technik elektryk 311[08] o3 02 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

i NAUKI





Barbara Kapruziak





Analizowanie sposobów wytwarzania energii elektrycznej
311[08].O3.02





Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2005

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Henryk Kucharski
dr inż. Gerard Lipiński



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Katarzyna Maćkowska




Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając



Korekta:
mgr inż. Jarosław Sitek



Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[08].O3.02
„Analizowanie sposobów wytwarzania energii elektrycznej” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik elektryk.





















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

12

5.1. Podstawowe pojęcia gospodarki energetycznej

12

5.1.1. Ćwiczenia 12

5.2. Charakterystyka systemu elektroenergetycznego

14

5.2.1. Ćwiczenia 14

5.3. Sposoby wytwarzania energii elektrycznej

16

5.3.1. Ćwiczenia 16

5.4. Elektrownie cieplne

18

5.4.1. Ćwiczenia 18

5.5. Elektrownie wodne

20

5.5.1. Ćwiczenia 20

5.6. Niekonwencjonalne źródła energii elektrycznej

22

5.6.1. Ćwiczenia 22

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

24

7. Literatura

35
















background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Poradnik, który Państwu przekazujemy, będzie pomocny w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie technik elektryk oraz w
przyswajaniu przez uczniów wiedzy o sposobach wytwarzania energii elektrycznej, a także
w kształtowaniu umiejętności z zakresu analizowania przemian energetycznych
zachodzących podczas procesu wytwarzania energii elektrycznej w różnych rodzajach
elektrowni.
Podczas omawiania różnych metod wytwarzania energii elektrycznej należy zwrócić uwagę
na wpływ poszczególnych rodzajów elektrowni na środowisko oraz uświadomić uczniom
konieczność wykorzystywania w większym stopniu niekonwencjonalnych źródeł energii
elektrycznej.
Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodami aktywizującymi,
ze szczególnym uwzględnieniem:
− metody tekstu przewodniego,

− drzewka decyzyjnego,
− gwiazdy pytań,

− metody projektów,

− dyskusji dydaktycznej,
− ćwiczeń.

Istotne jest, by uczniowie samodzielnie zdobywali wiadomości i umiejętności poprzez

pracę zespołową oraz korzystanie z różnych źródeł informacji.
Zajęcia można uatrakcyjnić poprzez zaprezentowanie filmów dydaktycznych oraz
zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do elektrowni.

W Poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł

bez problemów rozpocząć pracę ze swoim poradnikiem,

− cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, jakie opanuje uczeń w wyniku kształcenia

w ramach tej jednostki modułowej,

− propozycje ćwiczeń (zawierające polecenia, sposób wykonania oraz wyposażenie

stanowiska pracy), które pozwolą uczniowi ukształtować określone umiejętności
praktyczne,

− ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu, który umożliwi sprawdzenie wiadomości

i umiejętności opanowanych podczas realizacji programu jednostki modułowej,

− literaturę związaną z programem jednostki modułowej umożliwiającą pogłębienie

wiedzy z zakresu programu tej jednostki.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Aby

rozpocząć pracę z niniejszym Poradnikiem i tym samym przystąpić do realizacji

programu jednostki modułowej „Analizowanie sposobów wytwarzania energii elektrycznej”
uczeń powinien umieć:
− komunikować się i pracować w zespole,

− dokonywać oceny swoich umiejętności,

− korzystać z różnych źródeł informacji,
− wyszukiwać, selekcjonować, porządkować, przetwarzać i przechowywać informacje

niezbędne do wykonywania zadań zawodowych,

− dokonywać jakościowej i ilościowej analizy zjawisk fizycznych,

− dokonywać klasyfikacji, porównań, poszukiwać analogii oraz dostrzegać związki

przyczynowo-skutkowe między wielkościami i zjawiskami,

− interpretować założenia teoretyczne i stosować je w praktyce,

− przedstawiać graficznie zależności oraz interpretować wykresy, tabele i schematy,

− analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania,
− uzasadniać działanie na podstawie określonej teorii, planować czynności, tabele

pomiarów,

− prezentować wyniki opracowań,

− rysować schematy, montować układy, wykonywać pomiary,
− interpretować wyniki doświadczeń i dokonywać uogólnień,

− samodzielnie podejmować decyzje,

− rozróżniać i charakteryzować różne surowce energetyczne,
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu elektroenergetyki,

− swobodnie posługiwać się językiem technicznym.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Analizowanie sposobów
wytwarzania energii elektrycznej” uczeń powinien umieć:
− zdefiniować pojęcie system elektroenergetyczny,

− rozpoznać elementy składowe systemu elektroenergetycznego,

− sklasyfikować urządzenia wchodzące w skład systemu elektroenergetycznego,
− sklasyfikować elektrownie ze względu na wykorzystywany nośnik energii,

− wyjaśnić różnice między elektrownią podstawową, podszczytową i szczytową,

− wyjaśnić przemiany energetyczne występujące w procesie wytwarzania energii

elektrycznej w różnych rodzajach elektrowni i oszacować ich sprawność,

− określić funkcje urządzeń biorących udział w procesie wytwarzania energii elektrycznej

w elektrowni,

− wyjaśnić na schemacie proces wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni,

− objaśnić funkcjonowanie niekonwencjonalnych źródeł energii,
− scharakteryzować wpływ energetyki zawodowej na środowisko,

− wskazać sposoby ograniczenia ujemnego wpływu energetyki zawodowej na środowisko,

− skorzystać z literatury technicznej i technologii informacyjnej.





























background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć nr 1

Osoba prowadząca …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Technik elektryk 311[08]
Moduł: Gospodarowanie energią elektryczną 311[08].O3
Jednostka modułowa: Analizowanie sposobów wytwarzania energii elektrycznej

311[08].O3.02

Temat: Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej. Porównanie elektrowni jądrowych

z węglowymi


Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności analizowania problemów współczesnej energetyki

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− rozróżnić metody wytwarzania energii elektrycznej,

− opisać przebieg procesu technologicznego w elektrowni jądrowej,

− scharakteryzować stan energetyki w Polsce na tle innych krajów europejskich,
− określić perspektywy rozwoju energetyki w Polsce i na świecie,

− porównać zjawiska w oparciu o dane liczbowe,

− sformułować wnioski końcowe,
− współpracować w grupie,

− prowadzić dyskusję zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Metody nauczania:

− ćwiczenia,
− wykład z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− grupowa jednolita,

− indywidualna.

Czas: 90 minut

Środki dydaktyczne:

− stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,

− drukarki,

− notatki własne z wycieczki zawodowej do elektrowni,
− karta danych o elektrowni,

− kolorowe mazaki,

− kartki papieru,
− literatura.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu lekcji.
2. Przedstawienie celów zajęć.
3. Nawiązanie do wycieczki zawodowej do elektrowni węglowej.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. Powtórzenie wiadomości o procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni

węglowej.

5. Krótka charakterystyka stanu energetyki w Polsce i na świecie – pogadanka heurystyczna

oraz krótka dyskusja.

6. Podział klasy na grupy liczące 3 ÷ 4 osoby (przypadkowy dobór uczniów). Wybór

w każdej grupie lidera, sekretarza i prezentera.

7. Przydzielenie pierwszego zadania: każda grupa w oparciu o własne notatki, sporządzone

w czasie wycieczki do elektrowni wpisuje na karcie (załącznik nr 1) dane dotyczące
zwiedzanego obiektu.

Grupa, która przekaże najwięcej informacji, otrzymuje 5 punktów.
Dla grupy, która uplasuje się na drugiej pozycji przewidziano 3 punkty, zaś zdobywcy
trzeciego miejsca otrzymają 1 punkt.

8. Podanie grupom kolejnego problemu do rozwiązania: „Elektrownie jądrowe – za

i przeciw”.

Uczniowie mają w ciągu 20 minut w oparciu o dostępne środki dydaktyczne: zdobytą
wiedzę i własne przemyślenia opracować argumenty świadczące o dodatnich i ujemnych
stronach energetyki jądrowej.
Każda grupa zapisuje na kartkach efekty swoich przemyśleń i formułuje wnioski.
Kartki z opracowaniami poszczególnych grup zostają przypięte do tablicy.
Prezenterzy krótko omawiają efekty pracy swojej grupy.
Grupa, która przedstawiła najwięcej argumentów, otrzymuje 5 punktów. Druga
w kolejności grupa otrzymuje 3 punkty, zaś trzecia – 1 punkt.

9. Krótka dyskusja dotycząca przedstawionej argumentacji.
10. Podsumowanie dyskusji – sformułowanie wniosków końcowych.

Grupa, która jako pierwsza przedstawi wnioski podsumowujące otrzyma bonus w postaci
dwóch dodatkowych punktów.

11. Ocena aktywności uczniów; członkowie grup otrzymują oceny zgodnie z punktacją:
10 ÷ 12 punktów – bardzo dobry,

6 ÷ 8 punktów – dobry,

2 ÷ 4 punkty – dostateczny.


Zakończenie zajęć

Praca domowa
1. Porównaj korzyści i konsekwencje wynikające z zastąpienia elektrowni węglowych

elektrowniami jądrowymi.

2. Napisz pismo skierowane do organizacji proekologicznej uzasadniające, że elektrownie

jądrowe nie stanowią zagrożenia dla środowiska.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− rozmowa,

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.





background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

ZAŁĄCZNIK NR 1

KARTA DANYCH O ELEKTROWNI (tu: ...EC-IV w Łodzi...)

1. Moc elektrowni ...( EC-IV)..... wynosi:

a) 410 MW
b) 210 MW
c) 150 MW

2. Podaj parametry pary wysokoprężnej:

TEMPERATURA........................
CIŚNIENIE..................................

3. Jakie jest dobowe zużycie węgla w elektrowni (...EC-IV...)?

a) 1000 – 1500 ton
b) 2700 – 3500 ton
c) 4000 – 5000 ton

4. W elektrowni (...EC-IV...) stosuje się młyny:

a) pyłowe
b) rusztowe

5. Wymień, w jaki sposób elektrownia (...EC-IV...) unika zanieczyszczenia środowiska:

....................................................................
....................................................................
....................................................................

6. Jaki procent wyprodukowanej energii elektrycznej wykorzystany jest na potrzeby własne

elektrowni (...EC-IV...)?

a) 5 %
b) 10 %
c) 2 %

7. Jakiego rzędu napięcie występuje na zaciskach generatora w elektrowni (...EC-IV...)?

a) 10 kV
b) 15 kV
c) 110 kV

8. Wymień trzy funkcje wody w procesie technologicznym w elektrowni (...EC-IV...):

.................................................................
.................................................................

.................................................................


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz nr 2

Osoba prowadząca …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania: Technik elektryk 311[08]
Moduł: Gospodarowanie energią elektryczną 311[08].O3
Jednostka modułowa: Analizowanie sposobów wytwarzania energii elektrycznej

311[08].O3.02

Temat: Porównanie metod wytwarzania energii elektrycznej

Cel ogólny:
kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania metod

wytwarzania energii elektrycznej


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− rozróżnić metody wytwarzania energii elektrycznej,

− opisać przebieg procesu technologicznego w poszczególnych elektrowniach,

− dokonać analizy wpływu pracy poszczególnych typów elektrowni na środowisko,
− wymienić podstawowe zalety i wady poszczególnych typów elektrowni,

− swobodnie skorzystać z internetu,

− rozwiązać problemy w grupie,
− podjąć określone decyzje i przewidzieć ich skutki,

− rzeczowo uzasadnić swoje stanowisko poprzez trafny dobór argumentów.

Metody nauczania:

− ćwiczenia,
− dyskusja w grupie,

− metoda aktywizująca „Drzewo decyzyjne”.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− grupowa jednolita,
− grupowa zróżnicowana

Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

− stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,

− literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela,
− foldery różnych elektrowni,

− karta „Drzewo decyzyjne”.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celu zajęć.
3. Przypomnienie wiadomości o rodzajach elektrowni.
4. Podział klasy na grupy 3÷4-osobowe; wybór w każdej grupie lidera, sekretarza

i prezentera.

5. Przydzielenie zadań dla poszczególnych grup: każda grupa, korzystając z dostępnych

środków dydaktycznych (zwłaszcza Internetu), opracowuje krótką charakterystykę
określonego sposobu wytwarzania energii elektrycznej, uwzględniając przebieg procesu

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

technologicznego, zalety i wady oraz wpływ danej elektrowni na środowisko.
Prezenterzy przedstawiają efekty pracy swojej grupy.

6. Podanie grupom następnego zadania polegającego na rozwiązaniu problemu związanego

z wyborem typu elektrowni, którą należy zainstalować w określonych warunkach
geograficznych, biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne i ekologiczne.

Każda z grup musi podejść do rozwiązania problemu z innego stanowiska. Na przykład
grupa I – z punktu widzenia przeciętnego odbiorcy energii elektrycznej, grupa II
– z punktu widzenia władz lokalnych, grupa III – z punktu widzenia organizacji
proekologicznej.
Uczniowie pracują metodą „Drzewa decyzyjnego” (karta „drzewa” – załącznik nr 2).

-

W „pniu” drzewa określa się problem, czyli opisuje się sytuację wymagającą
podjęcia decyzji.

- W

„gałęziach” wpisuje się wszystkie możliwe rozwiązania problemu, podając skutki

pozytywne i negatywne podanych możliwości.

-

W „koronie” – określa się cele i wartości, którymi kierował się decydent.

W efekcie grupa podejmuje decyzję o sposobie rozwiązania problemu.
Prezenterzy poszczególnych grup po kolei omawiają wyniki pracy swoich zespołów.

7. Przeprowadzenie dyskusji na temat trafności podjętych decyzji.
8. Sformułowanie wniosków podsumowujących.
9. Podsumowanie lekcji przez nauczyciela i ocena aktywności uczniów.


Zakończenie zajęć

Praca domowa

Opracuj w formie tabelki zalety i wady znanych Ci sposobów wytwarzania energii

elektrycznej.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− rozmowa,
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

ZAŁĄCZNIK NR 2

KARTA „DRZEWO DECYZYJNE”


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA

5.1 . Podstawowe pojęcia gospodarki energetycznej

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Dopasuj

określenia podane w postaci opisu słownego do następujących pojęć:

− elektroenergetyka,

− system elektroenergetyczny,

− sieć elektroenergetyczna,
− sieć rozdzielcza,

− instalacja.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) przeczytać dokładnie opis słowny określonych pojęć i połączyć go w pary z właściwymi

podmiotami tak, by powstała poprawna definicja danego pojęcia.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− pocięte, rozłożone bezładnie karteczki, w dwóch różnych kolorach zawierające: nazwę

podmiotu (typ A – kolor kartki, na przykład niebieski), określeni, czyli opis słowny
podmiotu (typ B – kolor kartki, na przykład czerwony),

− literatura.

Ćwiczenie 2

Wykonawca robót elektrycznych otrzymał do wyboru realizację trzech zleceń:

I. sieć WN (wysokiego napięcia),
II. sieć SN (średniego napięcia),
III. sieć nn (niskiego napięcia).
Postanowił wybrać propozycję nr I. Jaką sieć z punktu widzenia przeznaczenia będzie
wykonywał? Do czego służy ta sieć?

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) podać, jakie są wartości liczbowe wartości napięć odpowiadających poszczególnym

sieciom – położyć na kartach zleceń I, II i III karteczki z właściwymi wartościami napięć,

2) wskazać, która z sieci o określonym przeznaczeniu może pracować przy danym napięciu,
3) dobrać kartkę z odpowiednim opisem słownym do wskazanego rodzaju sieci.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− kartki zawierające numery zleceń I, II i III,

− kartki zawierające wybrane wartości napięć znamionowych,

− kartki z opisem słownym zawierającym definicje poszczególnych rodzajów sieci,
− literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Charakterystyka systemu elektroenergetycznego


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na mapie sieci przesyłowej danego regionu zaznaczono pewne odcinki sieci, ale nie

podano wartości napięć przesyłowych. Uzupełnij te braki (na przykład dla odcinków
o następujących długościach: 650 km, 170 km, 35 km, 90 km).

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zmierzyć na mapce zaznaczone odcinki będące elementami sieci przesyłowej,
2) przeliczyć te wartości na rzeczywiste odległości w terenie,
3) wybrać wartości napięć linii przesyłowych odpowiadające wyznaczonym odległościom

zgodnie z przepisami.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− mapki z zaznaczonymi odcinkami sieci przesyłowej i podaną skalą,

− linijka,
− kalkulator,

− literatura.

Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy sytuacji Polski na tle Europy pod kątem stopnia rozbudowania

i nowoczesności sieci przesyłowej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) korzystając z różnych źródeł informacji wyszukać dane dotyczące:

− wartości napięć linii przesyłowych,

− długości linii sieci przesyłowej dla różnych poziomów napięć,
− liczby stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć w Polsce i krajach Europy,

2) porównać te dane i sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne:

− stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu,

− materiały w postaci wydruków lub notatek przygotowanych przez ucznia w domu (jako

praca domowa zadana wcześniej).

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Sposoby wytwarzania energii elektrycznej


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj porównania różnych źródeł energii pierwotnej w Polsce (węgiel kamienny,

brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny, energia wodna) pod kątem zasobów, zużycia, wartości
energetycznej, sprawności.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) wyszukać dane dotyczące zasobów, zużycia, wartości energetycznej (wydajności

energetycznej) i sprawności wybranych źródeł energii pierwotnej w Polsce, korzystając
z różnych źródeł informacji (rocznik statystyczny, Internet),

2) zaprojektować odpowiednią tabelę i umieścić w niej zebrane informacje,
3) porównać zgromadzone dane i sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do internetu,

− roczniki statystyczne,
− wydruki zawierające wykresy, tabele, zestawienia statystyczne,

− czasopisma „Energetyka” i „Wiadomości Elektrotechniczne”.

Ćwiczenie 2
Dokonaj analizy sytuacji elektroenergetycznej Polski i krajów Unii Europejskiej
na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) wyszukać dane dotyczące parametrów pozwalających scharakteryzować sytuację

elektroenergetyczną Polski i wybranych krajów Unii Europejskiej (należy wziąć pod
uwagę: zasoby własne paliw, wielkość rocznej produkcji energii elektrycznej, udział
poszczególnych rodzajów elektrowni w produkcji energii elektrycznej, zapotrzebowanie
na energię elektryczną, moc zainstalowaną, roczne zużycie energii elektrycznej
na 1 mieszkańca, koszty produkcji energii elektrycznej), korzystając z różnych źródeł
informacji,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

2) otrzymane dane przedstawić w postaci wykresów,
3) porównać je i sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− roczniki statystyczne,
− przybory geometryczne,

− literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Elektrownie cieplne


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj analizy emisji zanieczyszczeń powietrza spowodowanych pracą wybranych

elektrowni węglowych w Polsce.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) sporządzić tabelkę, w której umieści dane liczbowe dotyczące emisji zanieczyszczeń

powietrza spowodowanych pracą wybranych elektrowni węglowych (dwutlenek siarki,
dwutlenek węgla, tlenki azotu, metan); dla porównania należy wziąć pod uwagę dane
z ostatnich kilku lat,

2) sprawdzić, czy zaszły jakieś zmiany; jeśli tak, to wskazać przyczynę,
3) sformułować wnioski.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− roczniki statystyczne,
− czasopisma techniczne.

Ćwiczenie 2

Dokonaj analizy wykorzystania energii jądrowej do produkcji energii elektrycznej

na świecie.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zebrać dane dotyczące procentowego udziału energii jądrowej w produkcji energii

elektrycznej, zainstalowanej mocy, liczby reaktorów, ewentualnych awarii reaktorów
oraz stopnia zanieczyszczenia środowiska w wybranych krajach na świecie, korzystając
z różnych źródeł informacji,

2) sformułować wnioski dotyczące związku stopnia zanieczyszczenia środowiska

z rozwojem energetyki jądrowej w tych krajach.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− roczniki statystyczne,
− czasopisma techniczne,

− literatura.

Uwaga: Ćwiczenie będzie polegało na wykonaniu projektu realizowanego w grupie
2÷3-osobowej. Zaleca się wcześniejsze podanie uczniom tematu projektu oraz udostępnienie
im opracowanej przez nauczyciela karty projektu.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5.

Elektrownie wodne


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1
Przeprowadź analizę danych dotyczących elektrowni wodnych w kraju i na świecie.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zebrać dane dotyczące wykorzystania zasobów hydroenergetycznych w Polsce

i na świecie, uwzględniając procentowy udział hydroenergetyki w produkcji energii
elektrycznej, rodzaje elektrowni wodnych, moc zainstalowaną w poszczególnych
elektrowniach, korzystając z różnych źródeł informacji,

2) porównać uzyskane dane,
3) wskazać kraje wiodące w produkcji energii elektrycznej z energii spadku wód

i uzasadnić, jakie czynniki mają wpływ na taką właśnie sytuację.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− rocznik statystyczny,
− atlas geograficzny Polski i świata,

− literatura.

Uwaga: Ćwiczenie będzie polegało na wykonaniu projektu realizowanego w grupie
2÷3-osobowej. Zaleca się wcześniejsze podanie uczniom tematu projektu oraz udostępnienie
im opracowanej przez nauczyciela karty projektu.

Ćwiczenie 2

Dokonaj wyboru najbardziej optymalnego miejsca na świecie na budowę elektrowni

wodnej. Wyboru należy dokonać mając na względzie warunki geograficzne i gospodarcze,
względy ekonomiczne i opinię organizacji ekologicznych.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie warunki konieczne do funkcjonowania elektrowni wodnej,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

2) wybrać najdogodniejsze miejsce dla elektrowni wodnej w dowolnym punkcie kuli

ziemskiej,

3) uzasadnić swój wybór,
4) przedstawić koncepcję działania elektrowni i użyć odpowiednich argumentów w piśmie

skierowanym do organizacji ekologicznej z prośbą, by poparła ten projekt,

5) wykonać prezentację multimedialną na temat optymalnego miejsca na świecie na budowę

elektrowni wodnej.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− atlas geograficzny świata.

Uwaga: Proponowane jest wykonanie ćwiczenia w formie projektu realizowanego w grupach
3-osobowych. Zaleca się wcześniejsze podanie uczniom tematu projektu oraz udostępnienie
im opracowanej przez nauczyciela karty projektu.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

5.6.

Niekonwencjonalne źródła energii elektrycznej


5.6.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj analizy danych wybranych elektrowni niekonwencjonalnych na świecie.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) zgromadzić dane dotyczące sprawności poszczególnych rodzajów elektrowni

niekonwencjonalnych, ich mocy oraz procentowego udziału energii elektrycznej
pochodzącej z tych elektrowni w systemach energetycznych wybranych krajów świata,
korzystając z różnych źródeł informacji,

2) zwrócić uwagę na uwarunkowania geograficzne,
3) porównać te dane, umieszczając je w zaproponowanej przez siebie tabeli i sformułować

wnioski.


Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

− atlas geograficzny,
− foldery, katalogi.

Ćwiczenie 2
Wymień najbardziej dogodne miejsce na terenie Polski, w którym zbudowałbyś
następujące elektrownie niekonwencjonalne:
1) słoneczną,
2) wiatrową,
3) geotermalną,
4) maretermiczną.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób

wykonania

ćwiczenia


Uczeń powinien:
1) określić naturalne warunki geograficzne, sprzyjające budowie elektrowni, korzystając

z różnych źródeł informacji (zwłaszcza z atlasu geograficznego Polski) i biorąc pod
uwagę wymagania środowiskowe poszczególnych typów elektrowni
niekonwencjonalnych,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

2) wskazać, które czynniki miały priorytetowe znaczenie i uzasadnić dlaczego,
3) zaznaczyć na przygotowanej mapce Polski poszczególne typy elektrowni.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− atlas geograficzny Polski,

− odbitka mapki fizycznej Polski (format A5),
− mazaki.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie sposobów
wytwarzania energii elektrycznej”.

Test

składa się z 10 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8 są poziomu podstawowego,
− zadania 6, 7, 9, 10 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za każdą złą odpowiedź
lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 7 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie 9 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. b, 9. b, 10. b.

Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Zdefiniować podstawowe pojęcia

A

P

c

2 Sklasyfikować urządzenia przesyłowe B P b

3 Sklasyfikować urządzenia rozdzielcze

B

P

b

4 Sklasyfikować linie kablowe

B

P

d

5 Sklasyfikować urządzenia odbiorcze

B

P

c

6 Określić napięcia sieci SN

C

PP

b

7 Scharakteryzować pojęcie: sieć przesyłowa

C PP a

8 Podać najwyższe napięcie stosowane

w systemie

B P b

9 Określić napięcie sieci rozdzielczej

C

PP

b

10 Wskazać metodę ograniczenia strat

B

PP

b



background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Uzgodnij z uczniami dogodny termin przeprowadzenia testu co najmniej tydzień

wcześniej.

2. Określ dla uczniów wymagania.
3. Przygotuj instrukcję dla ucznia, test i kartę odpowiedzi dla każdego ucznia.
4. Zapewnij odpowiednie warunki przeprowadzenia testu (czas, możliwość samodzielnej

pracy).

5. Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów z instrukcją.
6. Przeprowadź test w określonym czasie.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj dokładnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi.
4. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
5. Test zawiera 10 pytań.
6. Do każdego pytania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
7. Zaznacz prawidłową odpowiedź, zaczerniając właściwe pole w karcie odpowiedzi.
8. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie zaczernij pole

z odpowiedzią prawidłową.

9. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt.
10. Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niż jednej odpowiedzi

– otrzymujesz zero punktów.

11. Uważnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi.
12. Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z pytań sprawi Ci trudność – przejdź

do następnego. Do pytań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi, możesz wrócić później.

13. Pamiętaj, że odpowiedzi masz udzielać samodzielnie.
14. Na rozwiązanie testu masz 25 minut.


Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Zespół wzajemnie ze sobą powiązanych wszystkich urządzeń elektroenergetycznych to:

a) stacja elektroenergetyczna,
b) sieć elektroenergetyczna,
c) system elektroenergetyczny,
d) rozdzielnica.

2. Do urządzeń przesyłowych należą:

a) transformatory,
b) linie napowietrzne,
c) prostowniki,
d) urządzenia sygnalizacyjne.

3. Do urządzeń rozdzielczych nie należą:

a) wyłączniki,
b) szyny,
c) odłączniki,
d) bezpieczniki.

4. Linie kablowe zalicza się do urządzeń:

a) przetwórczych,
b) pomocniczych,
c) rozdzielczych,
d) przesyłowych.

5. Urządzeniami odbiorczymi nie są:

a) silniki,
b) urządzenia grzejne,
c) bezpieczniki,
d) źródła światła.

6. Do sieci średnich napięć zalicza się:

a) sieć 110 kV,
b) sieć 30 kV,
c) sieć 400 kV,
d) sieć 400 V.

7. Sieć przesyłowa to sieć pracująca przy napięciu:

a) U ≥ 220 kV,
b) U ≤ 110 kV,
c) U < 60 kV,
d) U < 1 kV.

8. Najwyższe napięcie stosowane w polskim systemie elektroenergetycznym wynosi:

a) 400 kV,
b) 750 kV,
c) 1500 kV,
d) 1250 kV.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Sieć rozdzielcza pracuje przy napięciach:

a) U ≥ 110 kV,
b) U ≤ 110 kV,
c) U ≤ 1 kV,
d) U > 110 kV.

10.W celu ograniczenia strat przesyłu energii elektrycznej stosuje się:

a) obniżenie napięcia linii przesyłowej,
b) podwyższenie napięcia linii przesyłowej,
c) ograniczenie liczby odbiorców,
d) czasowe wyłączenia linii przesyłowej.







































background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko…..................................................................................................

Analizowanie sposobów wytwarzania energii elektrycznej


Zaznacz poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d

10 a b c d

Razem:










background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Analizowanie sposobów
wytwarzania energii elektrycznej

”.

Test

składa się z 18 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 10, 11, 12, 14, 16, 18 są z poziomu podstawowego,

− zadania 5, 6, 7, 8, 9, 13, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za

każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za każdą złą odpowiedź

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
− dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu

ponadpodstawowego

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. b, 9. c, 10. b, 11. d,

12. b, 13. d, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. c.

Plan testu

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1 Sklasyfikować odnawialne źródła energii

A

P

c

2 Rozróżnić parametry elektrowni

B

P

c

3 Wskazać rodzaje elektrowni

stosowanych powszechnie w Polsce

A P b

4 Sklasyfikować elektrownie

niekonwencjonalne

B P b

5 Określić funkcje urządzeń elektrowni

C

PP

a

6 Określić parametry pary wodnej

w elektrowni

C PP a

7 Określić skutki zanieczyszczeń C

PP

c

8 Określić funkcje urządzeń w elektrowni

jądrowej

C PP b

9 Określić charakter pracy elektrowni

wodnych

C PP c

10 Określić rodzaj elektrowni nieprzyjaznej

dla środowiska

B P b

11 Określić udział energetyki jądrowej

w

produkcji energii elektrycznej

w Polsce

B P d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Nr

zadania

Cel operacyjny

(mierzalne osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

12 Rozróżnić elementy elektrowni

słonecznej

B P b

13 Określić wpływ elektrowni wiatrowych

na środowisko

C PP d

14 Określić źródło energii geotermicznej

A

P

c

15 Określić rodzaj energii wykorzystywanej

w elektrowniach maretermicznych

C PP b

16 Podać wartość napięcia znamionowego

generatorów w elektrowni parowej

B P b

17 Porównać wydajność paliw kopalnych

C

PP

a

18 Rozróżnić źródła biomasy

B

P

c



Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Uzgodnij z uczniami dogodny termin przeprowadzenia testu co najmniej tydzień

wcześniej.

2. Określ dla uczniów wymagania.
3. Przygotuj instrukcję dla ucznia, test i kartę odpowiedzi dla każdego ucznia.
4. Zapewnij odpowiednie warunki przeprowadzenia testu (czas, możliwość samodzielnej

pracy).

5. Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów z instrukcją.
6. Przeprowadź test w określonym czasie.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj dokładnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi.
4. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
5. Test zawiera 18 pytań.
6. Do każdego pytania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
7. Zaznacz prawidłową odpowiedź, zaczerniając właściwe pole w karcie odpowiedzi.
8. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie zaczernij pole

z odpowiedzią prawidłową.

9. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt.
10. Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niż jednej odpowiedzi

– otrzymujesz zero punktów.

11. Uważnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi.
12. Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z pytań sprawi Ci trudność – przejdź

do następnego. Do pytań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi, możesz wrócić później.

13. Pamiętaj, że odpowiedzi masz udzielać samodzielnie.
14. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH


1. Do odnawialnych źródeł energii elektrycznej nie zalicza się:

a) energii wód,
b) energii słonecznej,
c) energii paliw rozszczepialnych,
d) energii wiatrów.

2. Moc mierzona na zaciskach generatora pomniejszona o potrzeby własne to moc:

a) znamionowa,
b) zainstalowana,
c) netto,
d) osiągalna.

3. Podstawowymi źródłami energii elektrycznej w Polsce są elektrownie:

a) wodne,
b) węglowe,
c) jądrowe,
d) wiatrowe.

4. Do elektrowni niekonwencjonalnych nie zalicza się:

a) elektrowni wiatrowych,
b) elektrowni parowych,
c) elektrowni maremotorycznych,
d) elektrowni słonecznych.

5. W elektrowni węglowej urządzeniem, w którym następuje zamiana energii cieplnej

w energię mechaniczną jest:
a) turbina parowa,
b) młyn węglowy,
c) kocioł,
d) generator.

6. Para wysokoprężna w elektrowni parowej ma następujące parametry:

a) 550 ºC i 170 atm,
b) 250 ºC i 170 atm,
c) 550 ºC i 17 atm,
d) 250 ºC i 17 atm.

7. Tlenki azotu i siarki emitowane do atmosfery przez elektrownie węglowe są:

a) szkodliwe dla ludzi i obojętne dla roślin,
b) obojętne dla ludzi a szkodliwe tylko dla roślin,
c) przyczyną „kwaśnych deszczów”,
d) przyczyną zakłóceń radiowych.

8. Rolę spowalniacza w elektrowni jądrowej pełni:

a) pręt regulacyjny,
b) moderator,
c) rdzeń reaktora,
d) turbina.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Elektrownie wodne charakteryzujące się pracą cykliczną to elektrownie:

a) przepływowe,
b) podszczytowe,
c) szczytowo-pompowe,
d) podstawowe.

10. Największe zanieczyszczenia środowiska powodują elektrownie:

a) jądrowe,
b) węglowe,
c) geotermiczne,
d) wodne.

11. Liczba zainstalowanych w Polsce elektrowni jądrowych to:

a) 5,
b) 2,
c) 1,
d) 0.

12. Zwierciadła wykorzystywane w elektrowniach słonecznych noszą nazwę:

a) ogniw fotoelektrycznych,
b) heliostatów,
c) baterii słonecznych,
d) kolektorów.

13. Elektrownie wiatrowe wpływają negatywnie na środowisko poprzez:

a) emisję dwutlenku węgla,
b) obniżanie temperatury,
c) emisję związków siarki,
d) emisję hałasu.

14. Energia geotermiczna to energia:

a) słońca,
b) wiatru,
c) ziemi,
d) jądrowa.

15. Elektrownia maretermiczna to elektrownia wykorzystująca:

a) energię fal morskich,
b) energię cieplną oceanu,
c) energię spadku wód śródlądowych,
d) energię pływów morskich.

16. Napięcie znamionowe na zaciskach generatorów w elektrowni parowej wynosi:

a) 15 kV,
b) 10,5 kV,
c) 8,5 kV,
d) 220 kV.

17. Wydajność węgla brunatnego jako paliwa w stosunku do węgla kamiennego jest:

a) 3-krotnie mniejsza,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

b) 3-krotnie większa,
c) taka sama,
d) 5-krotnie większa.

18. W Polsce głównym źródłem biomasy są:

a) osady ściekowe,
b) makulatura,
c) słoma i odpady drewna,
d) ziarna roślin oleistych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko…..................................................................................................

Analiza sposobów wytwarzania energii elektrycznej


Zaznacz poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punkty

1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d

10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d

Razem:




background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Gaszyński L.: O nowych źródłach energii. WSiP, Warszawa 1993
2. Jaczewski M.: 80 lat wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Przegląd

Elektrotechniczny 1999, z. 6

3. Jaczewski M.: Rozwój sektora energii w Polsce w drugiej połowie XX w. Energetyka

2002, z. 2

4. Kotlarski W., Grad J.: Aparaty i urządzenia elektryczne. WSiP, Warszawa 1999
5. Musiał E.: Instalacje i urządzenia elektroenergetyczne. WSiP, Warszawa 2001
6. Ney R.: Surowce mineralne Polski. Surowce energetyczne. Centrum PPGSMiE PAN,

Kraków 1999

7. Soliński J.: Sektor energii w Polsce. Polski Komitet WEC, Warszawa 2002
8.

http://pl.wikipedia.org/wiki

9.

http://www.vibx.energocontrol.pl

10.

http://wiem.onet.pl

11.

http://www.mojaenergia.pl

12.

http://www.elektrownie.com.pl

13.

http://www.atomowe.kei.pl

