„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Danuta Pawełczyk
Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego
oprogramowania medycznego 322[18].Z4.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr hab. n. med. Ewa Marzec
dr inż. Krystian Rudzki
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Beata Organ
Konsultacja:
mgr inż. Gabriela Poloczek
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 322[18].Z4.02,
„Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego oprogramowania medycznego”,
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik elektroniki medycznej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Zastosowanie komputerów w medycynie. Bazy danych i formaty danych
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Systemy HIS, RIS, PACS
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. System komputerowy dla opieki zdrowotnej
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Diagnostyka obrazowa i radioterapia stereotaktyczna
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela „Obsługiwanie baz danych medycznych
i pomocniczego oprogramowania medycznego” 322[18].Z4.02, który będzie pomocny
w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik elektroniki
medycznej.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
wycieczki dydaktycznej,
−
metody tekstu przewodniego,
−
ć
wiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
322[18].Z4
Informatyka
medyczna
322[18].Z4.01
Montowanie sprzętu komputerowego
i instalowanie oprogramowania
medycznego
322[18].Z4.02
Obsługiwanie baz danych
medycznych i pomocniczego
oprogramowania
medycznego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. Wymagania wstępne
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
obsługiwać komputer,
−
instalować i odinstalować oprogramowanie użytkowe,
−
obsługiwać programy użytkowe,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
czytać ze zrozumieniem,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować podstawowe formaty danych stosowanych w medycynie (HL7, DICOM
3.0 i inne),
−
obsłużyć na poziomie użytkownika typową szpitalną bazę danych medycznych typu HIS
(karta choroby, dane administracyjne, skierowanie i wynik),
−
obsłużyć na poziomie użytkownika typową bazę danych medycznych typu RIS –
poradnia, zakład radiologii, laboratorium (skierowanie i wynik, realizacja procedury,
wprowadzenie
i wyprowadzanie danych),
−
obsłużyć na poziomie użytkownika typową bazę obrazów medycznych typu PACS
(wysyłanie obrazów, korzystanie z archiwum, realizacja procedury, wykonywanie zdjęć
lub nagrywanie na nośniku danych – CD, DVD),
−
zainstalować i skorzystać na poziomie użytkownika z wirtualnego atlasu anatomicznego,
−
obsłużyć, na poziomie użytkownika wybrane programy typu CAD (Computer Assisted
Diagnosis), CAS (Computer Assisted Surgery) i CAR (Computer Assisted Radiology),
−
określić cechy, możliwości i ograniczenia programów do stereotaktycznego planowania
zabiegów i programów symulacyjnych,
−
określić cechy, możliwości i potrzeby bazy danych sprzętu i aparatury medycznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik elektroniki medycznej
Moduł:
Informatyka medyczna 322[18].Z4
Jednostka modułowa:
Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego
oprogramowania medycznego 322[18].Z4.02
Temat: Działanie Szpitalnego Systemu Informatycznego.
Cel ogólny: Wykształcenie umiejętności posługiwania się systemem informatycznym
w szpitalu.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
przygotować i wysłać zlecenie badania dla szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej,
−
zarchiwizować wynik badania,
−
przygotować dokumentację przeprowadzonego badania.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania:
−
prelekcja,
−
wycieczka dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażenie szpitalnej pracowni diagnostyki obrazowej,
−
komputer włączony do szpitalnego systemu informatycznego z nagrywarką i drukarką.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach.
Czas trwania zajęć:
−
180 minut.
Uczestnicy:
−
uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektroniki medycznej.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć i sposobu wykonania ćwiczenia.
3. Realizacja tematu
−
nauczyciel przypomina podstawowe informacje związane z działaniem szpitalnego
systemu informatycznego,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
pracownik szpitala prezentuje sposób przygotowywania zleceń badań, wybrani
uczniowie przygotowują zlecenie badania i po uzyskaniu akceptacji pracownika,
przesyłają zlecenie do pracowni diagnostyki obrazowej,
−
uczniowie wraz z nauczycielem przechodzą do pracowni diagnostyki obrazowej
i obserwują realizację zlecenia,
−
wybrani uczniowie, pod kierunkiem pracownika pracowni, archiwizują wynik
badania na dysku serwera oraz na płycie CD lub DVD,
−
uczniowie wraz z nauczycielem wracają do komputera, z którego zostało wysłane
zlecenie badania i odczytują uzyskany wynik.
4. Zakończenie zajęć:
−
nauczyciel przeprowadza krótką dyskusję na temat zaobserwowanych czynności,
uczniowie wskazują na potencjalne problemy i korzyści związane ze zdalnym
zlecaniem badań oraz sposobami archiwizacji,
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
Nauczyciel rozdaje uczniom po dwie małe karteczki i prosi, żeby anonimowo zapisali, to
co im się podobało i czego się nauczyli (na jednej), ale także to co było niezrozumiałe lub
zbędne (na drugiej). Karteczki wrzucają do dużych kopert oznaczonych „+” i „–”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik elektroniki medycznej
Moduł:
Informatyka medyczna 322[18].Z4.
Jednostka modułowa:
Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego
oprogramowania medycznego 322[18].Z4.02.
Temat: Obsługa bazy danych gabinetu lekarskiego
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z wprowadzaniem, kasowaniem i zarządzaniem danymi
w bazie danych gabinetu opieki zdrowotnej.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
−
dodać rekord do bazy danych pacjentów,
−
edytować wcześniej wpisany rekord,
−
usunąć rekord z bazy danych pacjentów,
−
wyszukać rekord według zadanego klucza.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowania i planowania pracy,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania:
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z zainstalowanym systemem obsługi gabinetu,
−
poradnik dla ucznia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w dwuosobowych zespołach.
Czas trwania zajęć:
−
60 minut.
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie technik elektroniki medycznej.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć i sposobu wykonania ćwiczenia.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
przypomnienie podstawowych informacji o bazach danych,
−
przypomnienie podstawowych informacji o obsłudze zainstalowanego na
wcześniejszych zajęciach programu,
−
uczniowie zakładają bazę danych kilku pacjentów,
−
testują sposób usunięcia lub poprawienia danych wprowadzonego pacjenta, a także
usunięcia całego rekordu pacjenta,
−
przypisują pacjenta do poszczególnych lekarzy dostępnych w bazie danych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
wyszukują pacjenta w bazie według różnych kluczy: nazwiska, numeru PESEL,
złożonej deklaracji….
5. Zakończenie zajęć
−
nauczyciel omawia uzyskane wyniki.
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
Nauczyciel rozdaje uczniom po dwie małe karteczki i prosi, żeby anonimowo zapisali, to
co im się podobało i czego się nauczyli (na jednej), ale także to co było niezrozumiałe lub
zbędne (na drugiej). Karteczki wrzucają do dużych kopert oznaczonych „+” i „–”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Zastosowanie komputerów w medycynie. Bazy danych
i formaty danych
5.1.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj w sieci internet bazy danych związanych z medycyną, zakwalifikuj znalezione
bazy do określonego typu.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach wyszukują bazy
związane z medycyną, decydują jakiego typu jest każda ze znalezionych baz. Uczniowie,
wybrani przez nauczyciela kolejno omawiają zawartość znalezionej bazy i uzasadniając wybór
typu. Czas wykonania zadania 30 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wyszukać bazy danych medycznych,
2) przeanalizować ich zawartość decydując, jakiego rodzaju dane zawiera baza,
3) zakwalifikować bazę do określonego typu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z dostępem do internetu.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj zadany przez nauczyciela przekrój anatomiczny korzystając z wirtualnego
atlasu anatomicznego.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach instalują lub
wyszukują w internecie atlas wirtualny (np. virtualtrener.com lub www.getbodysmart.com),
a następnie wyszukują zadany przekrój anatomiczny. Czas wykonania zadania 30 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zainstalować program zawierający atlas anatomiczny człowieka lub wyszukać atlas
w internecie,
2) wyszukać zadany przekrój,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
płyta instalacyjna z wirtualnym atlasem anatomicznym,
−
komputer z dostępem do internetu.
Ćwiczenie 3
Na podstawie dokumentacji dwóch urządzeń sprawdź, czy będą współpracować
w standardzie DICOM.
Wskazówki do realizacji
Ze względu na trudność realizacji zadania uczniowie powinni pracować w grupie, przed
realizacją każdego podpunktu nauczyciel prezentuje sposób wykonania. W przypadku
napotkania dużych trudności można wybrać tylko niektóre z podpunktów. Po wykonaniu
sprawdzenia zgodności uczniowie formułują wnioski. Czas realizacji zadania ustala
nauczyciel, w zależności od tego, jakie urządzenia będą badane.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) porównać opisy aplikacji obu urządzeń,
2) porównać listy rozpoznawanych przez urządzenia pól zapisu danych i ich
identyfikatorów,
3) sprawdzić rolę komunikacyjną obu urządzeń – jedno z urządzeń pełni rolę zlecającego
a drugie jest wykonawcą usługi sieciowej,
4) sprawdzić maksymalną liczbę jednoczesnych połączeń, na jakie pozwala każde
urządzenie,
5) sprawdzić, jak informacje są zakodowane dla każdej usługi (dla drukarki, serwera itp.);
sposób kodowania musi być zgodny, ponieważ nie wszystkie komputery mają taki sam
układ bitów w bajcie,
6) porównać profile komunikacyjne, czyli standardu użytego do tworzenia sieci (np.
Ethernet),
7) sprawdzić dodatkowe i nietypowe atrybuty np. szerokość okna obrazowania,
8) sformułować i zaprezentować wnioski,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
prelekcja,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
dokumentacja techniczna dwóch urządzeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Systemy HIS, RIS, PACS
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ cechy i składniki oprogramowania na stanowisku komputerowym w gabinecie
lekarskim. Z jakich modułów powinno się składać to oprogramowanie?
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując w 2–3 osobowych zespołach przeprowadzają dyskusje na zadany
temat, wypisują typy danych, konieczne informacje i zapytania. Na tej podstawie określają
moduły programu obsługi gabinetu lekarskiego Przedstawiciele każdej z grup przedstawiają
swoje prace. W ramach dyskusji grupy uzgadniają wspólne stanowisko. Czas wykonania
zadania 60 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować schemat zintegrowanego szpitalnego systemu informatycznego,
2) usytuować w nim gabinet lekarski,
3) wypisać typy danych, do których powinien mieć dostęp,
4) wypisać informacje i zapytania, jakie powinien wysyłać,
5) określić konieczne moduły oprogramowania,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
burza mózgów,
−
dyskusja kierowana.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
arkusze papieru formatu A3,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. System komputerowy dla opieki zdrowotnej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1.
Zainstaluj system do obsługi gabinetu na przykład MPsystem.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach przeprowadzają instalację programu. Po
zakończeniu prezentują uruchomiony program. Nauczyciel proponuje zapoznanie się
z systemem pomocy programu. Czas wykonania 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać z internetu wersję instalacyjną programu lub skorzystać z otrzymanej od
nauczyciela płyty instalacyjnej,
2) przeprowadzić instalację, wpisując konieczne dane (należy koniecznie zapamiętać lub
zapisać te dane, abyś w przyszłości móc korzystać z programu jako jego administrator),
3) sprawdzić, czy program uruchamia się prawidłowo,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do internetu lub płytą instalacyjną programu,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W bazie danych leków wyszukaj leki według wykazu zaproponowanego przez
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach wyszukają informacje o zadanych przez
nauczyciela lekach. Czas wykonania zadania. 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu na
wykonanie ćwiczenia uczniowie wskazani przez nauczyciela prezentują przygotowane
informacje.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić zainstalowany program podając swój login i hasło,
2) wybrać moduł Leki,
3) wyszukać zadane leki,
4) sprawdzić postać i dawkowanie,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ćwiczenia praktyczne
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer,
−
zainstalowany system obsługi gabinetu,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wpisz 5 przykładowych pacjentów oraz 2 lekarzy do bazy danych gabinetu,
przyporządkuj pacjentów do poszczególnych lekarzy.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w dwuosobowych grupach. Pod kierunkiem nauczyciela wprowadzają
dane do bazy. Nauczyciel zwraca uwagę, że w każdej chwili mogą skorzystać z systemu
pomocy programu. Czas wykonania zadania 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić zainstalowany program podając swój login i hasło,
2) wybrać moduł Gabinet, zakładka Pacjenci,
3) kliknąć przycisk Dodaj i wpisać dane pacjenta,
4) powtórzyć czynności dla 5 pacjentów,
5) dodać lekarza – kliknąć przycisk konfiguracja, zakładka Personel, przycisk Dodaj,
6) przyporządkować pacjentów do lekarzy poprzez wypełnienie deklaracji (zakładka
Deklaracje),
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenia praktyczne
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer,
−
zainstalowany system obsługi gabinetu,
−
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zaplanuj wizytę jednego z pacjentów u lekarza, sporządź dokumentację wizyty.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracując w dwuosobowych zespołach przygotowują wizytę pacjenta ustalając
harmonogram pracy lekarza, ustalając wizytę i dokumentując ją. Jeżeli grupy sprawnie
wykonują zadane działania nauczyciel może polecić im wykonywanie kolejnych np.
zaplanowanie badania, przygotowanie recepty itp. Czas wykonania zadania 60 minut.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uruchomić zainstalowany program podając swój login i hasło,
2) wybrać moduł Gabinet, zakładka Pacjenci, wskazać wybranego pacjenta,
3) wybrać Wizyty, przycisk Dodaj i zaplanować wizytę (uwaga! konieczne jest wcześniej
ustalenie godzin pracy lekarza w Terminarzu – przycisk w górnym menu),
4) wybrać Wizyta teraz w zakładce Wizyta,
5) wypełnić dokumentację wizyty, w polu Rozpoznanie skorzystać z kodów ICD-10,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
komputer,
–
zainstalowany system obsługi gabinetu,
–
literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Diagnostyka obrazowa i radioterapia stereotaktyczna
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1.
Zaproponuj konfigurację stanowiska komputerowego umożliwiającego wizualizacje
obrazów na stanowisku diagnostycznym, oszacuj koszt realizacji stanowiska.
Wskazówki do realizacji
Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach. Nauczyciel może przydzielić różnym
grupom do opracowania różnego rodzaju stanowiska komputerowe używane w diagnostyce.
Każda grupa przedstawia co najmniej 3 propozycje różnych konfiguracji. Po zaprezentowaniu
prac każdej z grup można przeprowadzić dyskusję. Czas realizacji 45 minut.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować czynności, jakie wykonuje diagnosta używając komputera,
2) określić wymagania stawiane takiemu stanowisku komputerowemu,
3) dobrać sprzęt wyszukując propozycje w sieci internet,
4) wypisać wyszukane składniki, proponując kilka rozwiązań,
5) skalkulować koszt,
6) ocenić wady i zalety każdej z propozycji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie praktyczne,
−
dyskusja kierowana.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
komputer z dostępem do internetu,
−
oprogramowanie umożliwiające przeglądanie plików PDF.
Ćwiczenie 2
Przygotuj zlecenie badania radiologicznego pacjenta.
Wskazówki do realizacji
Ć
wiczenie może być przeprowadzone podczas wycieczki dydaktycznej w szpitalu lub
w formie symulacji w pracowni komputerowej. Uczniowie pracując w 2–3 osobowych
grupach przygotowują zlecenie badania. Nauczyciel ocenia poprawność wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zalogować się w szpitalnym systemie informatycznym,
2) wyszukać określonego pacjenta,
3) przygotować zlecenie badania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
4) zwrócić się do lekarza o weryfikacje zlecenia,
5) wysłać zlecenie do pracowni diagnostyki obrazowej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
komputer w szpitalnym systemie informacyjnym,
–
poradnik dla ucznia,
–
literatura wskazana przez nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przygotuj dokumentację elektroniczną przeprowadzonego badania.
Wskazówki do realizacji
Ć
wiczenie może być przeprowadzone podczas wycieczki dydaktycznej w szpitalu lub
w formie symulacji w pracowni komputerowej. Uczniowie pracując w małych grupach
przygotowują kopię badania. Nauczyciel ocenia poprawność wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zalogować się w szpitalnym systemie informatycznym,
2) pobrać obraz z serwera,
3) zapisać kopię obrazu wraz z innymi koniecznymi plikami na płycie CD lub DVD,
4) sprawdzić poprawność nagrania.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
– komputer w szpitalnym systemie informacyjnym,
– płyta CD-R lub DVD,
– poradnik dla ucznia,
– literatura wskazana przez nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Obsługiwanie baz danych
medycznych i pomocniczego oprogramowania medycznego”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1.c, 2.c, 3.a,
4.c,
5.d,
6.a, 6.a, 7.b, 8.c, 9.d,
10.b,
11.c, 12.a, 13.d, 14.a, 15.b, 16.b, 17.c,
18.a, 19.a, 20.b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować pojęcia związane z bazą
danych.
B
P
c
2.
Zdefiniować pojęcia związane z relacyjną
bazą danych
B
P
c
3.
Scharakteryzować standard HL7.
A
P
a
4.
Określić dane w standardzie DICOM.
A
P
c
5.
Określić typ bazy danych.
A
P
d
6.
Określić szpitalny system informatyczny.
A
P
a
7.
Scharakteryzować pojęcia związane
z bazą danych.
B
P
b
8.
Zdefiniować pojęcie baza danych
A
P
c
9.
Określić typ bazy danych
A
P
d
10.
Określić typ bazy danych
A
P
b
11.
Scharakteryzować standardy danych
B
P
c
12.
Określić elementy standardu HL7
A
P
a
13.
Scharakteryzować standard HL7
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
14.
Scharakteryzować system wspomagania
komputerowego
A
P
a
15.
Scharakteryzować elementy standardu
DICOM
A
P
b
16.
Określić zakres stosowania RIS
C
PP
b
17.
Objaśnić obieg danych w zintegrowanym
systemie
B
PP
c
18.
Scharakteryzować pojęcia
programowania obiektowego
B
PP
a
19.
Określić protokoły komunikacyjne
B
PP
a
20.
Zdefiniować pojęcie ramy
stereotaktycznej
B
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Rekord bazy danych to
a) pojedyncza dana.
b) zestaw danych określonego typu odnoszących się do każdego podmiotu.
c) zestaw danych różnych typów dotyczących jednego podmiotu.
d) największa dana w bazie.
2. Klucz obcy w relacyjnej bazie danych służy do
a) umożliwienia edycji i kasowania danych przez obcych użytkowników.
b) umożliwienia wprowadzania nowych danych przez obcych użytkowników.
c) wiązania ze sobą danych przechowywanych w różnych tabelach, czyli ustalenia
relacji.
d) jednoznacznego określenia rekordu relacyjnej bazy danych.
3. HL7 to
a) standard wymiany danych tekstowych,
b) standard wymiany danych obrazowych,
c) format plików, w jakim zapisuje się dane medyczne,
d) standard archiwizowania plików.
4. W standardzie DICOM obrazy zapisywane są z rozszerzeniem
a) jpg.
b) gif.
c) dcm.
d) doc.
5. Wirtualny atlas anatomiczny człowieka jest bazą typu
a) tekstowego.
b) strukturalnego.
c) liczbowego.
d) multimedialnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. Szpitalny system informatyczny to system
a) HIS.
b) RIS.
c) VAN.
d) LAN.
7. Przedstawiona baza danych zawiera:
Nazwisko i imię
PESEL
Data urodzenia
Miejsce urodzenia
Kot Jan
67091233445
12.09.1967
Warszawa
Sroka Ewa
72020912345
09.02.1972
Kraków
a) 2 rekordy i 3 pola.
b) 2 rekordy i 4 pola.
c) 1 rekord i 6 pól.
d) 3 rekordy i 4 pola.
8. Komputerowy zbiór kartotek, w którym można gromadzić dane do późniejszego
wykorzystania to
a) pamięć komputera.
b) plik z danymi.
c) baza danych.
d) rekord.
9. Baza leków udostępniana przez Instytut Leków, zawierająca podstawowe informacje
o lekach dopuszczonych do obiegu w Polsce to
a) baza multimedialna.
b) baza strukturalna.
c) baza literaturowa.
d) baza tekstowa.
10. Baza zawierająca podstawowe informacje o publikacjach z danej dziedziny, m. in.
nazwiska autorów, tytuł pracy, nazwa i numer tomu czasopisma, w którym praca została
opublikowana oraz numery stron to
a) baza czasopism on–line.
b) baza literaturowa.
c) baza strukturalna.
d) baza biblioteczna.
11. Wysłanie danych z urządzenia diagnostycznego do serwera PACS odbywa się zgodnie ze
standardem
a) FTP.
b) ASCII.
c) DICOM.
d) HL7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
12. Znakiem separatora pola w standardzie HL7 jest
a) znak |.
b) znak ^.
c) znak &.
d) znak ~.
13. Standard HL7 bazuje na warstwie protokołu ISO-OSI
a) 4 – transportowej.
b) 5 – sesji.
c) 6 – prezentacji
d) 7 – aplikacji.
14. Skrót CADD oznacza
a) komputerowo wspomagana detekcja.
b) komputerowo wspomagana diagnoza.
c) komputer dla diagnosty.
d) komputer do detekcji.
15. Dokumentacja standardu DICOM nie obejmuje
a) zdjęć rtg.
b) zleceń badań diagnostycznych.
c) obrazów CT.
d) obrazów MRI.
II cześć
16. Celem systemu RIS jest
a) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach diagnostyki obrazowej
w zakresie danych obrazowych.
b) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach diagnostyki obrazowej
w zakresie danych tekstowych.
c) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach laboratorium w zakresie
danych obrazowych.
d) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach laboratorium w zakresie
danych tekstowych.
17. Zlecenie badania w zintegrowanym systemie informacyjnym szpitala jest wysyłane
a) z RIS do PACS.
b) z HIS do PACS.
c) z HIS do RIS.
d) z PACS do RIS.
18. Plan, według którego obiektowy język programowania tworzy typ obiektowy nazywamy
a) klasą.
b) kategorią.
c) obiektem.
d) metodą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
19. Komunikacja jak na rysunku odbywa się zgodnie z protokołem
a) 1 – http, 2 – dicom.
b) 1 – dicom, 2 – http.
c) 1 – hl7, 2 – dicom.
d) 1 – hl7, 2 – http.
20. Rama stereotaktyczna służy do
a) zamocowania lokalizera CT podczas radioterapii stereotaktycznej.
b) unieruchomienia głowy pacjenta w celu zminimalizowania jej ruchów podczas
radioterapii stereotaktycznej.
c) określenia ramowych norm napromieniania promieniowaniem jonizującym
w radioterapii stereotaktycznej.
d) pozycjonowania pacjenta podczas badań diagnostycznych.
2
1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego oprogramowania
medycznego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Obsługiwanie baz danych
medycznych i pomocniczego oprogramowania medycznego”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.b,
3.a
,
4.b, 5.a, 6.c,
7.a
,
8.a,
9.c, 10.d,
11.b,
12.c, 13.a,
14.b, 15.d, 16.a, 17.b, 18.a, 19.b, 20.a.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować pojęcia związane z bazą
danych.
B
P
a
2.
Scharakteryzować standard DICOM.
A
P
b
3.
Określić typ bazy danych.
A
P
a
4.
Określić system RIS.
B
P
b
5.
Zdefiniować pojęcia związane z relacyjną
bazą danych.
B
P
a
6.
Zdefiniować pojęcia związane z relacyjną
bazą danych.
A
P
c
7.
Objaśnić sposób udostępniania danych
w internecie.
A
P
a
8.
Określić typ bazy danych
A
P
a
9.
Scharakteryzować typ danych w bazie
danych
A
P
c
10. Określić standard danych w szpitalnym
systemie informatycznym
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
11. Rozpoznać
standardy
stosowane
w systemach medycznych dla służby
zdrowia
A
P
b
12. Określić zadanie telemedycyny
A
P
c
13. Scharakteryzować standard HL 7
A
P
a
14. Określić pojęcie CAD
A
P
b
15. Określić dane w standardzie HL7
B
P
d
16. Określić
sposób
obiegu
danych
w szpitalnym systemie informacyjnym
B
P
a
17. Zdefiniować
pojęcia
stosowane
w programowaniu obiektowym
B
PP
b
18. Określić zastosowanie systemu PACS
B
PP
a
19. Objaśnić transmisję danych obrazowych
przez internet
B
PP
b
20. Określić etapy postępowania podczas
oceny diagnostycznej
B
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą
w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Wszystkie zadania są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi – zaznacz prawidłową
odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy,
II część – poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 16–20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. Przeznacz na ich
rozwiązanie więcej czasu.
9. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Pole bazy danych określa
a) cechę podmiotu charakteryzowanego przez rekord.
b) podmiot rekordu.
c) pojedynczy rekord.
d) dane jednorodnego typu.
2. DICOM to
a) standard wymiany danych tekstowych,
b) standard wymiany danych obrazowych,
c) format plików, w jakim zapisuje się dane medyczne,
d) standard archiwizowania plików.
3. Baza leków jest bazą typu
a) tekstowego.
b) literaturowego.
c) liczbowego.
d) strukturalnego.
4. System RIS to system obsługi
a) gabinetu lekarskiego.
b) danych tekstowych diagnostyki obrazowej.
c) danych obrazowych diagnostyki obrazowej.
d) laboratorium.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5. Relacja w bazie danych polega na
a) powiązaniu rekordu z jednej tabeli z rekordem z innej tabeli.
b) powiązaniu pomiędzy danymi w tabeli.
c) powiązaniu poszczególnych pól w jeden rekord.
d) zadaniu kolejności wprowadzania danych do bazy.
6. Klucz obcy
a) to kolumna z innej tabeli, która nie odpowiada kluczowi głównemu tabeli pierwszej.
b) służy do wiązania ze sobą danych przechowywanych w tej samej tabeli
c) służy ustaleniu relacji.
d) nie służy ustaleniu relacji.
7. Czasopisma on–line
a) są formą udostępniania czasopism w internecie.
b) są formą udostępniania katalogu bibliotecznego publikacji w internecie.
c) są zawsze dostępne nieodpłatnie.
d) są zawsze dostępne za opłatą.
8. Baza zawierająca informacje o strukturze i własnościach związków chemicznych, szeroko
wykorzystywana w nowoczesnych technikach projektowania leków to przykład bazy
a) strukturalnej.
b) multimedialnej.
c) tekstowej.
d) literaturowej.
9. Baza multimedialna
a) zawiera wyłącznie informacje video.
b) zawiera wyłącznie informacje graficzne i dźwiękowe.
c) zawiera informację tekstową i informacje graficzne lub dźwiękowe.
d) udostępnia czasopisma w wersji on–line.
10. Zlecenie badania z systemu HIS do RIS odbywa się zgodnie ze standardem
a) FTP.
b) ASCII.
c) DICOM.
d) HL7.
11. Rejestrowanie rozpoznań w bazie danych odbywa się godnie ze standardem
a) ICD-9.
b) ICD-10.
c) HL6.
d) HL7.
12. Zadaniem telemedycyny jest miedzy innymi
a) emisja programu propagującego zdrowy tryb życia w telewizji.
b) zdalne przeprowadzanie badań analitycznych.
c) zdalny dostęp do wyników badań obrazowych.
d) sprzedaż leków w sieci internet.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
13. Znakiem końca segmentu w standardzie HL7 jest
a) znak końca wiersza <CR>.
b) znak ^.
c) znak &.
d) znak ~.
14. Skrót CAD oznacza
a) komputerowo wspomagana detekcja.
b) komputerowo wspomagana diagnoza.
c) komputer dla diagnosty.
d) komputer do detekcji.
15. Dokumentacja standardu HL7 nie obejmuje
a) wprowadzania zleceń.
b) raportów dotyczące obserwacji pacjenta.
c) historii chorób.
d) cyfrowych zdjęć rtg.
II część
16. Dane obrazowe w systemie HIS są przesyłane
a) z PACS do RIS.
b) z RIS do PACS.
c) w obu kierunkach z PACS do RIS i z RIS do PACS, w zależności od zlecenia.
d) pomiędzy PACS i RIS nie są przesyłane dane obrazowe.
17. W obiektowym modelu danych trzymanie w tym samym miejscu informacji zarówno
o obiekcie, jak i jego funkcjach (metodach) manipulujących tymi informacjami to
a) dziedziczenie.
b) hermetyzacja.
c) obiektowość.
d) integralność.
18. Celem systemu PACS jest
a) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach diagnostyki obrazowej
w zakresie danych obrazowych.
b) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach diagnostyki obrazowej
w zakresie danych tekstowych.
c) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach laboratorium w zakresie
danych obrazowych.
d) obsługa informatyczna procedur wykonywanych w ramach laboratorium w zakresie
danych tekstowych.
19. Konwersja obrazu w standardzie DICOM oraz tekstu w standardzie HL7, zgodnie
z protokołem http, podczas dostępu do wyników badań przez internet jest zadaniem
a) klienta WEB.
b) serwera WEB.
c) serwera PACS.
d) serwera HIS.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
20. Podczas wstępnej oceny jakości i treści diagnostycznej radiolog postępuje według
następujących kroków
a) detekcja, opis, diagnoza.
b) detekcja, diagnoza, opis.
c) diagnoza, opis, detekcja.
d) diagnoza, detekcja, opis.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Obsługiwanie baz danych medycznych i pomocniczego oprogramowania
medycznego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Piętka E.: Zintegrowany system informacyjny w pracy szpitala, Wydawnictwo Naukowe
PWN, Warszawa 2004
2. Rudowski R.(red): Informatyka medyczna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2003
3. www.aams.viamedica.pl
4. www.fizyka.umk.pl
5. www.ire.pw.edu.pl
6. www.mp.pl
7. www.oil.org.pl
8. www.polradiologia.com
9. www.wikipedia.pl
10. www.euromedic.pl
11. Neuroskop 2005 nr 7
12. Pomorski Magazyn Lekarski 132 nr 2, 2004
Literatura metodyczna
1. Krogulec-Sobowiec M., Rudziński M.: Poradnik dla autorów pakietów edukacyjnych.
KOWEZiU, Warszawa 2003
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997.
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1998.