojęcie hipoteki
B
PP
c
2 Wyjaśnić, kto może zostać zarządcą obiektu
B
P
d
3
Określić zasady przeprowadzania okresowej
kontroli w budynkach
A P a
4
Wskazać, kto dokonuje kontroli przewodów
kominowych
B P d
5
Określić, dla jakich obiektów należy
prowadzić książkę obiektu budowlanego
B P c
6
Określić, jakie prace w obiekcie wymagają
pozwolenia na budowę
B PP a
7 Wyjaśnić, co oznacza pojęcie rekonstrukcja
A
P
d
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8
Określić przyczyny powstawania rys na
ścianach budynku
B PP b
9
Określić zasady wykonywania rozbiórek
budynków
B PP d
10 Określić metody wykonywania wyburzeń B PP d
11 Wskazać zasady usuwania gruzu z rozbiórki
A
P
c
12.
Wyjaśnić zasady dokonywania wpisów
w dzienniku rozbiórki
A P c
13
Wyjaśnić zasady dokumentowania robót
rozbiórkowych
B P a
14
Dobrać środki ochrony indywidualnej do
prac impregnacyjno-odgrzybieniowych
A P d
15
Wyjaśnić zasady wykonywania prac
związanych z azbestem
B PP a
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 15 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi, tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Z
estaw zadań testowych
Wybierz poprawną odpowiedź, zaznaczając odpowiednią literę.
1. Co to jest hipoteka:
a) umożliwienie korzystania z innej nieruchomości,
b) uprawnienie właściciela do korzystania z nieruchomości,
c) zabezpieczenie na nieruchomości wierzytelności pieniężnych,.
d) umożliwienie korzystania z gruntów należących do skarbu państwa.
2. Zarządcą nieruchomości może być osoba, która:
a) posiada tytuł inżyniera budownictwa,
b) posiada uprawnienia budowlane,
c) posiada wykształcenie wyższe,
d) posiada odpowiednią licencję.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
3. Jak często należy wykonywać okresową kontrolę obiektu budowlanego:
a) 1 raz w roku,
b) 1 raz na 2 lata,
c) 1 raz na 3 lata,
d) 1 raz na 4 lata.
4. Kto może wykonywać okresowe kontrole przewodów kominowych w budynkach:
a) właściciel,
b) zarządca budynku,
c) inżynier budownictwa,
d) mistrz w zawodzie kominiarskim.
5. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego dotyczy:
a) budynków zagrodowych,
b) budynków mieszkalnych letniskowych,
c) budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
d) budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
6. Jakie prace w obiekcie budowlanym nie wymagają pozwolenia na wykonanie robót:
a) remont bieżący,
b) rozbiórka obiektu,
c) modernizacja obiektu,
d) zmiana sposobu użytkowania obiektu.
7. Rekonstrukcja obiektu budowlanego to:
a) odnowa zabudowy,
b) konserwacja obiektu,
c) powiększenie istniejącego obiektu,
d) odtworzenie zniszczonego obiektu.
8. Jakie są najczęstsze przyczyny zarysowań górnej części ściany szczytowej budynku:
a) wadliwe wykonawstwo,
b) ruchy termiczne stropodachu,
c) zużycie związane z wiekiem budynku,
d) destrukcyjne działanie w warunków atmosferycznych.
9. Od jakiego elementu rozpoczyna się rozbiórkę budynku zrealizowanego metodą
tradycyjną:
a) od demontażu dachu,
b) od demontażu okien i drzwi,
c) od rozbiórki ścian działowych,
d) od demontażu urządzeń i instalacji.
10. Wyburzenia obiektów budowlanych zlokalizowanych w gęstej zabudowie należy
wykonywać:
a) metodą wybuchową,
b) metodą zwalania za pomocą liny,
c) za pomocą maszyn (spycharka, koparka),
d) metodą rozbijania stalową kulą zawieszoną na linie.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
11.Gruz i drobne elementy pochodzące z rozbiórki należy:
a) spuszczać w wiadrze na linie,
b) pozostawiać na poziomie pracy,
c) spuszczać przy pomocy rynny zsypowej,
d) zrzucać na dół z zachowaniem ostrożności.
12. Do dziennika rozbiórki nie należy wpisywać danych dotyczących:
a) pogody,
b) kolejności robót,
c) zarządcy budynku,
d) wykonawców robót.
13. Za prowadzenie dziennika rozbiórki odpowiedzialny jest:
a) kierownik robót,
b) zarządca budynku,
c) wykonawca robót,
d) urzędnik nadzoru budowlanego.
14. Wskaż, który z wymienionych środków ochrony indywidualnej jest niezbędny przy
pracach odgrzybieniowo-impregnacyjnych:
a) pas ochronny,
b) buty skórzane,
c) hełm ochronny,
d) maska ochronna.
15. Wykonawca prac związanych z usuwaniem elementów zawierających azbest jest
zobowiązany do:
a) wywożenia odpadów w opakowaniu,
b) utylizacji elementów i materiałów na placu,
c) składowania materiałów z rozbiórki bezpośrednio na placu,
d) rozbijania elementów na drobne części celem dalszego przechowywania.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko................................................................................................
Eksploatacja obiektów budowlanych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
Razem:
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Zadanie praktyczne „próba pracy”
Zaprojektować modernizację domu mieszkalnego jednorodzinnego.
1) Budynek zrealizowany w technologii tradycyjnej w latach 1920–1930.
2) Ściany nośne z cegły grubości 38 cm.
3) Strop poddasza drewniany, z ociepleniem.
4) Dach drewniany ciesielski o nachyleniu 40
o
.
5) Pokrycie dachu – eternit.
6) W budynku znajdują się cztery pomieszczenia i korytarz (dwa pomieszczenia po każdej
stronie korytarza).
7) Wejście do budynku bezpośrednie (bez wiatrołapu).
8) W korytarzu zainstalowano zlew z odpływem.
9) Nie ma łazienki ani w.c.
10) W budynku jest instalacja elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna.
Proponowany program użytkowy:
1) Na parterze budynku: pokój dzienny, kuchnia, spiżarnia, w.c. przedsionek.
2) Na poddaszu: 2 sypialnie, łazienka z w.c.
Zawartość opracowania:
1) Opis techniczny
2) Część rysunkowa zawierająca: rzut parteru, rzut poddasza, przekrój pionowy, elewacje
w skali 1:50.
Rysunki należy wykonać z pomocą programu komputerowego, wykorzystując
przygotowane wcześniej podkłady rysunkowe przekazane na nośniku elektronicznym.
Sposób wykonania zadania
Uczeń powinien wykonać:
1) przeprojektować układ funkcjonalny budynku,
2) określić wymiary poszczególnych pomieszczeń,
3) dobrać materiały i metody modernizacji budynku ze szczególnym uwzględnieniem
termoizolacji,
4) narysować rysunki: rzut parteru, przekrój poprzeczny i elewacje wykorzystując otrzymane
od nauczyciela rysunki inwentaryzacyjne budynku przekazane na nośniku
elektronicznym,
5) obliczyć powierzchnie poszczególnych pomieszczeń, powierzchnię użytkową,
powierzchnię zabudowy i kubaturę,
6) sporządzić opis techniczny z określeniem sposobu modernizacji oraz wykończenia
budynku.
Wyposażenie stanowiska pracy:
Środki dydaktyczne:
literatura,
katalogi domów jednorodzinnych,
przybory rysunkowe,
kalkulator,
komputer z oprogramowaniem do wspomagania projektowania i drukarka.
Czas na wykonanie ćwiczenia – 4 x 45 min = 180 min.
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Kryteria oceny realizacji zadania obejmują
Lp. Kryterium
oceny
Maksymalna
liczba
punktów
1 Poprawność ustalenia schematu funkcjonalnego budynku
2
2 Poprawność dobrania wymiarów poszczególnych pomieszczeń 2
3 Poprawność dobrania elementów i materiałów 2
4 Poprawność wykonania opisu technicznego
2
5
Prawidłowość obliczenia powierzchni pomieszczeń, powierzchni
użytkowej, powierzchni zabudowy, kubatury
2
6
Poprawność wykonania poszczególnych rysunków: rzut parteru, rzut
piętra, przekrój, elewacje (2 pkt za każdy rysunek)
8
7 Poprawność określenia sposobu termomodernizacji budynku
2
8 Poprawność wykorzystania programu komputerowego
2
Razem:
22
Schemat punktowania
Maksymalna liczba punktów za każde kryterium podana jest w tabeli. Łącznie uczeń
może otrzymać 22 punkty.
Proponowane oceny:
20÷22 pkt – bardzo dobry
17÷19 pkt – dobry
14÷16 pkt – dostateczny
11÷13 pkt – dopuszczający
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
7
.
LITERATURA
1.
Adamiec T., Mirski J. Z.: Utrzymanie zasobów budowlanych. WSiP, Warszawa 1999
2.
Byrdy Cz., Kram D., Korepta K., Śliwiński M.: Podstawy budownictwa, Cz. II.
Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2001
3.
Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997
4.
Francuz W.M., Sokołowski R.: Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie. KWP Bud-
Ergon OW PZiTB, Warszawa 1998
5.
Lenkiewicz W.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1976
6.
Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa, cz. 5. WSiP,Warszawa 1997
7.
Martinek W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa,. cz. 4. WSiP, Warszawa 1994
8.
Masłowski E., Spiżewska D.: Wzmacnianie konstrukcji budowlanych. Arkady,
Warszawa 2000
9.
Mirski J., Łącki K.: Budownictwo z technologią cz. 2. WSiP, Warszawa 2005
10.
Mirski Z.J.: Budownictwo z technologią 3. WSiP, Warszawa 2005
11.
Praca zbiorowa. Nowy poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003.
12.
Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Poradnik
projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru, Verlag Dashofer, Warszawa 2005
13.
Praca zbiorowa: Remonty i modernizacja budynków mieszkalnych. Arkady, Warszawa
1987
14.
Pylka-Gutowska E.: Ekologia z ochroną środowiska. Wydawnictwo Oświatowe,
Warszawa 1999
15.
Pyrak S.: Konstrukcje budowlane 5. Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001
16.
Słowiński Z.: Technologia budownictwa, cz. 2. WSiP, Warszawa 1997
17.
Słowiński Z.: Technologia budownictwa, cz. 3. WSiP, Warszawa 1997
18.
Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2005
19.
Tauszyński K.: Technologia budownictwa, cz.1. WSiP, Warszawa 2005
20.
Thierry J., Zalewski S.: Remonty budynków i wzmacnianie konstrukcji. Arkady,
Warszawa 1992
21.
Umiński T.: Ekologia. Środowisko. Przyroda. WSiP, Warszawa 1995
22.
Wojciechowski L.: Materiały budowlane w budownictwie indywidualnym. Arkady,
Warszawa 1998
Czasopisma specjalistyczne: Atlas budowlany, Murator, Materiały budowlane, Przyroda
Polska, Forum Budowlane, Materiały Budowlane.
Ustawy:
− Ustawa Prawo budowlane,
− Ustawa Prawo ochrony środowiska,
− Ustawa o odpadach,
− Ustawa o planowaniu przestrzennym,
− Ustawa o gospodarce nieruchomościami,
− Ustawa o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych,
− Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków
technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz.
690, z 2002 r. z późniejszymi zmianami (Dz.U.Nr 109 z 12.05.2004 r.
− Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6.02.2003 r. w sprawie bhp podczas
wykonywania robót budowlanych (Dz.U.Nr47 poz. 401).
„
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
− Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków
i trybu postępowania dotyczącego rozbiórek oraz zmiany sposobu użytkowania obiektu
budowlanego,
− Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu
budowlanego,
− Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie rozbiórek
obiektów budowlanych wykonywanych metodą wybuchową.