„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Elżbieta Małek
Izabela Suligowska
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym
514[03].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
lek. med. Małgorzata Polkowska
dr Maria Pietruszewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z1.01
„Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik usług kosmetycznych 514[03].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Wymagania higieniczno – sanitarne dla gabinetu kosmetycznego
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Zasady ergonomii w pracy kosmetyczki
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Wyposażenie gabinetu kosmetycznego
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Wyposażenie stanowiska pracy kosmetyczki
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Wyposażenie stanowiska pracy do wykonywania manicure i pedicure
21
5.5.1. Ćwiczenia
5.6. Aseptyka i antyseptyka w pracy kosmetyczki
5.6.1. Ćwiczenia
5.7. Higiena osobista kosmetyczki
5.7.1. Ćwiczenia
21
26
26
28
28
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
30
7. Literatura
47
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Organizacja stanowisk pracy
w gabinecie kosmetycznym”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie technik usług kosmetycznych 514[03].Z1.01.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania np.:
−
pokazu z opisem,
−
tekstu przewodniego,
−
aktywnego czytania,
−
pogadanki,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane. Zalecane jest stosowanie
zarówno indywidualnej pracy uczniów jak i pracy w grupach( o różnej liczebności zespołów).
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 przykładowymi testami, zawierającymi
różnego rodzaju zadania.
W tym poradniku podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
514[03].Z1
Kosmetyka pielęgnacyjna
514[03].Z1.02
Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
514[03].Z1.03
Pielęgnowanie zdrowej skóry
514[03].Z1.01
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie
kosmetycznym
514[03].Z1.04
Pielęgnowanie kończyn górnych
514[03].Z1.05
Pielęgnowanie kończyn dolnych
514[03].Z1.06
Pielęgnowanie oczu i ich oprawy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się wiadomościami zdobytymi w toku dotychczasowego kształcenia
ogólnozawodowego,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
interpretować przepisy, regulaminy, zasady i procedury związane z bezpieczeństwem
w pracy i poza miejscem pracy,
−
stosować
przepisy
bezpieczeństwa
i
higieny
pracy
oraz
bezpieczeństwa
przeciwpożarowego obowiązujące w zakładach usługowych,
−
stosować podstawowe zasady fizjologii pracy i wymagania ergonomii w zakresie
prowadzenia działalności usługowej,
−
pracować indywidualnie i współpracować w grupie,
−
rozpoznawać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy,
−
określać skutki negatywnych czynników w środowisku pracy,
−
przewidywać konsekwencje postępowania niezgodnego z zasadami bhp i ppoż.,
−
stosować procedury udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko kosmetyczne zgodnie z wymaganiami ergonomii,
−
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz
ochrony przeciwpożarowej,
−
zorganizować stanowisko do masażu,
−
zorganizować stanowiska do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych,
−
zorganizować stanowisko do pielęgnacji kończyny górnej i dolnej,
−
zorganizować stanowisko do wykonania makijażu,
−
dostosować wyposażenie stanowiska pracy do wieku i stanu klienta,
−
zapewnić odpowiednie warunki mikroklimatyczne,
−
dobrać sprzęt i narzędzia pracy,
−
zastosować zasady aseptyki i antyseptyki,
−
zadbać o zdrowie własne i klienta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1
Jednostka modułowa:
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie
kosmetycznym 514[03].Z1.01
Temat: Aseptyka i antyseptyka w pracy kosmetyczki.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania działań aseptycznych i antyseptycznych
oraz przekonanie o konieczności ich wykorzystania w pracy zawodowej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
zdefiniować pojęcia: aseptyka i antyseptyka, dezynfekcja i sterylizacja,
−
omówić zasady dezynfekcji stosowane w gabinetach kosmetycznych,
−
rozróżnić działania aseptyczne od antyseptycznych,
−
właściwie postępować z materiałem zabrudzonym wydzielinami klientki,
−
przeciwdziałać przenoszeniu się chorób zakaźnych w gabinecie kosmetycznym poprzez
właściwe postępowanie ze sprzętem używanym do zabiegów,
−
sporządzić roztwór użytkowy o wskazanym stężeniu substancji aktywnej w wodzie.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pogadanka wstępna,
−
dyskusja,
−
pokaz sporządzania roztworów dezynfekcyjnych,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
indywidualna.
Czas: 120 min.
Środki dydaktyczne:
−
sterylizator,
−
wanna do dezynfekcji narzędzi,
−
przykładowe środki dezynfekcyjne,
−
pojemniki na odpady,
−
instrukcje do wykonania ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
Nauczyciel wyjaśnia podstawowe definicje związane z aseptyką i antyseptyką.
−
Dyskusja nad zasadami wykorzystania omawianych treści w pracy kosmetyczki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
Nauczyciel wyjaśnia zasady dezynfekcji sprzętu.
−
Nauczyciel pokazuje przygotowanie przykładowego środka dezynfekcyjnego
w postaci roztworu roboczego.
−
Uczniowie ćwiczą przygotowanie różnych stężeń danego środka z zachowaniem
wszelkich zasad bezpieczeństwa.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu ćwiczenia.
5. Po
wykonaniu
ćwiczenia uczeń omawia jego cel, zasady postępowania
i niebezpieczeństwa.
6. Nauczyciel analizuje prace ucznia.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: aktualnie stosowane w gabinetach
kosmetycznych środki dezynfekcyjne, zakres ich działania i sposoby przygotowywania
roztworów roboczych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik usług kosmetycznych 514[03]
Moduł:
Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03] Z1
Jednostka modułowa:
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie
kosmetycznym 514[03] Z1.01
Temat: Wyposażenie stanowisk pracy manicurzystki i pedicurzystki.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności organizowania stanowisk pracy manicurzystki
i pedicurzystki zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
określić podstawowy sprzęt kosmetyczny stanowiący wyposażenie stanowiska pracy
manicurzystki i pedicurzystki,
−
scharakteryzować narzędzia i aparaty niezbędne do wykonywania manicure
i pedicure,
−
wybrać wyposażenie właściwe dla stanowiska pracy manicurzystki i pedicurzystki,
−
zorganizować stanowisko pracy manicurzystki zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
zorganizować stanowisko do wykonywania pedicure zgodnie z wymaganiami
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z opisem,
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia przedmiotowe.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach.
Czas:
120 min.
Środki dydaktyczne:
−
fotel do pedicure,
−
trzy taborety obrotowe,
−
stolik do manicure,
−
zestaw narzędzi do manicure,
−
zestaw narzędzi do pedicure,
−
zestaw bielizny zabiegowej do pedicure,
−
lampa do manicure,
−
frezarka z zestawem frezów,
−
aparat do masażu wibracyjnego lub podciśnieniowego,
−
podnóżek,
−
dwie szafki na narzędzia i preparaty,
−
dwie apteczki pierwszej pomocy,
−
galwan,
−
maska do jontoforezy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
miski – nerki,
−
pędzle do rozrabiania masek,
−
dwa sterylizatory,
−
materiały do realizacji ćwiczeń: karty pracy zawierające tabele do uzupełnienia, tekst
stanowiący podbudowę merytoryczną do wykonania ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Scharakteryzowanie podstawowego wyposażenia stanowisk pracy manicurzystki
i pedicurzystki połączone z prezentacją omawianego sprzętu kosmetycznego.
−
Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczeń realizowanych w formie indywidualnej.
−
W początkowej fazie pracy (10 min.) uczeń zapoznaje się z materiałem merytorycznym
dołączonym do kart ćwiczeń( podkreśla wskazane w instrukcji wykonania ćwiczenia treści),
następnie przystępuje do rozwiązania zadań (10 -15 min.).
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w uzupełnieniu tabel.
−
Po wykonaniu ćwiczeń uczeń porównuje swoje tabele z tabelami opracowanymi przez
koleżanki/ kolegów.
−
Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonywania ćwiczeń realizowanych w grupach.
−
Podzielenie uczniów na 2 grupy, w których będą realizować ćwiczenie: uczniowie
z grupy I organizują stanowisko do wykonywania manicure a uczniowie z grupy II do
wykonywania pedicure.
−
Nauczyciel wskazuje miejsce ze sprzętem kosmetycznym, spośród którego uczniowie
będą wybierać wyposażenie właściwe dla stanowisk do wykonywania manicure
i pedicure.
−
Przez cały czas trwania ćwiczenia uczniowie każdej z grup wybierają i porządkują
(ustawiają) wybrany sprzęt na stanowiskach pracy wskazanych przez nauczyciela.
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wyborze właściwego wyposażenia
oraz ustawieniu sprzętów. Naprowadza na wybór najlepszych rozwiązań.
4. Po zorganizowaniu stanowisk pracy manicurzystki i pedicurzystki uczniowie próbują
dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
6. Liderzy grup prezentują efekt pracy swoich zespołów w kolejności wykonania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończeniu zajęć
Praca domowa
Dla grupy I
Przygotuj wykaz sprzętu kosmetycznego stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy
pedicurzystki.
Dla grupy II
Przygotuj wykaz sprzętu kosmetycznego stanowiącego wyposażenie stanowiska pracy
manicurzystki.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Wymagania
higieniczno
-
sanitarne
dla
gabinetu
kosmetycznego
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przyporządkuj na plakatach informacje dotyczące higieny w znaczeniu teoretycznym
(jako nauki) i praktycznym (jako działalności praktycznej):
higiena jako nauka zajmuje się:
−
−
−
higiena jako działalność praktyczna zajmuje się:
−
−
−
Karteczki z napisami:
ochroną zdrowia, zapewnieniem takich warunków życia i pracy, które pozwolą na optymalne
utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego, ustalaniem zaleceń zdrowotnych, badaniem
wpływu różnych czynników środowiska na organizm człowieka, wykonywaniem czynności
związanych z wyeliminowaniem czynników negatywnie wpływających na nasze zdrowie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał dotyczący wymagań higieniczno – sanitarnych gabinetu
kosmetycznego (materiał nauczania 4.1.1.),
2) przyporządkować karteczki z odpowiednim wariantem do plakatu z zakresem działań
higieny,
3) porównać wyniki ćwiczeń z innymi osobami w grupie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– aktywne czytanie,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karty z napisami: higiena jako nauka, higiena jako działalność praktyczna,
−
karteczki z napisanymi wariantami odpowiedzi (na jednej karteczce jedna odpowiedź),
−
literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Wpisz do tabeli odpowiednie wymogi higieniczno – sanitarne obowiązujące w gabinecie
kosmetycznym.
Przedmiot wymagań
Wymagania sanitarno - higieniczne
1. powierzchnia pomieszczeń
−
−
2. kolorystyka
−
−
3. ściany i podłogi
−
−
4. urządzenia techniczne
−
−
−
−
5. postępowanie z odpadami
−
−
−
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z treściami dotyczącymi wymagań higieniczno – sanitarnych gabinetu
kosmetycznego (materiał nauczania 4.1.1.),
2) podkreślić w tekście najistotniejsze według siebie informacje,
3) wybrać właściwe treści i dopasować je do rubryk w tabeli,
4) razem z innymi osobami w klasie uzupełnić taką samą tabelę narysowaną na tablicy.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karty pracy,
−
literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Zasady ergonomii w pracy kosmetyczki
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podkreśl w poniższym tekście informacje dotyczące łamania zasad ergonomii przez
kosmetyczkę.
„Jak wynika z relacji kosmetyczki jej dolegliwości polegające na występowaniu
uporczywych, trudnych do zniesienia bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, pojawiły się
po 7 miesiącach od rozpoczęcia pracy w gabinecie należącym do Anny W. Kosmetyczka
będąca osobą o wzroście 170cm, bardzo szczupłą, na ogół nie zwracała uwagi na regulowanie
fotela kosmetycznego przed wykonaniem zabiegu. Pracowała szybko i sprawnie, często
nachylając się przez długi czas nad klientką. Zdarzało się, że musiała podnieść coś ciężkiego
z podłogi, ale nigdy nie zastanawiała się nad tym, jak to zrobić. Nie dla niej były nowości
techniczne typu regulowana wysokość taboretu czy stolika, Uważała, że zmiana ich
wysokości nie wpływa na jej zmęczenie i niepotrzebnie zabiera czas”.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać materiał dotyczący stosowania zasad ergonomii w pracy kosmetyczki,
2) podkreślić w tekście informacje dotyczące łamania zasad ergonomii przez kosmetyczkę,
3) porównać wyniki ćwiczenia z innymi uczniami.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
tekst pisany – opis relacji kosmetyczki,
−
literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj plakat z puzzli, grupując je według poleceń:
Plakat 1
1. Zasady ergonomii w pracy kosmetyczki powinny dotyczyć:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Plakat 2
2. Częste zagrożenia w pracy kosmetyczki na skutek nie przestrzegania zasad ergonomii
mogą dotyczyć;………………………………………………...................…………………
……………………………………………………………………………….....................…
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Napisy na puzzlach:
1) schorzeń kręgosłupa,
2) bólów brzucha,
3) przebiegu pracy,
4) rodzaju obciążeń,
5) przygotowania klientki,
6) żylaków kończyn dolnych,
7) alergii,
8) bólów głowy,
9) wyposażenia i urządzenia stanowiska pracy,
10) skutków zdrowotnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami ergonomii w pracy kosmetyczki,
2) rozłożyć puzzle tak, aby wszystkie napisy były widoczne,
3) dopasowywać kształt puzzli do siebie,
4) odczytać informacje z ułożonych i dopasowanych do siebie puzzli.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
puzzle różnych kształtów zawierające z jednej strony warianty odpowiedzi, a z drugiej
złożone razem napisy jak w punkcie 1 i 2 ćwiczenia 2,
−
literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Wyposażenie gabinetu kosmetycznego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij schemat.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z klasyfikacją sprzętu kosmetycznego (materiał nauczania 4.3.1.),
2) podkreślić w tekście definicje: aparatów, narzędzi, bielizny zabiegowej i materiałów
zabiegowych oraz po dwa przykłady wyposażenia należącego do wskazanych grup,
3) wpisać w odpowiednich polach schematu definicję i po dwa przykłady wskazanej grupy
wyposażenia,
4) porównać swój schemat ze schematami opracowanymi przez innych uczniów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
– aktywne czytanie,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– schemat do wypełnienia,
– literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 2
Korzystając z wykazu wyposażenia gabinetu kosmetycznego dokończ poniższe zdania:
Do mebli kosmetycznych zalicza się ……..……………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
Wyposażenie
gabinetu
kosmetycznego
Aparaty
Narzędzia
Bielizna
zabiegowa
Materiały
zabiegowe
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Materiały higieniczne stanowiące wyposażenie gabinetu kosmetycznego to………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
Zestaw bielizny ochronnej kosmetyczki składa się z …………………………………….……
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
Wykaz wyposażenia gabinetu kosmetycznego
krzesło z wysokim oparciem do wykonywania makijażu, taboret obrotowy, waciki,
rękawiczki lateksowe, tampony, szafka na preparaty kosmetyczne, stolik zabiegowy, patyczki
higieniczne, fartuch, lignina, maska na usta i nos.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z klasyfikacją sprzętu kosmetycznego (materiał nauczania 4.3.1.),
2) podkreślić w tekście przykłady wyposażenia kosmetycznego należącego do mebli,
materiałów higienicznych i bielizny ochronnej,
3) porównać podkreślone nazwy z wykazem sprzętu kosmetycznego znajdującego się na
karcie ćwiczenia,
4) dokończyć zdania,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez innych uczniów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– karta ćwiczenia,
– literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Wyposażenie stanowiska pracy kosmetyczki
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Nazwa ……………………………………………………….
Opis……………………………………………………………
………………………………………………………………..
………………………………………………………………..
Zastosowanie ………………………………………………….
…………………………………………………………………
Nazwa …………………………………………………………
Opis ………………………………………………………….
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
Zastosowanie…………………………………………………..
…………………………………………………………………
…………………………………………………………………
Nazwa………………………………………………………….
Opis…………………………………………………………….
………………………………………………………………….
………………………………………………………………….
Zastosowanie …………………………………………………..
………………………………………………………………….
………………………………………………………………….
Nazwa …………………………………………………………
Opis ……………………………………………………………
…………………………………………………………………
Zastosowanie …………………………………………………..
………………………………………………………………….
………………………………………………………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisami i zdjęciami wyposażenia stanowiska pracy kosmetyczki (materiał
nauczania 4.2.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 2
Z wykazu sprzętu kosmetycznego wybierz wyposażenie, które powinno znajdować się na
wskazanych stanowiskach pracy. Nazwy wpisz do tabeli.
Stanowisko pracy
Podstawowe wyposażenie
Kabina kosmetyczna
Stanowisko wizażystki
Wykaz sprzętu kosmetycznego
taboret obrotowy, stolik zabiegowy, aparat do masażu wibracyjnego, stolik pomocniczy na
kółkach, szafka na preparaty i akcesoria kosmetyczne, temperówki, frezarka, szafka na czystą
bieliznę zabiegową, fotel z wysokim oparciem, kosz na brudną bieliznę zabiegową, kosz na
śmieci, stolik do manicure, apteczka pierwszej pomocy, szczoteczka do brwi, szafka na
narzędzia i preparaty, dwa taborety obrotowe, fotel kosmetyczny, stolik pomocniczy, pilniki,
lusterko z powiększającą wkładką, zalotka, fotel do pedicure, pęseta, pędzle i gąbki,
podnóżek, duże lustro, taboret, aparat do masażu podciśnieniowego, pęseta, sterylizator.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wyposażeniem stanowiska pracy (materiał nauczania 4.4.1),
2) dokonać selekcji sprzętu ujętego w wykazie pod kątem wyposażenia kabiny
kosmetycznej i stanowiska wizażystki,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami przygotowanymi przez innych uczniów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
Środki dydaktyczne:
– tabela do uzupełnienia,
– literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę.
Nazwa
Zdjęcie
Opis
…………………………
Umieszczona
na
statywie
wyposażonym
w
funkcję
regulacji wysokości i kąta
pochylenia lampy, oświetla
pole zabiegu bez tworzenia
cieni i odblasków na skórze,
stosowana w pracy z lupą,
Lampa typ Sollux
……………………………….
……………………………….
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
…………………………..
……………………………….
……………………………….
……………………………….
……………………………….
………………………………
………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisami i zdjęciami lamp stanowiących podstawowe wyposażenie kabiny
kosmetycznej (materiał nauczania 4.4.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami opracowanymi przez innych uczniów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Wyposażenie stanowiska pracy do wykonywania manicure
i pedicure
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Z wykazu sprzętu kosmetycznego wybierz wyposażenie, które powinno znajdować się na
wskazanych stanowiskach pracy. Nazwy wpisz do tabeli.
Stanowisko pracy
Podstawowe wyposażenie
Stanowisko manicurzystki
Stanowisko pedicurzystki
Wykaz sprzętu kosmetycznego
taboret obrotowy, stolik zabiegowy, aparat do masażu wibracyjnego, stolik pomocniczy na
kółkach, szafka na preparaty kosmetyczne, frezarka, szafka na czystą bieliznę zabiegową,
fotel z wysokim oparciem, cążki do skórek, kosz na śmieci, stolik do manicure, apteczka
pierwszej pomocy, szafka na narzędzia i preparaty, dwa taborety obrotowe, fotel
kosmetyczny, cęgi do paznokci, pilniki, lusterko z powiększającą wkładką, fotel do pedicure,
pęseta, pędzle i gąbki, podnóżek, duże lustro, taboret, aparat do masażu podciśnieniowego,
aparat do masażu wibracyjnego, sterylizator, polerki, omega.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wyposażeniem stanowiska pracy manicurzystki i pedicurzystki (materiał
nauczania 4.5.1),
2) podkreślić w tekście wyposażenie stanowisk do wykonywania manicure i pedicure,
3) dokonać selekcji sprzętu ujętego w wykazie pod kątem wyposażenia stanowisk pracy do
wykonywania manicure i pedicure,
4) uzupełnić tabelę,
5) porównać swoją tabelę z tabelami przygotowanymi przez innych uczniów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Nazwa
Zdjęcie
Opis
Cęgi
do wrastających
paznokci
………………………………………...
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………..
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………..
Wykonane ze stali nierdzewnej, mają
ergonomiczny kształt, wyprofilowane
ostrze, służą do wycinania skórek
Pilniki
………………………………………..
………………………………………..
………………………………………..
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem narzędzi niezbędnych do wykonania manicure i pedicure (materiał
nauczania 4.4.1.),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
2) podkreślić w tekście opisy: cęgów do wrastających paznokci, bloków polerskich, cążków
do skórek oraz pilników,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez innych uczniów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
aktywne czytanie,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 3
Przygotuj stanowisko pracy manicurzystki zgodnie z wymaganiami ergonomii,
bezpieczeństwa i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przygotować dwa stanowiska pracy. Na stanowisku I zgromadzić
różne aparaty, narzędzia i materiały kosmetyczne w tym kompletne zestawy sprzętu do
manicure i pedicure. Na stanowisku II należy ustawić szafkę na narzędzia i preparaty oraz
apteczkę pierwszej pomocy. Wskazane jest, aby ćwiczenie było realizowane w grupach 2-3
osobowych. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wyposażenia stanowiska pracy manicurzystki (materiał nauczania
4.5.1.),
2) zapoznać się ze sprzętem kosmetycznym (ustawionym w miejscu wskazanym przez
nauczyciela),
3) wybrać sprzęt kosmetyczny stanowiący podstawowe wyposażenie stanowiska do
wykonywania manicure,
4) zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia na stanowisku
pracy,
5) ustawić sprzęt kosmetyczny na stanowisku do wykonywania manicure (wskazanym przez
nauczyciela),
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
fotel do pedicure,
−
trzy taborety obrotowe,
−
stolik do manicure,
−
zestaw narzędzi do manicure,
−
zestaw narzędzi do pedicure,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
−
zestaw bielizny zabiegowej do pedicure,
−
lampa do manicure,
−
frezarka z zestawem frezów,
−
aparat do masażu wibracyjnego lub podciśnieniowego,
−
podnóżek,
−
dwie szafki na narzędzia i preparaty,
−
dwie apteczki pierwszej pomocy,
−
galwan,
−
maska do jontoforezy,
−
miski – nerki,
−
pędzle do rozrabiania masek,
−
dwa sterylizatory.
Ćwiczenie 4
Przygotuj stanowisko pracy pedicurzystki zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa
i higieny pracy.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przygotować dwa stanowiska pracy. Na stanowisku I zgromadzić
różne aparaty, narzędzia i materiały kosmetyczne w tym kompletne zestawy sprzętu do
manicure i pedicure. Na stanowisku II należy ustawić - fotel do pedicure, brodzik oraz szafkę
na narzędzia i preparaty.. Wskazane jest, aby ćwiczenie było realizowane w grupach 2 -3
osobowych. Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego
zakres i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wyposażenia stanowiska do wykonywania pedicure (materiał
nauczania 4.5.1.),
2) zapoznać się ze sprzętem kosmetycznym (ustawionym w miejscu wskazanym przez
nauczyciela),
3) wybrać aparaty i narzędzia kosmetyczne stanowiące podstawowe wyposażenie
stanowiska do wykonywania pedicure,
4) zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia na stanowisku
pracy,
5) ustawić aparaty i narzędzia na stanowisku pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
fotel do pedicure,
−
trzy taborety obrotowe,
−
stolik do manicure,
−
zestaw narzędzi do manicure,
−
zestaw narzędzi do pedicure,
−
zestaw bielizny zabiegowej do pedicure,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
−
lampa do manicure,
−
frezarka z zestawem frezów,
−
aparat do masażu wibracyjnego lub podciśnieniowego,
−
podnóżek,
−
dwie szafki na narzędzia i preparaty,
−
dwie apteczki pierwszej pomocy,
−
galwan,
−
maska do jontoforezy,
−
miski – nerki,
−
pędzle do rozrabiania masek,
−
dwa sterylizatory.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
5.6. Aseptyka i antyseptyka w pracy kosmetyczki
5.6.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Poniższe zwroty podporządkuj do odpowiedniej kolumny tabeli.
Działania aseptyczne
Działania antyseptyczne
Warianty wyboru:
używanie jałowych rękawiczek, segregacja odpadów, mycie higieniczne rąk, dezynfekcja,
stosowanie wyjałowionego w autoklawach sprzętu, sprzątanie pomieszczeń, stosowanie
ubioru ochronnego, zmiana bielizny zabiegowej po każdej klientce, używanie jednorazowego
sterylnego sprzętu do zabiegów mogących naruszać ciągłość tkanek.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem postępowania aseptycznego i antyseptycznego w pracy
kosmetyczki (materiał nauczania 4.6.1.),
2) dokonać analizy podanych pojęć,
3) wpisać pojęcia do odpowiednich rubryk,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta odpowiedzi z wydrukowaną tabelą,
−
literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Przygotuj 500cm
3
roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego o stężeniu 5%, mając do
dyspozycji koncentrat substancji aktywnej o stężeniu 30% i wodę destylowaną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem sporządzania roztworu użytkowego środka dezynfekcyjnego
(materiał nauczania 4.6.1.),
2) określić ilość koncentratu i ilość wody destylowanej potrzebne do sporządzenia roztworu
użytkowego o wskazanym stężeniu,
3) przygotować etykietę na wannę dezynfekcyjną,
4) założyć rękawice ochronne i maseczkę twarzową,
5) przygotować roztwór użytkowy (w wannie dezynfekcyjnej),
6) zamknąć wannę dezynfekcyjną.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
wanna dezynfekcyjna,
–
koncentrat środka do dezynfekcji,
–
woda destylowana,
–
miarka( cylinder miarowy),
–
rękawice ochronne,
–
maseczka twarzowa,
–
kalkulator,
–
literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
5.7. Higiena osobista kosmetyczki
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie własnych doświadczeń i analizy materiału zawartego w rozdziale 4.7.1
opracuj wskazówki higieniczne dla kosmetyczki uwzględniając hierarchię ich ważności.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zasad higieny osobistej (materiał nauczania 4.7.1.),
2) przeanalizować sobie jak Ty w swoim życiu przestrzegasz zasad higieny osobistej,
3) dokonać analizy opisu zawartego w materiale nauczania z własnymi przemyśleniami,
4) określić najważniejsze wskazówki higieniczne dla kosmetyczki,
5) wypisać wskazówki zgodnie z swoją hierarchią ważności,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
biały karton i ciemny flamaster,
−
literatura zgodna z punktem 7.
Ćwiczenie 2
Wyjaśnij, dlaczego odzież ochronna powinna:
1. całkowicie przykrywać odzież spodnią - ……………………………..…….…………
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
2. móc być poddawana działaniu środków dezynfekcyjnych……………...…………….
……………………………………………………………………………….…………
……………………………………………………………………………….…………
3. być prana w wysokich temperaturach (powyżej 65 st.C)…………………………...…
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
4. być przewiewna i wygodna………………………………………………...………….
………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………….
5.być dostosowana do kolorystyki gabinetu…………………………………...…………
…………………………………………………………………………….……………
…………………………………………………………………………….……………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zasad higieny osobistej (materiał nauczania 4.7.1.),
2) dokonać analizy opisu zawartego w materiale nauczania z własnymi przemyśleniami,
3) wpisać właściwe odpowiedzi do karty,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
karta ćwiczeń,
–
literatura zgodna z punktem 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja stanowisk pracy
w gabinecie kosmetycznym”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 14 i 17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15,16,18 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie asetyka
A
P
b
2
Wymienić parametry fizyczne
cechujące mikroklimat
A
P
c
3
Omówić pojęcie dezynfekcji
C
P
a
4
Wybrać naczynie do sporządzania
roztworu roboczego środka
dezynfekcyjnego
C
P
c
5
Podać definicję aparatu kosmetycznego
A
P
d
6
Wybrać wyposażenie właściwe dla
stanowiska manicurzystki
C
P
c
7
Wybrać przedmiot nie należący do
narzędzi
C
P
c
8
Wyjaśnić działanie wapozonu na skórę
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9
Rozróżnić narzędzia kosmetyczne
B
P
b
10
Wybrać
element
wyposażenia
darsonwala
C
P
b
11 Określić filtry lampy Sollux
C
P
a
12
Wyliczyć wyposażenie stanowiska do
wykonywania makijażu
A
P
Sprzęt: fotel
z wysokim oparciem,
stolik na preparaty,
duże lustro w jasnej
ramie, Narzędzia
i materiały
zabiegowe: Zestaw
pędzli, gąbki,
lusterko ręczne,
pęseta, szczoteczka
do brwi, zalotka,
temperówka,
pałeczki do korekt
13 Scharakteryzować fotel kosmetyczny
C
P
… łatwo zmywalnym
materiałem, …
anatomicznie oraz …
regulacji wysokości
i pochylenia oparcia.
14
Wskazać elementy higieny osobistej
A
P
- higiena skóry
- higiena włosów
- higiena oczu.
-
higiena
zębów
i jamy ustnej
-
higiena
dłoni
i paznokci.
- higiena stóp.
- higiena ubioru.
15
Przewidzieć skutki pracy kosmetyczki
w wymuszonej pozycji ciała
D
PP
… rąk …
lędźwiowego…
16
Określić istotę działania systemu
wentylacyjno - klimatyzacyjnego
C
PP
b
17 Podać definicję ergonomii
A
P
Optymalnym
dostosowaniem
narzędzi, maszyn,
technologii,
wyposażenia,
procedur
postępowania,
przedmiotów
używanych w pracy,
organizacji
materialnego
środowiska, które
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
mają na celu służyć
pracownikowi w
wykonywaniu tejże
pracy na optymalnym
poziomie, przy
minimalnym
zmęczeniu i bez
obciążeń dla zdrowia
18
Określić rozporządzenie regulujące
zasady stosowania odzieży ochronnej
C
PP
… Ministra Zdrowia
z dnia 17 lutego 2004
roku
19
Wyjaśnić konieczność wymiany
szczoteczki do zębów
C
PP
a
20
Oszacować stężenie środka
dezynfekcyjnego
D
PP
25cm
3
koncentratu
w 775cm
3
roztworu
czyli 25: 775 ∙ 100%
= 3,23%
stężenie roztworu
w przybliżeniu
wynosi 3%
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących organizacji pracy w gabinecie kosmetycznym.
Zadania: 1 – 11 i 16, 18, 19 są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź
jest prawidłowa; zadania: 12, 13, 15 i 18 to zadania z luką, w zadaniach: 14, 17 i 20
należy udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego później. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Aseptyka jest to postępowanie
a) mające na celu niszczenie bakterii,
b) bezbakteryjne,
c) dezynfekcyjne,
d) mające na celu likwidację drobnoustrojów chorobotwórczych.
2. Mikroklimat w gabinecie kosmetycznym cechują takie parametry fizyczne jak:
a) przewiewność, temperatura, ciśnienie atmosferyczne,
b) nasłonecznienie, wilgotność, przewiewność,
c) wilgotność, temperatura, ruch powietrza,
d) wilgotność, przewiewność, ciśnienie atmosferyczne.
3. Proces polegający na obniżeniu ilości organizmów chorobotwórczych do poziomu, który
nie zagraża zdrowiu człowieka i jednocześnie zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób to:
a) dezynfekcja,
b) sterylizacja,
c) dezynsekcja,
d) higienizacja.
4. Do przygotowywania roztworów roboczych środków dezynfekcyjnych należy używać:
a) wiadra,
b) wanny dezynfekcyjnej z pojedynczym dnem,
c) wanny dezynfekcyjnej z podwójnym perforowanym dnem,
d) autoklawu.
5. Aparaty to
a) przedmioty używane do świadczenia usług, naruszające ciągłość tkanek,
b) przedmioty używane do świadczenia usług, które nie mają kontaktu ze skórą,
c) przedmioty służące do ochrony klienta podczas świadczenia usług,
d) urządzenia techniczne służące do świadczenia usług.
6. Podstawowe wyposażenie stanowiska pracy manicurzystki stanowi:
a) fotel, stolik zabiegowy, stolik pomocniczy, taboret obrotowy, apteczka pierwszej
pomocy,
b) stolik do manicure, lampa, dwa taborety obrotowe, zestaw narzędzi, frezarka,
c) stolik do manicure, lampa, dwa taborety obrotowe, szafka na preparaty, apteczka
pierwszej pomocy, zestaw narzędzi,
d) stolik do manicure, lampa, dwa taborety obrotowe, apteczka pierwszej pomocy,
zestaw narzędzi, stolik pomocniczy.
7. Do narzędzi kosmetycznych nie zalicza się
a) patyczków do podważania skórek,
b) cążków do skórek,
c) separatorów,
d) cęgów do obcinania paznokci.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
8. Wapozon działa
a) stymulująco na mięśnie,
b) przyspiesza przepływ limfy,
c) nawilżająco na skórę,
d) złuszczająco na wierzchnie warstwy naskórka.
9. Poniższe zdjęcia przedstawiają
a) 1 – tarkę, 2 – omegę, 3 – cęgi do paznokci, 4 – cążki do skórek,
b) 1 – omegę, 2 – cążki do skórek, 3 – cęgi do paznokci, 4 – tarkę,
c) 1 – tarkę, 2 – cążki do skórek, 3 – omegę, 4 – cęgi do paznokci,
d) 1 – cęgi do paznokci, 2 – omegę, 3 – cążki do skórek, 4 – tarkę.
10. Darsonwal jest wyposażony w
a) rączkę do mocowania szczotek,
b) komplet pelot,
c) pojemnik na wodę,
d) elektrodę szklaną.
11. Lampa Sollux jest wyposażona w filtry wykonane ze szkła uwiolowego w kolorach
a) niebieskim i czerwonym,
b) zielonym i czerwonym,
c) niebieskim i białym,
d) białym i zielonym.
12. Stanowisko pracy wizażystki należy wyposażyć w / wylicz sprzęty/ ……………………
.....……………………………………………………………………………………........
oraz następujące narzędzia i materiały zabiegowe
………………………………………………………………………………………………
13. Fotel kosmetyczny powinien być obity ………………………………… materiałem,
wyprofilowany ………………………….. oraz wyposażony w funkcje………….............
………………………………………………………………………………………………
14. Najistotniejsze elementy higieny osobistej kosmetyczki to: (wymień)
- .........................................................................................................................................
- .........................................................................................................................................
- .........................................................................................................................................
- .........................................................................................................................................
15. Pracując z uniesionymi przez dłuższy czas rękoma lub zbytnio pochylając się nad
klientką powodujemy silne zmęczenie /czego?/……………………….i obciążenie
odcinka /którego?/ ………………………………kręgosłupa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
16. Zainstalowanie systemu wentylacyjno – klimatyzacyjnego w gabinecie kosmetycznym
zapewnia:
a) dostęp czystego powietrza z zewnątrz,
b) utrzymanie stałej wilgotności i temperatury,
c) eliminację kurzu i zanieczyszczeń,
d) utrzymanie czystości pomieszczeń.
17. Ergonomia, to nauka zajmująca się /dokończ zdanie/…………………………...………...
……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
18. Konieczność noszenia przez kosmetyczkę czystej odzieży ochronnej reguluje
Rozporządzenie (kogo?)……………………………………………………………………
z dnia……………………..................………………………………………………………
19. Szczoteczka do zębów powinna być zmieniana przynajmniej co 2 miesiące ze względu
na:
a) możliwość rozwoju w niej bakterii chorobotwórczych,
b) nieestetyczny wygląd,
c) deformację włosia,
d) zalecenia producenta.
20. Określ przybliżoną wartość stężenia środka dezynfekcyjnego wiedząc, że do jego
sporządzenia użyto 25cm
3
30% koncentratu substancji aktywnej oraz 750cm
3
wody.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
13.
14.
15.
16.
a
b
c
d
17.
18.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
19.
a
b
c
d
20.
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Organizacja stanowisk pracy
w gabinecie kosmetycznym”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1 – 11, 13 – 15 i 17 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 12, 16, 18 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu
Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Wyliczyć pomieszczenia wyodrębnione
w gabinecie kosmetycznym
A
P
d
2.
Określić wymagania sanitarne właściwe dla
prowadzenia solarium
C
P
b
3.
Przedstawić wymagania sanitarne dotyczące
wykończenia ścian w części zabiegowej
gabinetu
B
P
b
4.
Scharakteryzować elementy wyposażenia
galwanu
C
P
…skręcony,….
elektrodą
blaszaną
….wymienne
elektrody oraz
opaskę
5.
Zaplanować wyposażenie stanowiska
pedicurzystki w narzędzia potrzebne do
wykonania zabiegu
C
P
cęgi do
paznokci, cążki
do skórek,
kopytka
metalowe lub
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
patyczki
drewniane,
polerki, pilniki,
tarki, hebelek
do ścinania
zgrubiałego
naskórka.
6. Podać definicję materiałów zabiegowych
A
P
c
7. Określić działanie lampy bezcieniowej
C
P
a
8. Rozróżnić lampy kosmetyczne
B
P
1. lampa – lupa,
2. lampa
Sollux,
3. lampa
bezcieniowa
9.
Wyjaśnić zasady stosowania wanny
dezynfekcyjnej
B
P
b
10.
Określić
ilość
koncentratu
substancji
aktywnej do otrzymania roztworu roboczego
o danym stężeniu
C
P
b
11.
Określić
temperaturę
prania
odzieży
ochronnej
C
P
c
12.
Zaplanować higieniczne mycie i dezynfekcję
rąk przed zabiegiem
D
PP
d
13.
Określić optymalną temperaturę wody do
kąpieli
C
P
d
14.
Wskazać najważniejszy zmysł
wykorzystywany przez kosmetyczkę w pracy
B
P
b
15.
Podać cechy obuwia zalecanego przez
przepisy bhp
A
P
c
16
Określić działanie substancji aktywnej
w środku dezynfekcyjnym
C
PP
a
17 Wyjaśnić pojęcie higiena
B
P
… ochroną
zdrowia,
badaniem
wpływu
różnych
czynników
środowiska na
organizm
człowieka oraz
ustalaniem
zaleceń
zdrowotnych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
18 Sklasyfikować sprzęt kosmetyczny
C
PP
… aparat
… narzędzie
… bielizna
zabiegowa
… odzież
ochronna
… materiał
zabiegowy
19
Zaplanować doposażenie kabiny
kosmetycznej
D
PP
d
20
Zaproponować rodzaj naświetlania lampą
Sollux
D
PP
… niebieskim
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących organizacji pracy w gabinecie kosmetycznym.
Zadania: 1, 2, 3, 6, 7 oraz 9 – 15 są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 4, 17 i 20 to zadania z luką, w zadania: 5 i 8 należy
udzielić krótkiej odpowiedzi.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego później.
8. Na rozwiązanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Gabinet kosmetyczny powinien składać się minimum z
a) właściwego gabinetu, poczekalni, pomieszczenia socjalnego,
b) właściwego gabinetu, pokoju socjalnego,
c) może mieć jedno większe pomieszczenie,
d) właściwego gabinetu i poczekalni.
2. Jeżeli w gabinecie wyodrębnione jest stanowisko do naświetlań promieniami UV
(solarium), to należy w nim zainstalować system
a) wodno – kanalizacyjny,
b) wentylacyjno – klimatyzacyjny,
c) specjalnego oświetlenia,
d) elektryczno – hydrauliczny.
3. Ściany na terenie gabinetu kosmetycznego powinny być pokryte materiałem o gładkiej
powierzchni, odpornym na mycie i dezynfekcję przynajmniej do wysokości
a) 1,5m,
b) 1,6m,
c) 1,7m,
d) 2m.
4. Galwan to urządzenie techniczne wyposażone w przewód / jaki?/ ……………………… ,
przewód zakończony /czym?/ …………………………………………………… i dwoma
uchwytami na …………………………………… .
5. Jakie
narzędzia
należy
przygotować
do
wykonania
pedicure?
..........................................................................................................................................
……………………………………………………………………………………………
6. Materiały zabiegowe to przedmioty służące do
a) świadczenia usług, naruszające ciągłość tkanek,
b) ochrony kosmetyczki podczas świadczenia usług,
c) świadczenia usług, które nie mają kontaktu ze skórą,
d) ochrony klienta podczas wykonywania zabiegu.
7. Lampa bezcieniowa
a) oświetla pole zabiegu bez tworzenia cieni i odblasków na skórze,
b) działa łagodząco na skórę,
c) działa rozgrzewająco na skórę,
d) oświetla pole zabiegu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
44
8. Nazwij poniższe lampy
1. …………………………….. 2. ……………………….. 3. ………………………
9. Do dezynfekcji używa się wanien dezynfekcyjnych o podwójnym, perforowanym dnie,
żeby
a) nie było konieczności wyjmowania ręką narzędzi,
b) środek dezynfekcyjny nie uszkadzał ścian wanny,
c) środek dezynfekcyjny nie miał bezpośredniego kontaktu ze ścianami wanny,
d) środek dezynfekcyjny nie działał negatywnie na środowisko naturalne.
10. Przygotowując 2 litry 2% roztworu Sekuseptu, gdzie na 1 litr wody należy wziąć 1
miarkę (20g) substancji czynnej w postaci proszku, odmierzysz
a) 20g koncentratu,
b) 40g koncentratu,
c) 60g koncentratu,
d) 80g koncentratu.
11. Odzież ochronna powinna być prana w temperaturze
a) powyżej 40ºC,
b) powyżej 90ºC,
c) powyżej 65ºC,
d) poniżej 65ºC.
12. Stosując higieniczne mycie i dezynfekcję rąk przed zabiegiem należy
a) umyć ręce, zdezynfekować, wytrzeć ręcznikiem,
b) umyć i zdezynfekować ręce, wytrzeć ręcznikiem jednorazowym,
c) umyć ręce mydłem ze środkiem dezynfekcyjnym, wytrzeć,
d) umyć ręce, wytrzeć ręcznikiem jednorazowym, zdezynfekować, poczekać, aż ręce
wyschną.
13. Najlepiej kąpać się w wodzie o temperaturze
a) powyżej 38ºC,
b) ok. 36 – 38ºC,
c) ok. 34 – 36ºC,
d) ok. 34 – 38ºC.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
45
14. Najważniejszym zmysłem wykorzystywanym w pracy kosmetyczki jest
a) dotyk,
b) wzrok,
c) słuch,
d) węch.
15. Najbardziej „ fizjologiczne” buty to
a) płaskie,
a) wygodne dla kosmetyczki,
b) buty na obcasie(klinie) 2 – 3cm,
c) buty na obcasie(klinie) 5 – 7cm.
16. Aktywator dodany do roztworu roboczego środka dezynfekcyjnego
a) skraca czas i rozszerza zakres dezynfekcji,
b) skraca czas i zawęża zakres dezynfekcji,
c) wydłuża czas i zawęża zakres dezynfekcji,
d) wydłuża czas i rozszerza zakres dezynfekcji.
17. Higiena to nauka zajmująca się …………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………
18. Do jakiej grupy sprzętu kosmetycznego należą
−
lampa – lupa ……………………………………
−
cążki do skórek ………………………………...
−
ręcznik kąpielowy ……………………………...
−
maseczka twarzowa ……………………………
−
pędzel do nakładania masek kosmetycznych ……………
19. Planując poszerzenie oferty świadczonych usług o zabiegi modelujące sylwetkę, należy
uwzględnić doposażenie kabiny kosmetycznej o
a) frezarkę z diamentowymi frezami,
b) urządzenie wieloczynnościowe,
c) aparat do mikrodermabrazji,
d) aparat do elektrostymulacji.
20. Do naświetlań po zabiegu mechanicznego czyszczenia skóry stosuje się lampę Sollux
z filtrem ……………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
46
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Organizacja stanowisk pracy w gabinecie kosmetycznym
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
Część I
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
5
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
1.
2.
3.
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
18
19
a
b
c
d
20
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
47
7. LITERATURA
1. Dylewska – Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV. WSiP, Warszawa
2005
2. Jaroszewska B.: Kosmetologia. ATENA, Warszawa 2001
3. Katalogi dystrybutorów i producentów sprzętu kosmetycznego BIOMAK, BIOSANA,
SUPERNOWA. Quality Nails, Peggy Sage
4. Karczewski J.K/ praca zbiorowa/.: Higiena – podręcznik dla studentów pielęgniarstwa.
Czelej, Lublin 2002
5. Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu poradnik. REA, Warszawa 2002
6. Marcinkowski J.P.: Higiena, profilaktyka i organizacja w zawodach medycznych. PZWL,
Warszawa 2003
7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. (Dz. U. 2004 Nr 31 poz. 273)