pd4 c kotelon 040510

background image

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

KLASA III TEL.

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH w Tarnowie – Mo

ścicach

Temat: Kształtowanie gibko

ści i sprawności motorycznej na torze przeszkód

Zadania lekcji: prezentacja nowoczesnych form aktywizuj

ących, sprawdzenie

swoich umiej

ętności na poszczególnych przyrządach gimnastycznych w formie

toru przeszkód

Cele operacyjne lekcji:
- kształc

ący: kształtowanie zręczności, gibkości, zwinności, siły, skoczności i

elementów równowagi
- wychowawczy: zachowanie dyscypliny w czasie trudnych

ćwiczeń

gimnastycznych, asekuracja, samoasekuracja.
- poznawczy: ocena własnych mo

żliwości jako przygotowanie do samooceny,

zapoznanie uczniów z zasobem

ćwiczeń gimnastycznych.

Warunki do prowadzenia lekcji

Liczba

ćwiczących: 21

Forma organizacji obwodowo – stacyjna, tor przeszkód.
Miejsce: sala sportowa
Przyrz

ądy: drążek gimnastyczny, płotki, skrzynie, liny, drabinki, równoważnia,

materace, ławeczki. Gimnastyczne.
Czas trwania:45 minut.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Czas

trwania

ćw.

Uwagi organizacyjno-
metodyczne

Cz

ęść I - wstępna

1.Organizacja zaj

ęć

2.Motywacja do
aktywnego
uczestnictwa w
zaj

ęciach

1.

Zbiórka. Powitanie. Sprawdzenie
obecno

ści. Podanie tematu lekcji i

głównych zada

ń na zajęciach.

2.

Podanie zada

ń szczegółowych i

umotywowanie do aktywnego
uczestnictwa w zaj

ęciach w formie

obwodu stacyjnego i torze
przeszkód.

1.

Bieg ci

ągły ze zmianą tempa i kier,

2.

Na przemian stronne kr

ążenie RR

w przód i tył

3.

Skłony w przód z pogł

ębianiem

2

2

7

Zbiórka w dwuszeregu
Raport org. sportu o
stanie i przygotowaniu
klasy do zaj

ęć.

Zwrócenie uwagi na
asekuracj

ę-

odpowiedzialno

ść za

siebie i
współ

ćwiczącego.

Na gwizdek zmiana
kierunku i tempa biegu

Redresja mm NN

background image

3.Rozgrzewka
Bieg ci

ągły

Ćwiczenia RR

Ćw. T. w pl.
strzałkowej

Ćwiczenia NN

Ćw. w pl. czołowej

Ćw. mm..brzucha

Ćw. mm grzbietu

ćw. tułowia w pł.
zło

żonej

ćw. równoważne

ćw. skocznościowe

Cz

ęść II - główna

4.Krztałtowanie
sprawno

ści,

umiej

ętności i

doskonalenie
wyuczonych
elementów.

I.

Ćwiczenia gimnastyczne na

poszczególnych przyrz

ądach w formie

obwodu stacyjnego.
1. Przej

ście przez połączone płotki-

ćwiczenie nogi zakrocznej.
2. Wyj

ście po linie.

3. Pokonanie 2 sko

śnie ustawionych

skrzyni gimnastycznych wyuczonym
sposobem./przeskok zawrotny i
odwrotny/
4. Wbiegni

ęcie po ławeczce

gimnastycznej na drabinki i przeskoki
w pozycji kucznej z drabinki na
drabink

ę.

5. Przej

ście po równoważni z

ramionami w bok z akcentem nogi.
6. Wymyk i odwyk na dr

ążku

gimnastycznym.
7. Ł

ączone przewroty w przód i tył na

materacach.
II.

Ćwiczenia w formie toru przeszkód

-ustawienie i zestaw przyrz

ądów oraz

stanowisk bez zmian.
Podajemy czas ka

żdemu uczniowi, jaki

uzyskał na torze - najlepsze czasy
nagradzamy ocen

ą za aktywność/

W cz

ęści pierwszej oceniamy-

dokładno

ść ćwiczeń

Zmiana
stanowiska,
co 3 min.

10

Podział na zast

ępy.

Omówienie i
wyznaczenie miejsca
dla poszczególnych
stacji.
Ustawienie przyrz

ądów.

Zwrócenie uwagi na
asekuracj

ę przy

poszczególnych
stanowiskach.
Uczniowie wykonuj

ą

ćwiczenia zwracając
uwag

ę na poprawną

form

ę

gimnastyczn

ą./zgodnie

ze wskazówkami
nauczyciela/

Uczniowie pokonuj

ą raz

tor przeszkód, wg
własnego pomysłu i
sposobu jak najszybciej.
Po pokonaniu toru prz.
przez ostatniego ucznia
/porz

ądkujemy salę.

/grupa, która rozkładała
przyrz

ąd teraz go

równie

ż składa/

background image

Cz

ęść III końcowa 1. Ćwiczenia relaksacyjno-

uspokajaj

ące..

-lu

źny marsz z unoszeniem ramion

skoordynowany z wdechem i
wydechem.
-siad

ćwiczenia rozluźniające ramion

i nóg.
2.Zbiórka.Podsumowanie zaj

ęć pod

wzgl

ędem dydaktyczno –

wychowawczym..Wskazanie uczniów
najlepiej

ćwiczących i tych, którzy

starali si

ę im dorównać.

3.Zach

ęcenie uczniów do gimnastyki

przyrz

ądowej, a w okresie letnim do

zaj

ęć na świeżym powietrzu w

naturalnym

środowisku z

przeszkodami w terenie.. Po

żegnanie i

wyj

ście z sali

3

W klasach maturalnych
mo

żna te zajęcia

potraktowa

ć jako małe

przygotowanie do
czekaj

ących ich zajęć w

wojsku, uczelniach,
pracy i

życiu

Ta forma zaj

ęć bardzo

podoba si

ę młodzieży ze

wzgl

ędu dużą dynamikę,

trudno

ść i różnorodność

ćwiczeń

